LIDCOMBE, Avustralya Kekemelik Araştırma Merkezi, Prof. Mark Onslow, Lidcombe Programı, Kekemelik
Kargo Bedava

LIDCOMBE Programına Giriş

İlk yorumu sen yaz
Bu ürünle ilgili fikirlerini diğer kullanıcılarla paylaş.

 

 

 

Lidcombe Programi; 6 yastan küçük ve kekeleyen çocukların tedavisinde kullanılan davranışsal bir programdir. Büyük çocuklar içinde uygun olabilir. Program ismini Sidney’e yakın bir mahalleden alır, bu yer aynı zamanda Avustralya Kekemelik Araştırma Merkezinin bulunduğu yerdir. 

 

Tedavi, çocuğun bakım veren kimsesi veya ebeveyni tarafından günlük çevrede uygulanır. Ebeveynler tedaviyi nasıl gerçekleştireceklerini haftalık dil konuşma terapisti ziyaretleri sırasında ögrenirler. Bu ziyaretler sırasında, dil konuşma terapisti ebeveyne tedavinin tüm boyutlarını göstererek ögretir. Ebeveyni tedaviyi gerçekleştirirken gözlemler, tedavinin nasıl gittiği ile ilgili geri-dönutler verir. Egitimin bu kısmı önemlidir çünkü dil konuşma terapistinin sorumluluğu tedavinin gerektiği şekilde yapildigindan emin olmak ve çocuk-aile için pozitif bir deneyim ortaya koymaktır.

 

 

Tedavi doğrdudan uygulanir. Bu ebeveynin çocuğun konuşmasına doğrudan yorum ile dahil olması anlamına gelir. Ebeveynden gelen yorumlar genellikle pozitif olmak zorundadir. Ebeveyn öncelikli olarak cocuk kekelemediğinde olumlu yorumunu gerceklestirir, kekeleme davranisini gördüğü zaman  bu olumlu yorumlarını daha seyrek yapar. Ebeveyn çocuğun konuşması boyunca sürekli olarak degil seçtiği spesifik zamanlarda çocuğa olumlu yorumlarını yapar. Ebeveyn olumlu yorumları nasıl yapacağını öğrenmenin yanı sıra çocuğun kekeleme davranisini ölçmeyi de ögrenir. Gün boyunca ölçekte 0 ile 9 arasında bir puanlama yapar. Kekeleme davranısı gercekleşmediginde 0, son derece hafif ise 1, aşırı derecede kekelemelerde 9 u kullanır. Her klinik ziyaretinde dil ve konuşma terapisti ve ebeveyn önceki haftanın sıklık derecelerini karsilastırarak klinik dışındaki tedavinin işe yarayıp yaramadığını görürler. Bu, tedavi sürecinin düzgün bir sekilde ilerlemesi icin önemli bir sureçtir.

 

 

 

 

 

Prof. Mark Onslow
University of Technology, Sydney​

 

Mark, bir dil konuşma terapisti ve ayni zamanda Avusturalya Kekemelik Araştırma Merkezi'nin kurucu direktorudur. Araştırma ilgileri arasinda, erken kekemeliğin epidemiyolojisi, kekemelik davranisini gerçekleştiren çocuğun akil sagligi, kekemelik davranisinin öçülmesi, kekemeligin doğasi ve tedavi süreci yer almaktadir. Mark Uluslararasi Lidcombe Programı Eğiticisi ve sürekli talep gören uluslarası bir konusmacidir.  Hakemli bilimsel dergilerde 200'den fazla yayın yazmıştır. Altı kitap ve 37 kitap bölümü yayınlamistir. Mark, Amerikan Konuşma-Dil İşitme Dernegi Kawana Yayıncılıkta Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne sahiptir.

 

DİKKAT:

 

  1. Bu eğitim University of Technology, Sydney​ ve DİLGEM işbirliğiyle organize edilmektedir.
  2.  Eğitim video kaydı olarak sunulacaktır. 02 Ekim 2020 tarihinde yapılan LIDCOMBE Programına Giriş Eğitiminin tekrarıdır. 
  3. Bu eğitim sonunda katılımcılara University of Technology, Sydney​ ve DİLGEM onaylı ve Prof. Mark Onslow imzalı KATILIM SERTİFİKASI verilecektir. 
  4. Dil ve Konuşma Terapistleri, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları ve bu alanlarda okuyan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri katılabilir.
  5. Eğitimden önce ZOOM programını bu linkten test edebilirsiniz; www.zoom.us/test
  6. Aşağıda yer alan linkten kayıt işlemini gerçekleştiren katılımcılara mail yolu ile kişiye özel eğitime katılım linki gönderilecektir.

 

 

Bu ürün için henüz herhangi bir yorum yazılmamış.
Yorum Yazın
Oy Ver : Kötü             İyi
Yorum Ekle

Bu site Dayneks E-Ticaret Tarafından Hazırlanmıştır.