Aksan Değiştirme

Aksan Değiştirme

Herkesin farklı bir aksanı vardır ve bazı durumlarda kişiler aksanlarını değiştirmek isteyebilirler. Eğer sizin de böyle bir arzunuz var ise bir dil ve konuşma terapistine danışabilirsiniz.

Bu yazıda bulacaklarınız;

 • Konuşma Şeklimiz
 • Aksan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Aksan ve İletişim
 • Aksanı Değiştirme
 • Dkt ile Çalışma  

Konuşma Şeklimiz

Hiç durup çevrenizdeki insanları dikkatlice dinlediniz mi? Muhtemelen hepsi aynı dili konuşsalar bile hepsinin konuşması kulağa biraz farklı geliyordur. Bunun sebebi hepsinin ülkenin farklı yerlerinden geliyor olmasından kaynaklanıyor. Bazı insanlar başka bir ülkedenmiş gibi farklı aksanlarda konuşabilirler. Aksanları nedeniyle hepsi kulağa farklı gelir. Günümüzde insanlar  ülkeden ülkeye taşınmaktadır ve unutmayalım ki nereye gidersek gidelim ve götürürsek götürelim, yanımıza aldığımız tek şey aksanımızdır.

Aksan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aksan, aynı dili konuşan insanların gruplarının kendine özgü sesidir. Bir kişinin aksanı birçok şeye bağlıdır. En yaygın gruplamalar şunlardır:

Bölgesel Aksanlar: Bunlar ülkenin farklı yerlerinden gelen insanlar arasında yaygındır. Doğulu insanların konuşması genellikle Batılı insanların konuşmasında farklı gelir.

Ulusal Köken Aksanları: Bunlar bazen Türkçe’yi yetişkinlikte öğrenen insanlarda duyulur. Sadece Türkçe bilen biri ile ikinci bir dil olarak Türkçe’yi öğrenen bir yabancı arasında farklılıklar olabilir. Aksanlar, konuşulan dillerin doğal bir parçasıdır. Hiç bir aksan diğerinden daha iyi olamaz. Aksanların bir konuşma veya dil bozukluğu olmadığını bilmek önemlidir.

Aksan ve İletişim

Aksanınız geçmişiniz ve nereden geldiğiniz hakkında çok şey söyleyebilir. Aksanınızdan memnun olabilirsiniz ancak aksanlar bazen başka insanlarla iletişim kurmanızı zorlaştırabilir. İnsanlar aksanınızı anlamıyor olabilir. Söylediklerinizi sık sık tekrar etmeniz sizi sinirlendirebilir. İnsanlar, söylediklerinizden çok aksanınıza odaklanabilir bu da sizi rahatsız edebilir. Yaşanan anlaşmazlıklar iş hayatınızda, okul hayatınızda veya sosyal çevrenize sorunlara neden olabilir. Aksanınız farklı olursa, insanlarla daha kolay anlaşabileceğinizi hissedebilirsiniz. Hatta bazı durumlarda aksanınızı değiştirmek istediğinizi düşünebilirsiniz.

Aksanı Değiştirme

Sıkı çalışarak ve çok fazla pratik yaparak, sözlerin söylenme şeklini değiştirmeyi öğrenebilirsiniz. Aksanınızı kendi başınıza değiştirmek zor olabilir; bu konuda bir dil ve konuşma terapisti size yardımcı olabilir. Dil ve konuşma terapistleri böyle konularda şu kişilerle çalışabilirler:

 • İkinci dil olarak Türkçe konuşan insanlarla.
 • Bölgesel aksanlarını değiştirmek isteyen insanlarla.
 • İş yerinde daha iyi iletişim kurmak isteyen profesyonellerle.
 • Bir rol için yeni bir aksan öğrenmesi gereken aktörlerle.

DKT ile Çalışmak

Aksanınızda size yardımcı olması için dil ve konuşma terapistinin öncelikle konuşma şeklinizi anlaması gerekiyor.  Dil ve konuşma terapistlerinin şu konular hakkında bilgiye sahip olması gerekiyor;

 • Sesleri nasıl söylediğiniz.
 • Aksanınızın nasıl olduğu; bu, konuşmanızın ritmini ve bazı seslerde nasıl vurgu yaptığınızı içerir.

DKT sizden kelime ve cümleleri okumanızı isteyecektir. DKT ayrıca doğal konuşmada nasıl konuştuğunuzu da dinleyecektir. DKT’ nin hangi iletişim problemlerine sahip olduğunuzu ve hedeflerinizin ne olduğunu bilmesi de önemlidir. DKT, bu bilgileri aksanınızı değiştirmenize yardımcı olmak için kullanacaktır. Sizin için en yararlı olanı temel alarak dil ve konuşma terapisti ile hedefler belirleyeceksiniz. DKT ile bireysel veya küçük bir grupta çalışabilirsiniz. Sağlık sigortanız aksanınızı değiştirecek hizmetler için para ödemeyebilir. Bunun nedeni, aksanın bir konuşma veya dil bozukluğu olmamasıdır. DKT’ nizle hizmetler için nasıl ödeme yapabileceğiniz konusunda konuşmanız gerekecektir.

Kaynakça: https://www.asha.org/public/speech/development/accent-modification/