Serebral Palsi ve Dil-Konuşma Terapisi

Serebral Palsi ve Dil-Konuşma Terapisi

Medikal topluluklar ve araştırma toplulukları, önlenebilir riskleri belirleyerek, önleme tedbirleri geliştirerek ve halkı eğiterek serebral palsiyi (SP) önlemenin yollarını aramaya çalışırken, bu bozukluğa sahip kişiler de diğer insanlarla uyumlu yaşamak için oldukça fazla çaba harcamaktadırlar. Çocukluk çağı motor bozukluğu olarak en sık görülen serebral palsi, çoğunlukla konuşmayı etkiler.

Serebral Palsi (SP) ve Konuşma Bozukluğu

SP en sık görülen mobilite bozukluğudur, ancak bu çocukluk çağı nörolojik rahatsızlığı diğer alanları da etkileyerek oral motor fonksiyonlarda sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar:

 • Sesletim problemleri,
 • Telaffuz problemleri,
 • Akıcılık bozuklukları,
 • Dil ve kelime bilgisi gelişiminde sorunlar,
 • Çiğneme bozuklukları,
 • Yutma bozukluklarıdır.

 

Serebral Palsililerin Konuşmaları

Birçok nedeni olan SP, fetal gelişim veya doğum sırasında ortaya çıkan beyin hasarından kaynaklanır. Vücuttaki çeşitli kasları etkileyebilir. Ayrıca diyafram, vokal kıvrımlar, dudaklar ve dilin konuşmasını kontrol eden kasları da etkileyerek konuşmayı zorlaştırabilir. Serebral palsi apraksi ve dizarti gibi motor konuşma bozukluklarına yol açabilir.

SP’nin Türleri ve Bunlarla İlişkili İletişim Sorunları

Spastik- Bu tür beyin felci olan çocuklar genellikle çok fazla çaba gerektiren daha yavaş oral hareketlerle mücadele eder. Konuşmaları genellikle bulanık ve kısık şekilde olur.

Atetoid- Atetoid SP, yüzü ve dili kontrol eden kasları etkiler. Buna sahip çocuklar genellikle nefeslerini ve ses tellerini kontrol etmekte zorlanırlar ve yeme ile ilgili problemleri vardır.

Ataksik- Ataksik SP'li çocuklar, soluk sesler ile monoton bir ses tonunun olduğu ve genellikle duraklamalarla gerçekleşen konuşmaya sahiptirler ve aynı zamanda yutmakta zorluk çekerler.

Serebral Palsi ve Dil-Konuşma TerapisiSerebral Palsi ve Dil-Konuşma Terapisi

Serebral Palsi İçin Konuşma Terapisi

Serebral palsi nedeniyle konuşma bozukluğu olan çocuklara erken müdahale önerilmektedir. Bunun için çocuğun bireysel ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre stratejiler belirleyen ve sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekiple çalışmaya istekli lisanslı bir terapist bulmanız gerekir.

Karmaşık sorunları olan çocuklarla çalışılırken, çocuğun bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman bir profesyonel ekip gerekir. Sözlü motor becerileri, beslenmeyi, bilişsel, alıcı ve ifade edici dil becerilerini, akıcılığı ve sesi değerlendirmek için tam bir analiz yapılması gerekir. Ayrıca, ince ve kaba motor beceriler de gözlemlenir ve sıklıkla ergoterapistler ve fizyoterapistler ile birlikte çalışılır. Çünkü duruş ve konumlandırma, beslenme ve konuşmayı etkileyebilir. Dil ve konuşma terapistleri telaffuz, akıcılık, sözcük ve dil gelişimi, sözcük-nesne ilişkisi gibi çeşitli konuları ele alırlar. Konuşma ve yutmayla ilişkili kasların koordinasyonunu ve gücünü geliştirmek için de tedavi sağlarlar.

Çocuğun bozukluğu konuşamayacağı kadar şiddetli ise, alternatif iletişim biçimleri geliştirmesi gerekebilir. Dil ve konuşma terapisti, çocuğun bilişinin yanı sıra motor yeteneklerini de göz önünde bulundurarak alternatif ve destekleyici iletişim ihtiyacını değerlendirecektir. Sonuca göre oluşturulan sistem; işaret dilinin, jestlerin ve sembollerin, resim panolarının veya yardımcı bilgisayarların ve ses birleştiricilerinin kullanmasını içerebilir.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/pediatric-speech-therapy-cerebral-palsy/

 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog