Çocuğum için Ne Kadar Teknoloji?

Çocuğum için Ne Kadar Teknoloji?

Teknoloji endüstrisi çalışanları, çocukların fazla teknoloji kullanımı hakkında aileleri uyarıyor!

Teknoloji endüstrisinde çalışanlar kendilerinin ve çocuklarının internet kullanımını kısıtlıyorlar. Pek çok çalışan aileleri bilinçlendirmek için endüstri devlerinin konuşmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Çalışanlarla yapılan bir anket sonuçlarına göre;

 • Yaklaşık %67’si çocukların 10 yaşına kadar kendi teknolojik aletlerine sahip olmamaları gerektiğini düşünüyorlar. Bunlar tabletleri ve akıllı saatleri de kapsıyor.
 • Diğer bir yandan %30 kadarlık kısmı da 10 yaşına kadar çocukların hiçbir teknolojik alet kullanmamalarını öneriyor.
 • %68’i çocukların aşırı teknoloji kullanımını önlemenin en etkili yolu olarak aileleri adres gösteriyor.
 • %86’sı cep telefonları olmadan buluşmalara, toplantılara ya da arkadaşları ile buluşmaya gidebileceğini söylüyor.
 • Teknoloji çalışanlarının çeyreği kendi kullanımlarını kısıtlamak için çeşitli uygulamalar indiriyorlar.

Tüm bunlar teknoloji endüstrisinde çalışan pek çok insanın aşırı kullanım hakkında ne kadar endişeli olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, her biri ailelerini ve kendilerini teknoloji kullanımı konusunda bizden daha fazla korumaya alıyorlar.

İletişim uzmanı Davis-McFarland, teknolojinin konuşma ve dil gelişimine olası etkisine dikkat çekiyor. “Sorun teknoloji değil fakat teknolojinin nasıl kullanıldığı ve kullanıldığında çocuklardan neler götürdüğüdür.” diyor. Eğer teknoloji aile-çocuk etkileşimli olarak kullanılırsa ve aileler teknoloji üzerinden çocuğun konuşma ve okuma becerilerini geliştirebilirse bu o kadar da kötü bir durum değil. Tehlikeli olan kullanım, çocuğun konuşma becerilerini kısıtlayan ve konuşma durumuna el vermeyen kullanımdır.

Bir önemli konu da kulaklık kullanımında yüksek sese maruz kalındığında yaşanacak duyma kaybı konusunda dikkatli olmaktır.

Teknoloji konusunda kısıtlamalar yapan teknoloji çalışanlarının yarısı ebeveynlerdir.  Bu ebeveynlerin çoğu yemek masasında, sosyal etkinliklerde ya da aile toplanmalarında çocuklarına tablet veya telefon kullanımını yasaklar. Bunun yanında evlerinde aileleri için sıfır teknoloji alanları düzenlerler.

Fakat bu ebeveynlerin nerdeyse yarısı yoğun iş hayatlarından dolayı çocuklarını denetlemekte ve onları internetsiz bir şekilde oyalamakta zorluk çekmektedirler. Bu yüzden teknolojiyi elbet bir şekilde biz ve çocuklarımız kullanacağız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aşırı kullanımdan kaçınmak ve çocukların konuşma fırsatlarını ve becerilerini engellememektir.

Francine Pierson, ASHA Halkla İlişkiler Birimi

Orjinal Metin: https://blog.asha.org/2018/02/02/tech-industry-workers-express-concern-about-children-and-technology-overuse/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog