Ailelerin Güçlü Yanları

Ailelerin Güçlü Yanları

Bir aileyi güçlü yapan şey nedir? Her aile birbirinden farklıdır ve her ailenin güçlü yanları vardır.
 

Aile yaşamı uzmanı, Dr. John DeFrain, 20 yıldan uzun bir süredir birçok ülkede araştırma yaptı. Ailelere yönelik araştırmalar yoluyla aileleri güçlendirmeye yardımcı olacak altı genel özellik bulunduğunu tespit etti. Ailelerinizin güçlü yönlerini bu özellikleri inceleyerek öğrenin.

Takdir Ve Sevgi
 

Güçlü ailelerdeki insanlar birbirlerini gerçekten önemsiyorlar ve birbirlerine bunu düzenli olarak bildiriyorlar. Bu sadece bir kişinin yanında oturarak ya da onlara hızlı bir şekilde sarılarak ve sevgi ve saygı dolu sözler söyleyerek olabilir.

Söz Verme ve Verilen Sözleri Tutma

Güçlü aile üyeleri, birbirlerine verdikleri sözleri yerine getirir ve aile faaliyetlerine zaman ve enerji harcayarak birbirlerine güçlü bir bağlılık gösterirler. Bu durum, her aktiviteye katılmanız gerektiği anlamına da gelmez.

Olumlu İletişim

Güçlü aileler genellikle görev odaklı olmakla birlikte, bağlantıda kalmak için konuşarak ve birbirlerini dinleyerek zaman geçirirler. Yine bu, sadece hızlı bir e-posta veya telefon görüşmesi ile bile olabilir.

Kaliteli Zaman

Çocuklara mutlu bir ailenin ne olduğu sorulduğunda, her zaman birlikte bir şeyler yapan olarak anlatırlar. Bu, evi beraber temizlemek veya salonda beraber piknik yapmak olabilir. Araştırmalar, eğer aile üyeleri en iyi durumda değilse, çocukların çevrelerindeki durumlara direnç göstermeleri ve olumlu bir örnek için bu birlikteliğin en az1 saat sürmesi gerektiğini göstermiştir.

Başarılı Stres Yönetimi

Güçlü aileler strese ve krize karşı bağışıklık kazanmazlar, ancak kaçınılmaz olarak zorlukları aşmak için birlikte nasıl hareket edeceklerini bilirler.

Manevi Olarak İyi Olmak

Ruhsal refah, her bireyin paylaşımını, sevgisini ve şefkatini destekleyen bir bakım merkezi olarak görülebilir. Bu, bir inanç, umut veya yaşamdaki iyimserlik hissi olabilir. Bazıları dünya ile bir birlik ve bağ hissettiğini söyler. Aile içinde de bu iyilik halinin paylaşımı aileyi güçlü tutmaya yardımcı olmaktadır.

Kaynakça
: https://learningchildblog.com/2015/03/16/family-strengths/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94