PECS Sistemi

Bazı otizmli çocuklar hiç sözel iletişim geliştirmezken, konuşabilenlerin de konuşmayı belli bir amaca ve iletişime yönelik anlamlı bir iletişim aracı olarak kullanamadıkları görülmektedir. PECS’in amacı çocuğu iletişimin aktif bir parçası kılmak, sözel iletişimi pekiştirmek, çocuğa kendi kendine iletişimi başlatma isteği ve becerisi kazandırmaktır. USA'da Delaware Otizm Programında 1 yıl boyunca PECS kullanan çocukların %75’inde konuşma başlarken %80’inde işlevsel konuşma başlamıştır. PECS kullanımı sözel iletişim olmayan çocuklarda konuşma başlamasını olumlu etkilediği gibi konuşan çocuklarda konuşmanın işlevselliği artmaktadır.

 

PECS SistemiPECS SistemiPECS Sistemi

Eğitim sistemi altı aşamaya ayrılmıştır. İlk başta gereksinimi tek resim kartınla anlatan çocuk, değişik resimleri ayırt etmeyi ve diğer aşamalara geçildikçe resimlerle cümle kurmayı öğrenir. Resimler ve cümleler taşınabilir portatif bir dosyada bulunur. Bunun amacı çocuk iletişime geçmek istediği an istediği yerde dosyanın el altında bulunabilmesidir. Bu sistem sıra bekleme oyun kurma becerilerini geliştirme ve iletişim alanlarında da kullanılır. PECS sistemini kullanan çocuklarda her an her yerde iletişimin bir parçası haline gelmesi hedeflenir.
 

PECS kullanılan çocuklarda iletişim kuramamaktan kaynaklanan davranış problemlerinde azalma gözlemlenir. PECS iletişim başlatma sürdürme sorulara cevap verme gibi alanlara farkındalığını arttırarak çocuğun sosyalleşmesini geliştirir. PECS uygulamalı davranış analizi yöntemine dayalı bir uygulama süreci vardır. Ödül pekiştireç genelleme ve silikleştirme yöntemi içeren bir plan takip edilir.
 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog