Disleksi ve Dil-Konuşma Terapisi

Disleksi ve Dil-Konuşma Terapisi

Disleksi, insanların okumasını ve yazmasını zorlaştıran bir öğrenme yetersizliğidir. Daha önce başka aile üyelerinin öykülerinde rastlansa da disleksinin kesin nedenleri henüz belli değil ve çevresel faktörlerin rol oynayabileceğine inanılıyor.

Yapılan çalışmalarla bildiğimiz şey disleksi ile ilgili merkezin beynin dil işleme bölgesinde bir yerde bulunuyor olmasıdır. Bu bize disleksinin, bir bireyin genel zekasıyla ve görme sorunlarıyla ilgili olmayan bir öğrenme bozukluğu olduğunu göstermektedir.

Disleksi olan insanlar okumada veya yazmada, genellikle kendi yaşlarındaki insanlardan daha fazla zorluk çekmektedir. Bunun büyük bir kısmı, beynin belirli harfleri belirli seslere bağlama, tek tek harfleri sözcük oluşturmak için bir araya getirme ve sözcükleri cümle oluşturmak için bir araya koyma gibi bağlantı kurma becerisiyle ilgilidir.

Disleksi olan insanlar ortalama bir insandan daha yavaş okurlar. Birçoğumuz kelimeleri bir bakışta tanımlayabilsek de disleksili kişilerin tanımlayabilmeleri için önce kelimeyi 40 kez görmeleri gerekebilir. Bu aynı zamanda duraksamadan cümle içinde hızlı okuma yeteneklerini de etkiler. Tüm bu zorluklar bir araya geldiğinde, disleksi olan kişilerin metin bölümlerini anlamalarını ve hatırlamalarını zorlaştırmaktadır.

Disleksi Ne Kadar Yaygındır?

Disleksi en yaygın öğrenme güçlüğüdür. Disleksi, öğrenme güçlüğü çeken tüm öğrencilerin % 80'ini etkiler ve dünyadaki popülasyonlarda nispeten istikrarlı sayılarla ortaya çıkmaktadır. Genel olarak, insanların %3 ila %7'sini etkilediği düşünülüyor ancak %20 kadarımız disleksi belirtileri gösterebiliyor.

Disleksi’nin Tanılanması

Disleksi genellikle çocuklukta teşhis edilir. Hafif disleksi vakaları bazı durumlarda erişkinliğe kadar teşhis edilmeyebilir.

Çocuklar okula başladığında disleksi kendini belli eder. Disleksi olan çocuklar genellikle diğer çocuklardan daha sonra konuşmaya başlar ve yeni kelimeler bulmakta zorlanırlar.

Bir çocuğun disleksi olup olamayacağına dair en iyi göstergelerden biri, tekerlemeler söyleyebilmeleridir. Disleksi kökü beynin dil merkezinde olduğu için, melodi, kelimeler, hikaye ve kafiyeler şüphe ve tanılama için önemli faktörlerdir.

Disleksi hafif veya ağır bir biçimde olabilir ancak hiçbir şekilde bir kişinin diğer alanlardaki karmaşık düşünceleri geliştirme veya anlama yeteneğini etkilemez. Disleksinin ortaya koyduğu temel zorluklardan biri insanların geleneksel okuma ve yazma yöntemlerini öğrenmelerini zorlaştırmasıdır; bu yüzden mümkün olduğu kadar erken tanılamak önemlidir. Söylendiği gibi, özellikle disleksi olan insanlar için tasarlanan OpenDyslexic yazı tipi gibi, bunu aşmak için geliştirilen yöntemler vardır. Sonuçta, disleksi birçok insan için zorluk çıkarsa da, yeteneklerinizi sınırlamaz ve üstesinden gelebileceğiniz bir bozukluktur.

 

 Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dil ve konuşma terapistleri, çocuğun dil temelli öğrenme becerilerinin tam bir değerlendirmesini yapabilir ve bu değerlendirmeden sonra onlara ihtiyaç duydukları desteği sağlayacak bir tedavi planı geliştirebilirler.

Terapistler, çocukların en zayıf oldukları alanları geliştirmek için çalışabilir. Bir dil ve konuşma terapistinin, dil becerileri, fonetik çözümleme gibi alanlar yardımcı olabileceği en yaygın alanlardır.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/understanding-dyslexia

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog