ADİS Cihazlarıyla Yapılan Afazi Terapisi

ADİS Cihazlarıyla Yapılan Afazi Terapisi

Dil ve konuşma terapistleri genellikle orta ila şiddetli afazisi olan kişilere bir ADİS veya konuşma üretme cihazı önerirler. Bu cihazların yararları iyi belirlenmiş olmasına rağmen, aile üyeleri ve bakıcılar terapiste danışmadan genellikle kendi sonuçlarını çıkarırlar. Örneğin, bakıcılar bir ADİS cihazının meşhur “yolun sonu” olduğuna ve sevdiklerinin asla iyileşmeyeceğine inanabilirler. Bununla birlikte, araştırma ve klinik deneyim tam tersini göstermektedir. İşte ADİS cihazları ve bunların gerçekliği ile ilgili ortak mitlerin bir listesi.

Efsane 1: ADİS İletişim Cihazı Kullanımı Doğal Konuşmayı Önler veya Yavaşlatır

Gerçek: ADİS’e özgü araştırmalar, bir ADİS cihazının kullanılmasının doğal konuşmanın ilerlemesini veya iyileşmesini durdurmadığını veya caydırmadığını göstermektedir. İyileşme devam eden bir süreçtir ve hem afazi sahibi hem de bakıcılar tarafından aktif ve amaçlı bir katılım çok önemlidir. Afazi olan birçok insan için, bir iletişim cihazı devam eden rehabilitasyon sürecinde önemli bir bileşendir. Doğru cihaz, sözlü dilin kullanımını kolaylaştırmak ve hatta bir kişinin sözlü becerilerini geri kazanmaya yardımcı olmak için kullanılabilir, böylece kendi istekleri için konuşabilirler.

Efsane 2: ADİS İletişim Cihazı Kullanmak Her Şeyi Anında Düzeltecektir

Gerçek: ADİS iletişim cihazları afazi olan kişinin doğal konuşmasını kazanmasına anında yardımcı olmaz. Bir iletişim cihazını günlük yaşama entegre etmek zaman, sabır, uygulama ve destek gerektiren bir süreçtir. Fakat alınan sonuç buna değerdir. Bir iletişim cihazı öğrenildikten sonra, daha özgürce iletişim kurmalarına ve ilişkilerini ve bağımsızlıklarını yeniden kazanmalarına yardımcı olarak, bir kişinin hayatı önemli ölçüde değiştirilebilir.

Efsane 3: Onu Anladığım sürece, Bir Cihaza İhtiyacımız Yok

Gerçek: Bakıcılar genellikle kişiyi anladıkları sürece bir iletişim cihazına ihtiyaç duymadığına inanırlar. Ancak gerçek şu ki, diğer insanlar bireyin ne ifade etmek istediğini anlayamayabilirler. Sonuç olarak, kişi sosyal olarak izole olabilir ve kimlik duygusunu kaybedebilir. İletişim cihazları afazi olan kişilerin aileleri ile vakit geçirmek, bir restoranda sipariş vermek veya doktora gitmek gibi günlük aktiviteler sırasında başkalarıyla daha etkili bir şekilde etkileşime girmelerine yardımcı olur. Ayrıca, bakıcılar her zaman afazili kişi adına iletişim kurmak zorunda kalmazlar.

Efsane 4: ADİS Cihazları Sadece Uzun Süreli Afazi Olan Kişiler İçindir

Gerçek: Araştırmalar, bir iletişim cihazının kullanımının, iyileşme işleminin başlarında tanıtıldığında daha başarılı olduğunu göstermektedir. Konuşmanın iyileşmesine yardımcı olabilir, aynı zamanda afazi olan kişinin ihtiyaçlarını fiziksel iyileşme konusunda daha doğru ifade etmesine yardımcı olabilir. Bir kişi hem fiziksel hem de duygusal olarak tam olarak nasıl hissettiğini ifade edebilirse, iyileşme yolunda ilerlemeyi daha da hızlı hale getirebilir.

Kaynakça: https://www.aphasia.com/aphasia-resource-library/aphasia-treatments/aac-device-therapy/