Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

“Kendimi güvende hissettiren tekrarlar olmadan hiçbir şey yapamam. Ama bu ritüeller, zamanla hayatımın her yerini işgal ettiler. Bunu fark etmek beni üzmeye başladı. Saçlarımı bir seferde üç kez yıkamak gibi, sanki üç sayısı benim için şans numarası gibiydi. Bir şeyi okumak bile daha uzun sürmeye başlamıştı çünkü paragraftaki satırları sayardım. “

“Kendimi güvende hissettiren ritüellerim olduğunu farkındaydım, ama bunlarla terapilere başlayana dek başa çıkamadım”.

Bu cümleler size tanıdık geliyor ise, Obsesif Kompulsif Bozukluktan şüphe edebilirsiniz. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, kendilerine rahatsızlık veren düşünceleri (takıntıları) rahatlatmak için,  bazı tekrarlayıcı hareketlerde (ritüellerde) bulunarak,  düşüncelerin ürettiği kaygıları kontrol etmeye ve güven alanı oluşturmaya çalışırlar.

Örneğin kişiler kir ve mikroplara dair bir takıntı geliştirdilerse, ellerini sıkça yıkamaya, habersiz gelen misafirlere karşı bir obsesyon geliştirdiler ise, kapıları birkaç kez kilitlemeye karşı tekrarlatıcı hareketlere sahip olabilirler. Bu hareketler mutluluk vermez fakat, takıntılı düşüncenin yarattığı kaygıyı azaltır.

Bir şeyleri devamlı kontrol etme ihtiyacı, belirli bir sayıda yapılan belirli hareketler, sık rastlanan kompulsiyon yani tekrarlayıcı hareketler arasındadır. Sevdiklerine zarar vermek,  cinsel içerikli düşünceler ve dini inançlar ise diğer konu başlıkları arasında sayılabilmektedir.  Ayrıca düzen ve simetri ile  fazladan alakadar olma ve gereksiz şeyleri istifleme alışkanlığı da Obsesif Kompülsif kişilerin özellikleri arasında sayılabilmektedir.

Sağlıklı insanların da yaşama dair kontolleri elbette vardır, fakat Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) bulunan kişiler, tekrarları yerine getirme konusunda daha ısrarcı olup,  belirli bir sayıda yerine getirmediklerinde rahat edemez ve sıkıntı hissederler.

Kadın ve erkeklerde ortalama olarak görülme sıklığı benzer olup, genellikle çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Hastalığın seyri çeşitlilik göstermekte olup, belirtileri zamanla iyileşebilir ya da kötüleşebilir.  Eğer belirtiler şiddetlenirse, çalışmak ya da normal günlük sorumlulukları yerine getirmek zorlaşabilir ve kendilerini sakinleştirmek için ilaç ya da alkol kullanmayı deneyebilirler.

OKB genellikle, bazı ilaçlarla tedaviye olumlu yanıt verir ve kaygıya sebep olan duruma aşamalı maruz bırakma olumlu sonuçlara yol açabilir.  Yeni tedavi sistemlerinde , modern derin beyin stimülasyonu teknikleri de kullanılmaktadır.

Antidepresanlar;

Antidepresanlar aslında depresyon tedavisi için geliştirilmiş olsalar da, anksiyete (kaygı) bozuklukları konusunda da etkilidirler. Tedavi için istikrarlı devamlılık önemli olup, beyin kimyasını etkileyerek, ortalama 4-6 haftalık bir sürede etki eder ve  kişilerin kaygılarının azaltılmasına yardımcı olurlar.

Bir anksiyete bozukluğu için  ilaç almadan önce;

 • Doktorunuzdan size ilacın etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi vermesini isteyin.
 • Doktorunuzdan alternatif tedaviler hakkında bilgi rica edin.
 • Doktorunuza ilacın ne zaman ve nasıl durdurulması gerektiğini sorun. Bazı ilaçlar
  aniden durdurulamaz, ancak doktorun süpervizörlüğünde yavaşça azaltılmalıdır.
 • Hangi ilacın sizin için uygun olduğunu belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışın.
 • İlaçların çoğunun yalnızca düzenli olarak alındıklarında etkili olduğunu  ve ilaç aniden ve kontrolsüz kesildiğinde olumsuz etkilerin tekrar edebileceğini unutmayın.

Kaynakça:https://psycnet.apa.org/record/1997-38797-010

 

Bu çeviri Uzman Psikolog Fulya Arzu BEYRİBEY tarafından yapılmıştır. Uzman Psikolog Fulya Arzu BEYRİBEY'den Randevu için: +90 (216) 456 42 42      +90 (533) 165 60 94

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog