Korkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçları

Korkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçları

Ebeveyn olarak her zaman çocuğunuza karşı doğru yaklaşımda bulunmak istersiniz, ancak bazen çocuğunuz gergin veya korkmuşken ona nasıl tepki vereceğinizi bilmek zor olabilir. Onlara sarılır mısınız? Yoksa ağlamalarına izin mi verirsiniz? Ama bu davranışların hepsinden önce korkmuş ve gergin olan çocuğunuza doğru tepkiyi vermek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.


Yanında Olun

Çocuğunuzun yanında olmanız ve varlığınız onları sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Onları kucaklayın. Ellerini tutmak bile onlara güvenlik ve rahatlık hissi verebilir.

Çok Fazla Müdahale Etmeyin

Çocuğunuzun stresli ve zorlu durumlarda ne yapacağına sürekli müdahale ederek, sorunları çözmelerine yardım edemezsiniz hatta sorunlarıyla kendilerinin başa çıkmasını bile engellemiş olabilirsiniz. Ama bu da hiçbir zaman müdahale olmayacağı anlamına gelmez, ancak müdahale etmeden önce sorunu çocuğunuzun çözmeye çalışmasına izin vermelisiniz.

Harekete Geçin

Fiziksel aktivite stresli zamanlarda çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayabilir. Koşmak gibi kaba motor hareketleri içeren oyunlar oynamak, onların endişe veya korkularından uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

Etkinliklerden Kaçınmayın

Çocuklar kendilerini korkutan veya rahatsız eden durumlardan sürekli kaçınırlarsa, korkuları asla kaybolmaz. Onları kaçındıkları etkinliklere katmayı da deneyin. Korkularını yenmeleri zaman alabilir. Yine de, uyum sağlamalarına yavaşça yardım ederek, korkularını hafifletebilir ve büyüdüklerinde sorunlarıyla kendi başlarına baş etmeye hazırlayabilirsiniz.

Konuşun

Hislerini ifade etme şansına sahip olmak, özellikle çocukları için çok önemlidir. Onlara zaman verin ve kaygılarına müdahale etmeden onları dinleyin. Konuşmanın en iyi zamanı kendini sakin hissettiği zamanlardır, çünkü bu zamanlarda sizi daha kolay dinleyebilirler.
 

Korkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçlarıKorkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçları

Fazla Güven Vermeyin

Çocuğunuza “her şey yoluna girecek” diyerek aslında çocuğunuza korkacağı bir şey olduğunu dolaylı olarak söylemiş olursunuz. Çok fazla güven vermemek uzun vadede en iyisi olabilir.

Endişelerini Tam Olarak Açıklayamasalar Bile İfade Etmelerine İzin Verin

Çocuğunuz neden sinirlendiği hakkında konuşmakta zorlanıyorsa, konuşmaya başlamanın başka yolları da vardır. Bir resim yapmalarını veya bebek, kukla veya oyuncak hayvanlarla nelerden korktuklarını anlatmalarını isteyin.

Sabırsızlanmayın

Nasıl yardım edeceğinizi bilmemek ebeveynler için zor ve sinir bozucu olabilir, ancak bu duyguların sizi boğmasına izin vermeyin. Çocuğunuz nasıl hissettiğinizi anlayabilir. Duygularınızı açığa vurmak, çocuğunuzun sizi üzdüğü zamanlar gibi hissetmesine, gerginliğini artırmasına sebep olabilir ve iletişim kurmasını zorlaştırabilir. Çocuğunuzun daha sakin olmasına yardımcı olmak için sakince nasıl tepki verileceğinin bir örneğini oluşturmaya çalışın.

Empati Kurun

Korktukları şey sizin için küçük görünse de, çocuğunuza onu anladığınızı göstermeniz önemlidir. Gerçekten korkulacak bir şeyler olmasa da, hissettiği duygular çok gerçektir.

Küçük başarıları teşvik edin ve övün. Korktukları ya da endişelendikleri şeylerle yüzleşirken cesur olmak önemlidir.

Kaynakça: https://pathways.org/blog/tips-comforting-fearful-nervous-child/

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog