BIMMEL WILD IM WIMMELBILD – Çılgın resmin içindeki resimleri bul!

BIMMEL WILD IM WIMMELBILD – Çılgın resmin içindeki resimleri bul!

Soru sormak, bazı şeyleri dolaylı yollardan anlatmak, özellikleri adlandırmak ve kendini daha iyi ifade etmek!

Bu oyunda dil ve konuşma terapisi ile dil gelişimi desteğine yönelik yapılabilecek çalışmalar eğlenceli hale getirilmiştir.

Oyun tabanının her iki tarafında da çılgın birer görsel vardır!

Bir tarafta ŞEHİR diğer tarafta ise PARK teması bulunur. Ayrıca bu temalarla ilgili resimli kartlar vardır. Oyunculardan biri bu resimli kartlardan bir tanesini çeker. Diğer oyuncular, çekilen kartın üzerindeki görseli sorularla tahmin etmeye çalışırlar. “Canlı mıdır?”, “Yüzebilir mi?”, “Uçabilir mi?”, “Yenir mi?”.

Oyuncuların sorabileceği sorular renkler, özellikler, şekiller, işlevler ve belirtilerle ilgili olmalıdır.

Oyun karakteri olarak küçük bir zil kullanılır. Oyuncular her sorunun ardından zili çalarak bir adım ilerlerler.

Oyun parkurunun sonuna gelmeden doğru cevabı kim bulabilecek?

Bu oyun aracılığıyla oyuncular isimleri, fiilleri ve sıfatları kullanmayı öğrenirler.

ŞEHİR temalı oyunun zorluk derecesi daha yüksektir ve ayrıca içinde çeşitli meslek grupları yer alır.

Bimmel wild im Wimmelbild oyunu, dil gelişimi desteği ile dil ve konuşma terapilerine yönelik farklı hedefler için kullanılır. Aynı zamanda dil gelişimi yaşına uygun olan çocuklara destek sağlamak ve aşağıda yer alan kazanımları edindirmek için de kullanılır.

Hedefler: Alıcı dil, İfade edici dil, Cümle kurma, Dilbilgisi / Sözdizimi, Kelime dağarcığı, Nesneler, Eylemler, İsimler, Sıfatlar, Meslekler, Soru-Cevap, Hafıza,Hayal gücü, Genel bilgi, Kelimelerin anlamlarına göre ayrıştırılması(dil ve anlam bilimsel ayrımlar), Tahmin.

Yaş: 5-99 Yaş

Oyuncu Sayısı: 2-4Oyuncu

İçindekiler:Bir taraf ŞEHİR diğer taraf PARK teması olan Oyun Tabanı; 2 x 33=66 Adet Oyun Kartı; Zil; Türkçe kullanma kılavuzu

PARK

ŞEHİR

Adam (Bağırıyor)

Adam (Su içiyor)

Bebek Arabası

Armut Ağacı

Bisiklet

Baloncu

Çocuk (Dondurma Yiyor)

Bisiklet (Mavi)

Çocuk Arabası

Çiçek (Tek Saksı İçinde/Cam)

Çocuk Bisikleti

Çiçek Sepeti (Kırmızı Çiçekler)

Ekmek

Çizme (Kırmızı)

El arabası

Bebek Arabası (Yeşil)

Eşek (Küçük)

Diş Doktoru

Futbol Topu

Dondurma Tutan Kız

Gazete

Dönme Dolap

İbrik

Garson

Kadın (Elma Yiyor)

Güvercin (Uçuyor)

Kamyon (Oyuncak)

Kafes (Kuş)

Keçi

Kaktüs

Kedi

Kalpli Balon

Kelebek

Kargalar (2)

Kız (Sallanıyor)

Kedi (Damda)

Kitap

Kova

Kova

Köpek (Sarı/Tasmalı)

Sepet

Merdiven

Köpek (Uyuyor)

Okul Çantası (Yeşil)

Kuğu

Oturan Kadın (Bekleme Salonu)

Kurbağa (Oturuyor)

Paket

Kuş (Solucan)

Perde (Sarı)

Kuş yuvası (Yumurta)

Posta Kutusu

Ördek (Gri)

Postacı

Peynir

Sokak Lambası (Kırık)

Sırt çantası (Turuncu)

Trafik Lambası (Kırmızıyı Gösteriyor)

Sincap (Ağaca Tırmanıyor)

Trotinet (Sarı Direksiyonlu)

Şapka

Trotinet Süren Kız

Tavşan (Çiçekle)

Uğur Böceği (Dönme Dolap)

Üzüm

Yastık

ÇILGIN RESMİN İÇİNDEKİ RESİMLERİ BUL!

Amaç: Nesnelerin, fiillerin ve tamamlayıcı sözcüklerin edinilmesini sağlarken bir yandan da soru-cevap ve tahmin yeteneklerini geliştirmek.

Süre: 30 Dakika

Oyuncu Sayısı: 2-4 Oyuncu

Materyal:

 • PARK / ŞEHİR motifli oyun tabanı
 • PARK / ŞEHİR motifli oyunun resimli kartları
 • Zil

Uygulama Alanı: Masa

Uygulama Süreci: Oyuncular karşılıklı olarak bir masanın etrafında toplanırlar.Oyun tabanı, PARK / ŞEHİR motifli tarafı yukarı bakacak şekilde masaya konur; diyelim ki PARK motifli oyunla oynuyoruz.Oyun kartlarındanPARK ile ilgili olanlar kutusundan çıkarılarak resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde tüm oyuncuların ulaşabileceği bir yere üst üste konur. Zil, oyun tablası üzerindeki Start yazan alanının üzerine konur.Oyunu oynama sırası kararlaştırıldıktan sonra oyuna başlanır.İlk oynayan oyuncu, bir kart seçer ve seçtiği kartı diğer oyunculara göstermeden kendi elinde tutar.Diğer oyuncular, sırayla sorular sorarak bu karttaki resmi bulmaya çalışırlar.Oyuncular sadece EVET veya HAYIR ile cevaplandırılabilen sorular sorulabilirler. Amaç, en az soruyla elinde kartı tutan oyuncunun çektiği karttaki resmi tahmin etmektir.

Örnek: “Canlı mıdır?”, “İnsan mıdır?”,“Uçabilir mi?”,“Tekerlekleri var mıdır?”.

Her bir sorudan sonra zil, sorunun cevabının EVET veya HAYIR olmasına bakılmaksızın sırası gelen oyuncu tarafından bir adım ilerletilir. Oyuncular, kart çeken oyuncunun elindeki kartı tahmin ederlerken oyun tabanındaki görsellerden yararlanırlar. Oyunculardan biri kart çeken oyuncunun elindeki karttaki resmin ne olduğuyla ilgili tahminde bulunmak isterse hemen küçük zili alıp çalar; tahminini söyleyip oyun tabanı üzerinde tahmin ettiği resmi bulup gösterir. Oyuncunun tahmini doğruysa soru sorma kısmı biter ve oyuncu tahmin ettiği kartı kazanır; yanlışsa oynama sırası bir sonraki oyuncuya geçer ve oyun devam eder. Doğru tahminde bulunan oyuncu her zaman kart çekerek yeni bir tur oyun başlatmaya hak kazanır. Eğer oyunculardan hiçbiri karttaki görseli doğru tahmin edemez ve zil PARK motifli oyunda Kafeteryaya; ŞEHİR motifli oyunda ise Minibüs Durağına gelirse oyunun bu turu biter ve kart, kartı tutan oyuncuda kalır. Oyun, bu şekilde masadaki tüm kartlar bitinceye kadar devam eder.

Oyunun Sonu:Oyun sonunda en çok karta sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Kurallar:

 • Görselin oyun planındaki yerine yönelik Resim, sağ tarafta mı? gibi sorular sorulmaz.
 • Oyun planını göstererek iletişim kurmak yasak olup yalnızca sözel iletişim kurulabilir.

Öneriler:

 • Çocuklar oyunun kurallarını öğrendikten sonra oyunu eğitimci olmadan da oynayabilirler.
 • Soru sormadan kartı tahmin etmeye çalışan çocuklar soru sorma yeteneğini henüz kazanamamışlardır. Bu çocuklara soruları tekrar ettirerek veya soru sormaları için ipucu vererek yardım edilmelidir. Örnek: Hayvanlar uçabilir, sürünebilir, koşabilir. Ayrıca oyunu oynatan yetişkinin soru sormaya ilk kendisi başlayarak model olması önerilir.
 • Yetişkinler, bu oyunu küçük çocuklarla oynadıklarında şu kural koyulabilir: Oyunda takip edilen yol kısaltılır ve yetişkinin soru sorma hakkı azaltılır; yani yetişkin oynamaya birinci değil üçüncü adımdan başlayabilir.
 • Oyunun başında kartlar konularına göre seçilip oyun kolaylaştırılabilir. Örnek: Sadece hayvanlar, sadece insanlar, sadece nesneler vb.
 • Dikkat problemi yaşayan çocuklarda zilin kullanım sayısı arttırılabilir.

Not: ŞEHİR motifli oyun daha zordur ve mesleklerin öğretilmesini de sağlar.

 

RESİMLERİ EŞLEŞTİR & DİKKATİNİ GELİŞTİR

Amaç: Dikkat düzeyi ve süresini geliştirmek

Süre: Seçilen kart sayısı ve oyuncuların düzeyi oyun süresini belirler. Ortalama 15 dakikadır.

Oyuncu Sayısı: 1-4 Oyuncu

Materyal:

 • Oyun tabanı:Bir taraf ŞEHİR diğer taraf PARK teması
 • 2 x 33=66 Adet Oyun Kartı
 • Zil
 • Kronometre (Tek kişi oynadığında)

Uygulama Alanı: Masa

Uygulama Süreci: Oyuncular karşılıklı olarak bir masanın etrafında toplanırlar.Oyun tabanının PARK ya da ŞEHİR motifli tarafı yukarıya bakacak şekilde masaya konur.Seçilen oyun tabanına aitkartlar kutusundan çıkarılarak deste halinde resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde tüm oyuncuların ulaşabileceği bir yere konur. Zil, oyun tabanı üzerindeki Start yazan alanının üzerine konur.Oyunu oynama sırası kararlaştırıldıktan sonra oyuna başlanır.İlk sıradaki oyuncu, destenin en üstündeki kartı seçer, adlandırır ve herkesin göreceği şekilde destenin yanına koyar. Şimdi aynı anda bütün oyuncular resimde gördükleri görseli oyun tabanının üstünde aramaya başlarlar. İlk olarak resmin yerini tespit eden oyuncu zili çalar; oyun tabanında resmi bulduğu yeri gösterir ve zili bir adım ileriye götürür. Oyuncunun gösterdiği resim doğruysa oyuncu o kartı kazanır. Uygulama süresi kısa tutulmasını istenildiği zaman zil ilerleyerek oyun tabanının üstündeki 10 numaralı alana geldiğinde oyun bitirilir. Süre uzatılmak istenildiğinde bütün kartlar bitene kadar zili yine Start noktasına koyup tekrar 10 numaralı alana kadar devam ettirilir.

Oyunun Sonu: Oyun sonunda en çok karta sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Oyunun tek kişilik oynama şekli: Oyuncu oyun tabanını istediği motife göre (PARK veya ŞEHİR tarafını) masanın üstüne koyar. Oyuncu seçilen motife göre PARK veya ŞEHİR ile ilgili olan kartları kutusundan çıkartır; deste halinde resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde önüne koyar. Oyuncu destenin en üstündeki kartı seçer, adlandırır ve açık bir şekilde destenin yanına koyar. Simdi hızlı bir şekilde kronometreye basıp süreyi başlatır. Oyuncu resimde gördüğü görseli oyun tabanının üstünde aramaya başlar. Resmin yerini tespit eden oyuncu tekrar kronometreye basıp süreyi durdurur; sonra Zili bir adım ilerletir. Oyuncu tekrar bir kart seçer adlandırır; kronometreyi kaldığı süreden devam ettirir ve yine kartın üstündeki görseli oyun tabanında arar.  Zil oyun tabanındaki 10 numaralı alana geldiğinde yani 10 kez kart seçip ilerledikten sonra kronometrede yazan sayı not edilir. Sonra aynı 10 kart karıştırılır ve deste haline getirilir. Oyun yukarıda anlatıldığı gibi aynı kartlarla tekrar oynanır. Sonunda tekrar kronometredeki süre not edilir ve ilk tutulan süre ile karşılaştırılır. Bakalım süre azalmış mı? Hedefini Sen belirle! Süreyi daha da azaltabilir misin?

 

ARTİKÜLÂSYON BOZUKLUĞU TERAPİSİ

Amaç: Tek veya hece olarak çalışıldıktan sonra /k/ sesini kelime içerisinde doğru söylemek

Süre: Seçilen kart sayısı ve oyuncuların düzeyi oyun süresini belirler. Ortalama 15 dakikadır.

