Besinlerle Oynamak ve Duyular

Besinlerle Oynamak ve Duyular

Çocuğunuzun besinlerle oynamasının iyi olacağını tahmin eder miydiniz? Çocuklar hep meraklıdırlar ve keşfetmelerine izin vermenin eğlenceli bir yolu da besinlerle yapılabilecek etkinliklerdir. Ama bu etkinlikler sadece eğlence için değildir. Besinlerle oynamak çocuğunuzun besinlerle haşır neşir olarak onları daha yakından tanımasında ve duyusal becerilerinin gelişmesinde yardımcı olabilir. Besinlerle oynarken duyuları keşfetmek ve geliştirmek için bu ipuçlarını deneyin:

 

Kendi kum havuzunuzu yapın: Tahılları kullanarak kendi kum havuzunuzu yapabilirsiniz. Çocuğunuz küçük 5 litrelik bir kutuda tahıllarla oynayabilir ve aynı zamanda atıştırmalıklarını da burada bulundurabilir.

Resim çizin: Bu aktivite hem duyusal hem de ince motor becerilerin gelişimi için çok uygundur. Çırpılmış krema, puding veya elma püresini kağıda serpin ve çocuğunuza parmaklarıyla şekiller veya harfler çizmesi için izin verin. Bu, püre ile beslenmeye başlayan çocuklar için de iyidir.

Bir keşif kabı yapın: Çocuğunuzla birlikte biraz jöle yapın ve içine meyve, kraker gibi birkaç yenilebilir atıştırmalık koyun. Saydam bir kase kullanmaya çalışın ki böylece çocuğunuz içindeki atıştırmalıkları görebilsin. Ardından bunları bulmak için ellerini jöleye daldırmasını isteyin. Belirli bir atıştırmalığı veya belirli renkte bir şeyi bulmasını isteyerek bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

Sıcağı keşfedin: Küçük çocuğunuza, dokunması, tatması, koklaması için ufak bir marşmelov verin. Daha sonra marşmelovu sıcak çikolataya batırın. Sıcak çikolataya batırıldıktan sonraki değiştiğimi tecrübe ederek çocuğunuzla konuşun.
 

 

{!GALLERY}