Aşırı Sert Bir Ebeveyn Olup Olmadığınızı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Aşırı Sert Bir Ebeveyn Olup Olmadığınızı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Çocuğunuza karşı biraz sert olup olmadığınızı hiç merak ettiniz mi?

Beklentilerinizin çok yüksek olabileceğinden endişe duyuyor musunuz?

Çocuğunuza verdiğiniz tepkilerin biraz fazla sert olup olmadığını ona soruyor musunuz?

İşte çocuğunuza karşı çok sert olabileceğinizi gösteren 15 işaret:

1. Sıfır tolerans politikanızın olması. Açık kurallara sahip olmak önemli olmakla birlikte, kurallarda her zaman istisnalar olduğunu kabul etmek de aynı derecede önemlidir. Her şey üzerinde otoriter bir tutum sergilemek yerine, çocuğunuzun davranışını durum bağlamında değerlendirmeye istekli olun.

2. Çocuğunuz çok sık yalan söylemesi. Çocukların bazen gerçeği saklaması normal olmakla birlikte, araştırmalar, sert disiplinin çocukları iyi yalancılara dönüştürdüğünü açıklamıştır. Çocuğunuza karşı çok sert bir tutumunuz varsa, çocuğunuz cezalandırılmaları önlemek adına yalan söyleme eğiliminde olabilir.

3. Çocuğunuzun diğer çocuklardan daha fazla kısıtlamaları olması. Diğer ebeveynlerden farklı kurallara sahip olmanın yanlış bir yanı yoktur. Ancak, tanınan çevrenin en sert ebeveyniyseniz, bu, beklentilerinizin biraz fazla olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

4. Sersemlikler için çok az sabrınızın olması. Çoğu çocuk saçma şakaları ve aptal oyunları sever. Bu espriler hızla yaşlanabiliyor ve aptalca davranışlar sizi yavaşlatabilse de, anın tadını çıkarmak ve bazen eğlenmek önemlidir.

5. Diğer insanların disiplin eksikliğini tolere etmek için mücadele ediyor olmanız. Sert ebeveynler genellikle bir öğretmenin sınıfını yönetme biçiminden, büyükanne’nin davranış sorunlarını ele alma biçimine kadar her şeyi tolere etmekte zorluk çekerler. Çocukların farklı kurallara ve farklı disiplin türlerine sahip yetişkinlere maruz kalmasının uygun olduğunu unutmayın.

6. Uzun bir kurallar listeniz olması. Kurallar iyidir, ancak çok fazla kural zararlı olabilir. Kurallarınızı basit tutun ve yalnızca çocuğunuzun hatırlamasını istediğiniz en önemli kuralları listeye ekleyin.

7. Çocuğunuzun eğlenmek için çok az zamanı olması. Sert ebeveynleri olan birçok çocuk, zorunlu faaliyetten çok az bir zaman boşluğu ile eğlenceli faaliyete koşar. Bazıları zorunlu olmakla birlikte, çocukların boş zaman geçirmesi de önemlidir.

8. Doğal sonuçlara izin vermiyor olmanız. Sert ebeveynler, bir çocuğun hata yapmasına izin vermemek için genellikle büyük çaba harcarlar. Ancak, çocuklar genellikle doğal sonuçlarla karşılaştıklarında hatalarından yeni şeyler öğrenebilirler.

9. Çok dırdır ediyor olmanız. Sürekli birşeyler söylemek, çocukların kendi davranışları için sorumluluk almasını engeller. Çocuğunuzun ödevini ne zaman yapacağından, piyano çalmaya ne zaman başlayacağına kadar her şeye sürekli olarak laf ederseniz, çocuğunuz bu şeyleri kendi başına yapmayı öğrenemez.

10. Sürekli talimatlar veriyor olmanız. “Düz otur,” “ayaklarını sürüklemeyi bırak” ve “içeceğini hemen yutma” gibi şeyler sürekli olarak çocuğunuzun sizden rahatsız olmasına neden olur. Sesinizi yanlızca en önemli sorunlar için kullanın, böylece sesiniz duyulacaktır.

11. Seçimler sunmuyor olmanız. “Önce kıyafetlerini toplamayı mı yoksa yatağını yapmayı mı tercih edersin?” diye sormak yerine, sert ebeveynler genellikle emir verirler. Çocuklara özellikle her iki seçenek de iyi olduğunda biraz özgürlük vermek, uyumluluk kazanmaları adına uzun bir yol kat edilmesini sağlayabilir.

12. Çocuğunuza bir şeyler yapmasına izin vermek için mücadele ediyor olmanız. Bazen sert ebeveynler çocukların her şeyi belirli bir şekilde yapmaları konusunda ısrar ederler. Yatağını “doğru” topla ya da bebek evi ile “uygun şekilde” oyna demekte ısrar ediyorlar. Çocukların yetişkinlere yönelik eğitime ihtiyaç duyduğu zamanlar olsa da, esneklik ve yaratıcılığa izin vermek önemlidir.

12. Çocuğunuzun çabasını değil, sonucunu övüyor olmanız. Sert ebeveynler genellikle çok fazla övgü sunmazlar. Çocuklarının çabası yerine mükemmelliklerini onaylarlar. Çocuğunuzu sadece bir testte 100 puan aldığından veya oyundaki en fazla golü attığı için övüyorsanız, çocuğunuz sevginizin yüksek başarıya bağlı olduğunu düşünebilir.

14. Aşırı tehditvari konuşuyor olmanız. Ebeveynlerin çoğu, arada bir üst düzey bir tehditvari konuşmadan suçlu olsa da, sert ebeveynler düzenli olarak aşırı tehditvari konuşurlar. Sıklıkla, "Odanı hemen temizle yoksa tüm oyuncaklarını çöpe atarım!" derler.

15. Odak noktanızın daima öğrenme olması. Sert ebeveynler genellikle her etkinliği bir tür zorunlu derse dönüştürürler. Çocuklar, renkleri denemeden bir resmi renklendiremezler veya sürekli olarak uygun mobilya yerleşimini hatırlatmadıkları sürece bir bebek evi ile oynayamazlar. Oyunun kendisi hayal gücü ve yaratıcılık için bir fırsat yaratır ve normal yapıdan ve rutinden büyük bir kaçış olarak kullanılabilir.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/signs-too-strict-with-your-child-1095047