Oyuncu Sayısı: 2-4 Oyuncu

Materyal:

 • Oyun tabanı:Bir taraf ŞEHİR diğer taraf PARK teması
 • Zil
 • Oyun Kartı

PARK Motifli Kartlar:

K sesi başta

K sesi ortada

K sesi sonda

 

 

 

Kadın

Bisiklet

Bebek Arabası

Kamyon

Çocuk Bisikleti

Çocuk

Keçi

Ekmek

Çocuk Arabası

Kedi

Şapka

Çocuk Bisikleti

Kelebek

 

Ekmek

Kız

 

Eşek

Kitap

 

İbrik

Kova

 

Kelebek

Köpek

 

Köpek

Kuğu

 

Ördek

Kurbağa

 

 

K

 

 

Kuş yuvası

 

 

 

            ŞEHİR Motifli Kartlar:

K sesi başta

K sesi ortada

K sesi sonda

 

 

 

Kedi

Bisiklet

Çiçek

Kova

Doktor

Çiçek sepeti

Adam kahve içiyor, kek yiyor.

Sokak Lambası

Bebek arabası

Kız

Paket

Yastık

Kafes

Okul Çantası

Sokak Lambası

Kaktüs

 

Trafik Lambası

Kargalar

 

 

Köpek

 

 

Kalpli Balon

 

 

Kadın

 

 

Posta Kutusu

 

 

Kız trotinet sürüyor

 

 

Kız dondurma tutuyor

 

 

Kalpli balon

 

 

Uygulama Alanı: Masa

Oyuna hazırlık: PARK motifli oyun kartlarıyla oynanacaksa;  peynir, adam, el arabası, sırt çantası, sincap, tavşan, top, sepet, üzüm ve gazete görseli olan oyun kartları oyundan çıkartılır.

ŞEHİR motifli oyun kartlarıyla oynanacaksa; Trotinet, garson, ağaç, perde, uğur böceği, çizme, merdiven, baloncu, dönme dolap, postacı ve sırt çantasıgörseli olan oyun kartları oyundan çıkartılır.

Uygulama Süreci: Oyuncular karşılıklı olarak bir masanın etrafında toplanırlar.Oyun tabanı, isteğe göre PARK motifli veya ŞEHİR motifli tarafı yukarı bakacak şekilde masaya konur.Oyun kartlarındanseçilen motife göre PARK veya ŞEHİR ile ilgili olanlar kutusundan alınır ve yukarıda “Oyuna Hazırlık Kısmında” belirtilen kartlar destenin arasından çıkartılarak resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde tüm oyuncuların ulaşabileceği bir yere konur. Zil, oyun tabanı üzerindeki Start yazan alanının üzerine konur.Oyunu oynama sırası kararlaştırıldıktan sonra oyuna başlanır.İlk sıradaki oyuncu destenin en üstündeki kartı seçer. Karttaki görselin içerisinde /k/ sesi olan kelime doğru telaffuz edildikten sonra herkesin göreceği şekilde destenin yanına koyar. Şimdi aynı anda bütün oyuncular resimde gördükleri görseli oyun tabanının üstünde aramaya başlarlar. İlk olarak resmin yerini tespit eden oyuncu zili çalar; oyun tabanında resmi bulduğu yeri gösterir; kelimeyi tekrar doğru telaffuz eder ve zili bir adım ileriye götürür. Oyuncunun gösterdiği resim doğruysa oyuncu kartı kazanır. Uygulama süresi kısa tutulmasını istenildiği zaman zil ilerleyerek oyun tabanının üstündeki 10 numaralı alana geldiğinde oyun bitirilir. Süre uzatılmak istenildiğinde zili yineStart bölümüne koyup tekrar 10 numaralı alana kadar devam ettirilir. Oyun, bu şekilde masadaki tüm kartlar bitinceye kadar devam eder.

Öneri: Oyuncunun seviyesine göre çektiği kartın üstündeki görselle ilgili bir cümle kurması istenebilir. Cümlenin içerinde içinde /k/ sesi olan görselin doğru telaffuz edilmesi gerekir.

Oyunun Sonu: Oyun sonunda en çok karta sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

MATERYALİ SATIN ALMAK İÇİN: https://www.shop.dilgem.com.tr/tr/cilgin-resmin-icindeki-resimleri-bul–u