DEHB’ nin Tanı ve Tedavisi

DEHB’ nin Tanı ve Tedavisi

 

DEHB’ nin Tanı ve Tedavisi

 
DEHB klinik bir tanıdır, tanıyı kesinleştirmeye yönelik herhangi bir laboratuvar ya da özgün bir test yoktur.2 Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yayınlanan DSM-IV4 tanı kriterleri ülkemiz dahil birçok ülkede kabul görmüştür ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanları DEHB tanısını koymak için bu tanı kriterlerini kullanmaktadır.
 
Bu tanı kriterlerine göre toplum veya okulda, işteki işlevsel bozulmaya yol açmış bazı belirtiler 7 yaşından (okul yaşı) önce de vardır ve en az 6 aydır devam etmektedir. Davranışların çocuğun ilişki içinde olduğu üç alan; ev, okul, ve sosyal ortamdan en az ikisini etkiliyor olmalıdır.7
 
DEHB için DSM-IV kriterleri;
Dikkat Eksikliği Belirtileri
Yönergeleri başından sonuna kadar takip edemezler
Dikkatlerini yaptıkları işe ya da oyuna vermekte zorlanırlar
Evde ya da okulda yapacakları işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybederler
Siz konuşurken dinlemez gibi görünürler
Detayları gözden kaçırırlar
Düzensiz görünürler 
Uzun süre zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanırlar ve bunlardan kaçınırlar
Unutkandırlar
İlgileri kolayca başka yöne kayar
Hiperaktivite Belirtileri
Yerlerinde duramazlar
Oturmaları gerektiği halde oturmazlar
Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çekerler
Yerli yersiz koşup tırmanırlar
Çok konuşurlar
Çoğu zaman sorulan soru tamamlanmadan cevabını yapıştırırlar
Her zaman bir şeylerle uğraşırlar
Sıralarını beklemekte zorlanırlar
Olaylara ya da konuşmalara müdahele edip yarıda keserler
 
DEHB’de Tanı
 
Ebeveynler, çocuğun bir oyunu uzun süre devam ettirememe, aşırı hareketlilik, isteklerini erteleyememe ve isteklerinin anında yapılmasını isteme gibi tepkisel davranışlarını okul yaşına gelmeden önce fark edebilirler. Bu durumda, ailenin Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı ile birlikte değerlendirmede bulunması tanı için önemlidir.
 
Okul çağına gelindiğinde DEHB’li çocuklar sıralarında oturamaz, ayağa kalkma gereksinimi duyarlar, ders sırasında konuşarak sınıfın düzenini bozarlar. El yazıları ve defter düzenleri bozuktur. Unutkandırlar, sık sık okul araç-gereçlerini kaybederler. Sınavlarda dikkatsizce hatalar yaparlar. Sabırsızlıkları nedeniyle soruları çabuk ve yanlış okuma ya da sorunun tamamını okumadan yanıtlamaya çalışırlar. Bunun sonucu olarak da okulda normalden fazla dikkat çekmeleri ve “kötü” davranışları nedeniyle ebeveynlerine sık sık görüşme talebi gelmesi bu tanıyı düşünmemizi gerektirebilir. Konu hakkında mutlaka bir Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı ile görüşülmesi gerekir.2,7
 
 
DEHB’de Tedavi
Her çocuk için ideal tedavi farklıdır. DEHB’si olduğu düşünülen çocuk ve ergenlerin Çocuk ve Ergen Psikiyatristi tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Çocuk ve Ergen Psikiyatristinin uygun gördüğü DEHB tedavisinde kullanılan ilaç ile birlikte kişisel psikolojik tedavi ve doğru aile desteğinin birleştirilmesi çok iyi sonuç vermektedir. Bununla çocuğun davranışı ve performansı kayda değer düzeyde iyileşir. Bunu sağlamak için ebeveynlerin koşulsuz desteği ve öğretmenlerle kusursuz bir işbirliği şarttır2.
DEHB’nin ilaçlarla tedavisi, çocuğun okul aktivitelerine odaklanmasına yardım eder ve çocuğun hayat kalitesinde belirgin bir düzelme yapar. Ayrıca, çocuğun dürtüselliğini kontrol ederek davranış problemlerini düzeltir9-10.
DEHB ve tedavisi ile ilgili tüm konuları Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi uzman doktoruna danışınız.
 
Referanslar
1. Prof. Dr. Eyüp Sabri ERCAN Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Epidemiyolojik Veriler Türkiye Klinikleri J Pediatr Sci 2010;6(2):1-5.
2. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Temel Kitabı. Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Yayınları: 3 ISBN:978-9944-0538-0-8.
3. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Doç Dr. Eyüp Sabri Ercan Doğan Kitap ISBN: 978-975-991-615-2.
4. Center for Disease Control and Prevention / Attention-Deficit / Hyperactivity Disorder (ADHD). Web:http://www.cdc.gov/NCBDDD/adhd/index.html.
5. Doç. Dr. Aynur Akay Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Etyopatogenez Türkiye Klinikleri J Pediatr Sci 2010;6(2):1-5.
6. National Institute of Mental Health. Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Bethesda (MD): National Institute of Mental Health, US Department of Health and Human Services; 2006. Web: http://www.nimh.nih.gov.
7. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yayınlanan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı 4. Baskı Yeniden Gözden Geçirilmiş Tam Metin Çeviri Editörü: Prof. Dr.Ertuğrul Köroğlu ISBN:9-789-753-001-496.
8. Dr. Pınar Öner, Dr. Özgür Öner, Dr. Ayla Aysev TTB Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi 2003 cilt 12-sayı 3-Sayfa97-99.
9. Wehmeier et all. Effectiveness of Atomoxetine and Quality of Life in Children with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder as Perceived by Patients, Parents, and Physicians in an Open-Label Study JOURNAL OF CHILD AND ADOLESCENT PSYCHOPHARMACOLOGY Volume 17, Number 6, 2007 Pp. 813–829.
10. Perwien et all. Atomoxetine Treatment in Children and Adolescents with Attention-Deficit Hyperactivity Disorder: What Are the Long-Term Health-Related Quality-of-Life Outcomes? JOURNAL OF CHILD AND ADOLESCENT PSYCHOPHARMACOLOGY Volume 16, Number 6, 2006 Pp. 713–724.
11. Mopelola A, Omoegun M.Peace. From Home to School for Children with Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). Stud Home Comm Sci 2007;1(1):17-26.
12. Alonso N. Educación emocional para la familia. Encuentro de esencias. Producciones educación aplicada. Meksika, 2006.
13.Çocuk,Ergen ve Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Prof. Dr Erdal Işık; Doç. Dr. Yasemen Işık Taner 2009 ISBN:978-975-9118-14-3.
14. Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu Doç. Dr. Osman Abalı 2009 ISBN:978-9944-350-37-2.

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog