Broca Afazisi Nedir?

Broca Afazisi Nedir?

Broca afazisi, kişinin söylemek  istediği şeyi bildiği, ancak kelime veya cümleyi üretemediği bir afazi türüdür. Akıcı olmayan afazi ve etkileyici afazi olarak da bilinir. Hafif ila ağır şiddet arasında değişkenlikler gösterebilir. Broca afazi olan insanlar, tipik olarak iletişim zorluklarının farkındadırlar.

 

Broca afazisi, beynin sol yarıküresinde, Fransız bilim adamı Paul Broca’nın adını alan Broca bölgesinde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

 

Broca afazisi genellikle kelimeleri “dilin ucunda” tutmak ile tanımlanmaktadır. Broca afazisine, akıcı olmayan afazi denmesinin sebebi, konuşmanın zahmetli olması ve başladığında, duraksamalar olmasından kaynaklanmaktadır. Bir başka tanımlayıcı özellik ise, cümleler üretildiğinde, genellikle yanlış sözdizimine, kelime sırasına ve dilbilgisine sahip olurlar.

 

Anlama veya okuma ve dinleme, konuşma ve yazılı ifadeden daha az etkilenmektedir. Basit cümleleri anlamaları oldukça kolaydır. Örneğin, “Hasan dondurmayı sever” cümlesini, “Dondurma Hasan’ın sevdiği bir besindir” cümlesinden daha kolay anlamaktadırlar. Broca afazisi olan insanlar kendilerine söylenenlerin çoğunu anlayabilirler, ancak cevap vermekte zorlanırlar.

Broca afazisi olan biri daha az belirgin iletişim bozukluğu yaşayabilir.

 

Bu, evet / hayır karışıklıklarını veya gerçekten hayır demek istediklerinde evet demelerini içerebilir.

Dil ve konuşma terapisi Broca afazisi olan hastalar için çok yararlı olabilir. Broca afazisi hastaları, bir inme sonrasında, özellikle terapi ve destekle, iletişim yeteneklerini uzun süre geliştirebilirler.

 

 

Broca Afazisinin Özellikleri

  • Konuşma çok zorlayıcı ve birkaç kelimeyle sınırlı olabilir.
  • Edat, nesne ve bağlaç kullanımı özellikle zordur ve genellikle konuşmanın dışında bırakılır.
  • Cümleler ayrılabilir ve / veya karıştırılabilir.
  • Kelime değişimleri olabilir, örn; “ay” yerine “hafta” gibi.
  • Konuşma zahmetli ve duraklamalar içerebilir.
  • Yazma becerileri genellikle konuşmayı yansıtır.

 

 

Kaynakça: https://www.aphasia.com/aphasia-resource-library/aphasia-types/brocas/