Kekemeliği Olan Çocuğunuzla Konuşmak için 7 İpucu

Kekemeliği Olan Çocuğunuzla Konuşmak için 7 İpucu

Uzmanlar, konuşma hızındaki yavaşlamanın takılmaları azalttığı ve konuşmaya akıcılık kazandırdığı konusunda hemfikirlerdir. Bu yönergeler ana-babaların çocuklarının konuşmalarına akıcılık kazandırabilmek için yapabilecekleri bazı davranışları içinde barındırmaktadır.

1. Hızı düşürün: Çocuğunuzla aceleci olmayan bir tavırla ve sıkça duraksayarak konuşun. Çocuğunuz sözünü bitirdikten sonra konuşmaya başlamadan birkaç saniye bekleyin. Sizin kendi sakin ve rahat konuşmanız çocuğunuza verebileceğiniz “Yavaş ol, yavaş konuş” benzeri tüm yönergelerden daha etkilidir. Hatta bazı çocuklara daha rahat ve sakin bir yaşam tarzı da çok yardımcı olabilir.

2. Tam dinleyin: Çocuğunuzu tüm dikkatinizle ve gerçekten dinlediğiniz zamanları arttırın. Ancak bu durumun çocuğunuz konuştuğu her zamanda elinizdeki bütün işleri bırakmanız anlamına gelmediğini unutmayın

3. Soru sormak: Soru sormak normal hayatın bir parçasıdır- ancak birbiri ardına soru sormaktan kaçının. Bazen çocuğunuzun söylediği bir şeye yorum yapıp beklemek daha iyi sonuç verebilir.

3. Çocuğun Yönergelerini Takip Etme

4. Sıra Alma: Ailedeki tüm bireylerin konuşmak ve dinlemek arasında sıra almasını sağlayın. Çocuklar sözleri daha az kesildiğinde daha rahat konuşur.

5. Özgüven geliştirin: Özgüven inşa etmek için açıklayıcı övgüler kullanın. Örneğin, “Bu harika” demek yerine “Oyuncaklarını alma şeklini çok beğendim. Çok yardımcı oldu.” demeyi tercih edin. Atletik beceriler, düzenli olma veya dikkatli olma gibi konuşma ile alakasız konularda da övgüler kullanın.

6. Özel Zamanlar: belli zamanlarında tüm işlerinizi bırakın ve tüm ilginizi çocuğunuza verin. Bu sessiz zamanlar- televizyon, tablet veya bilgisayar olmadan- çocuğun özgüvenini geliştirirler. Günlük beş dakika bile büyük fark yaratabilir.

7. Normal kurallar geçerlidir: Kekeleyen çocuklarınızı da diğer çocuklar gibi sanki hiç kekelemiyormuşçasına disiplin altına alın. Yanlış bir özgürlük ve rahatlık vermeyin.

KAYNAKÇA: https://www.stutteringhelp.org/7-tips-talking-your-child-0

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog