2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Katar’da yaşayan Sheikha Mozah Bint Nasser Al-Missned  2008’de Birleşmiş Milletlere Otizm Günü’nü önerdikten sonra her yıl 2 Nisan’da otizm farkındalığı adına etkinlikler yapılıyor. 
Birleşmiş Milletler üyesi bütün ülkeler bu fikri kabul ettiler. İlk yıllarda 2 Nisan günü, “Otizm Kabul Günü” olarak anılırken sonrasında “Otizm Farkındalık Günü” olarak değiştirilmiştir.
Bu gün BM tarafından tanınan 4 sağlık odaklı farkındalık gününden biridir. 
Dünya Otizm Farkındalık Günü her bir BM ülkesinde kutlanır. Otizm dostu etkinlikler, bağış etkinlikleri ve bilimsel yayınların paylaşılması bu gün içerisinde sıklıkla göze çarpan aktivitelerdir.
En ünlü sahnelerden birisi de ‘Light It up Blue’ girişimidir. Bu proje, otizm teşhisi almış bireyleri onurlandırmak adına bütün Amerika eyaletlerinde şehri temsil eden anıtların mavi renkle aydınlatılmasını içerir. Bu girişim Autism Speaks Yardım Derneği tarafından düzenlenmiştir.
Bu dernek, Sheikha Mozah Bint Nasser’i Otizm Farkındalık Günü talebinde BM’de destekleyen kurumdur. Autism Speaks, kampanyaya destek vermek için insanların 2 Nisan’da mavi giyinmelerini teşvik eder.
Otizm Farkındalık Gününü desteklemenin en kolay ve yararlı yolu bağış toplamaktır. Çoğu otizm yardım derneği bağış yollarını kendi internet sitelerinde yayınlamaktadırlar.
Otizm Farkındalığı Neden Önemlidir?
Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarının verilerine göre otizm, bireylerin topluma katılma becerilerini önemli ölçüde kısıtlıyor. Bu demek oluyor ki otizm spektrumunda düşük fonksiyon gösteren bireyler iş bulmada, anlamlı sosyal bir hayat yaşamada ve eğitim almada zorluk yaşıyorlar.
Farkındalığı arttırmak, insanları otizm hakkında eğitmeye ve otistik bireyleri topluma kazandırma yolunda bilgilendirmeye yarar. Otizm tanısına sahip kişilerin etiketlenmesi ve ayrımcılığa uğraması konusunda da farkındalık önemi rol oynar. 
Bunun yanında otizm farkındalığının finansal kısmı vardır. Düzenli bir destek olmadan otizm spektrumunda bir çocuğu olan aile duygusal ve finansal yönden çöküntüye uğrayabilir. Otizm rehabilitasyonunda servislere ulaşmak ve hizmet almak hem pahalı hem de zor olabilir.
Ebeveynlere finansal ve duygusal yönden destek vermek otistik bireylerin dünyasında büyük değişimler yaratabilir.
 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog