Almanya’da DKT Okumak : Potsdam Üniversitesi

Almanya’da DKT Okumak : Potsdam Üniversitesi

Lisans Programının İçeriği

Patolinguistics (DKT), yetişkinler ve çocuklarda konuşma ve yutma bozukluklarının yanı sıra uygulama, araştırma ve öğretimi de ele almaktadır. Program şu alt alanları içerir: Bilişsel Sinirdilbilim (Nörolinguistik) ve Psikodilbilim (Psikolinguistik). Bu disiplinler, dil ve beyin arasındaki ilişkiyi araştırır. Normal ve bozulmuş dil işleme ve dil edinimi modelleri geliştirir.

Bu, yetişkinlerde ve çocuklarda konuşma ve yutma bozukluklarının tanı ve tedavi kavramlarının geliştirilmesi için teorik bir temel sağlar. Öğretim içeriği, konunun teorik ve pratik yönlerine odaklanmaktadır. DKT lisans programı ayrıca altı aylık tam zamanlı harici staj içerir.

Nörolojik rehabilitasyon klinikleri veya DKT uygulamaları gibi çeşitli konuşma terapisi tesislerinde tamamlanan bu konuşma gelişimi bozuklukları olan çocukların ve edinilmiş konuşma ve yutma bozuklukları olan yetişkinlerin tedavisini içerir. Deneyimli bir konuşma terapisti gözetiminde kendi tedavilerimizi uygularız. Aynı zamanda uzmanlar tarafından stajımız özenle hazırlanmakta ve takip edilmektedir.

Öğrenme Hedefleri ve Gelecekteki  Araştırma Alanları

Derece programı Yasal Sağlık Sigortası tarafından kabul edilmektedir. Bu, Patholinguistlerin (DKT) Yasal Sağlık Sigortası giderlerine çareler tahsis etme hakkına sahip oldukları anlamına gelir. Böylelikle yetişkinlerde, ergenlerde ve çocuklarda konuşma ve yutma bozukluklarının teşhis, tedavi, araştırma ve öğretiminde birden fazla rol oynayabilirler. Patolinguistler klinik veya poliklinik merkezlerinde, konuşma terapisi uygulamalarında, sosyal pediatri merkezlerinde, öğrenme terapisi tesislerinde, hastanelerde, rehabilitasyon kliniklerinde, geriatri tesislerinde ve danışma merkezlerinde çalışırlar. Burada teşhis, tedavi ve danışmanlık işleriyle uğraşırlar ve tesislerin organizasyonu ve yönetiminden de sorumlu olabilirler. Üniversitelerde, kolejlerde veya konuşma terapisi okullarında araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalışan,

öğretim ve araştırma alanında aktif olan Patlinguistler vardır. Temel araştırmalara ek olarak, teşhis prosedürlerinin ve tedavi yöntemlerinin oluşturulması da ilerideki çalışmaların odak noktasıdır.

Eğitim Gereksinimleri

Çalışma kursları, dil ağırlıklı ana dallar üzerinde olduğundan dolayı, bir kulak burun boğaz uzmanına veya işitme uzmanına sesinizi ve işitmenizi kontrol ettirmenizi öneririz. Ses ve işitme muayenesi isteğe bağlıdır, yani başvuru için zorunlu gereklilikler değildir. Program, meslek dünyasının gerekliliklerini göz önünde bulundurarak, öğrencilere bilimsel ve problem çözmede çalışmalarına olanak sağlayacak şekilde gerekli uzman bilgi, beceri ve yöntemlerini kazandırmak, bilimsel bulguları eleştirel bir şekilde sınıflandırmak ve sorumlu davranmak amacını taşıyor. Mesleki durumla başa çıkabilmek için eğitiminize başlamadan önce dört haftalık bir sosyal staj yapmanız önerilir. Sosyal staj uygulaması isteğe bağlıdır, bu nedenle başvuru için zorunlu değildir.

Ek olarak, Almanca’ya kendinden emin bir hakimiyet (yazılı ve sözlü), her yaştan insanla çalışma zevki ve onların özel durumlarına sınırsız dikkatle uyum sağlama yeteneği, bir patolinguist olarak çalışmak için ideal ön koşullardır. Potsdam Üniversitesi’ndeki lisans dersleri, üniversite giriş yeterliliklerinin kanıtını gerektirir.

Lisans Programının Yapısı

Lisans dersleri modüler bir yapıyı benimser. Modülde, öğrenme içeriği farklı öğrenme ve öğretme formlarında özetlenir. Her modül sabit sayıda krediyi ve belirli çalışma ve test puanlarını tamamlamalıdır. Patolinguistics lisans programı, aşağıda yazan genel bakıştaki içerik de dahil olmak üzere toplam 210 krediye sahiptir. 5. yarıyılda dış stajlar genellikle şu iki alanda yapılır:

  1. Edinilmiş konuşma ve yutma bozuklukları
  2. Konuşma gelişimi ve konuşma akış bozukluklarının tamamlanması.

Staj, başarıyla tamamlanan konuşma terapisi eğitiminin kanıtı veya eşdeğer pratik aktivite kanıtı ile değiştirilebilir.

Üniversitede DKT Eğitimi Hakkında Daha Fazla Bilgilendirme (Master ve Doktora)

Bilim Lisansı, aynı zamanda yüksek lisans derecesine erişmenizi sağlayan ilk profesyonel nitelikli akademik dereceyi temsil eder. Patolinguistik disiplinler arası yönü nedeniyle Bachelor of Science aynı zamanda sağlık yönetimi (dahil) pedagoji ve bilişsel bilim alanında yüksek lisans derecesi elde etmenizi sağlayan ilk profesyonel nitelikli akademik dereceyi temsil eder. Yüksek lisans programı için birçok olanak vardır.

Potsdam Üniversitesi’nde uluslararası yüksek lisans programı IECL – Uluslararası Yüksek Lisans / Doktora Deneysel ve Klinik Dilbilim Programına katılma fırsatına sahipsiniz.

Dilersiniz Konuşma ve Yutma Bozuklukları konusu üzerine üniversitede araştırma yaparak kendi doktoranızı tamamlayabilirsiniz. Potsdam Üniversitesi’nde, IECL’ ye ek olarak, uluslararası anahtar teşvik kursu IDEALAB – Uluslararası Doktora Dil ve Beyin Deneysel Yöntemlerinde doktora için takip edilebilir. IDEALAB doktora programı için ortak üniversiteler: Newcastle Üniversitesi Upon Tyne, İngiltere, Groningen Üniversitesi, Hollanda, Trento Üniversitesi, İtalya ve Macquarie Üniversitesi’dir. IDEALAB zorunlu hareket kabiliyetine sahip bir doktora programıdır. Yani ikinci denetmeninizin üniversitesinde doktora öğrencisi olarak en az altı ay araştırma yapmalı ve en az üç ay klinik veya endüstriyel stajı tamamlamalısınız.

DKT Okumanın Avantajları 

Patholinguistics (DKT) lisans programı 2006/2007 kış döneminden beri Potsdam Üniversitesi’nde mevcuttur. Çoğu lisans derecesinin aksine, B. Sc. Patholinguistik altı dönemde değil, yedi yarıyılda tamamlanır. Böylece öğrenciler staj için yeterli zamana sahip olurlar ve yurtdışında kaldılar. Egzersizler ve stajlar en başından itibaren çok kapsamlı bir şekilde sunulmakta ve öğrencilerin öğretmenler tarafından bireysel ve yoğun desteği ile ilişkilidir.

Sc. Mezunu olarak, Patholinguistik Yasal Sağlık Sigortası anlamında kabul edilebilir akademik bir konuşma terapisti olursunuz. Dereceniz gelişimsel bozukluklar, rinolalia, kekemelik ve gürleme, şiddetli işitme kaybında konuşma bozuklukları ve koklear implant restorasyonu, afazi, disartri ve konuşma pragksi ve çiğneme ve yutma bozuklukları alanlarında çalışmalar yapar.

Dilbilim, Hesaplamalı Dilbilim ve Patholinguistics (DKT) konularında Potsdam Dilbilim Bölümü Almanya’nın en büyük ve en üniversitelerinden biridir. Mükemmellik Alanı Bilişsel Bilimi’nin bir parçası olarak araştırma merkezli bir çalışma mümkün hale getirilir ve böylece özellikle doktora için hazırlanılır. Öğrenciler, dil deneyleri için test kişileri olmanın yanı sıra öğrenci asistanı olarak araştırmalara aktif olarak katılma fırsatına sahiptir.

KAYNAK : 

Bu makale DİLGEM stajyeri ve Almanya Potsdam Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi Buket Temel tarafından yazılmıştır.