Çalışan Kadınlarda Tükenmişlik

Çalışan Kadınlarda Tükenmişlik

Kadınlar çoklu görev ustalarıdır. Bakıcılar, eğitimciler, yöneticiler, ev temizleyicileri, muhasebeciler, şoförler, şefler, bakım işçileri, tasarımcılar, peyzaj işçileri ve daha fazlası olabilirler.
 

Kadınlar o kadar çalışıyor ki, sık sık stres ve gerginlik yaşamaları şaşırtıcı değildir. Çalışan kadınlar her durumda, yaşamın her aşamasında zorluk yaşayabilirler ve bu zorlukların etkileri zararlı olabilir.

 

Stresin Etkisi
Anksiyete ve depresyon, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazladır. Hormonal dalgalanmalarla birleştirildiğinde, premenstrüel, postpartum veya perimenopozal duygudurum bozukluklarının bazen etkisiz hale gelebileceği görülür. Bir kadının günlük performansını etkileyebilir, daha fazla strese neden olabilir ve duygudurum bozukluklarını kötüleştirebilir.

Peki, çok çalışan kadınlar için çare nedir?
Yardım İstemek
Sorumlulukları ve stresi paylaşmak oldukça açık ve basit bir tedavidir. Fakat birçok kadın için bunu söylemek yapmaktan daha kolay görünebiliyor.

Çok Meşgul Olduğunuzu Nasıl Anlayabilirsiniz?
Kadınlar, ev ve bakıcılık sorumluluklarının çoğunu üstlenme eğilimindedirler.

Eğer bu sizin için de geçerliyse, bunun nedenini kendinize sorun. Belki de kadınların geleneksel rolleri olduğu bir ailede büyüdüğünüz içindir veya belki de kontrolü korumayı sevdiğin içindir.

Belki de bu, kimsenin yapabileceğiniz kadar iyi şeyler yapamayacağını ya da beğendiğiniz şekilde yapamayacağını düşünmenizden kaynaklanmaktadır.

Nedeni ne olursa olsun, her zaman her işi tek başınıza yapmak sinirliliğe ve öfkeye yol açabilir. Ayrıca uykusuzluğa, halsizliğe ve genel bir motivasyon eksikliği ve neşe kaybına neden olabilir. Bunlar tükenmişlik belirtileridir.

Belirtileri görmezden geldiğinizde tükenmişlik hissi, eşiniz ve çocuklarınız, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi etkileyebilir.
{!GALLERY}
Tükenmişliği Önlemenin Etkili Yolları
Zihinsel, fiziksel ve ilişkisel olarak sağlıklı kalmak için, çok çalışan kadınların sorumlulukları devretmeyi öğrenmeleri gerekir. Yükün paylaşılması stresi gidermeye yardımcı olabilir.

Ancak yetki vermek sizin işiniz değilse veya yardım istemek rahatsız edici ise, sorunu göz ardı etmeyin. Gereksinim duymadan yardıma ihtiyacınız olan üç yol:

Her şeye “evet” demeyi bırakın. Çok fazla “görünmez emek” yaptığınızı, kimsenin fark etmediği şeyleri yaptığınızı kabul edin: yastıkları düzeltmek, eşinizin iç çamaşırlarını katlamak ve tezgahtaki her başıboş kırıntıyı silmek. Bu tanınmayan ve belki de gereksiz çalışmaların bir kısmına “hayır” demeyi öğrenmeniz gerekir. Her şeye ve herkese “evet” derseniz, kendinize “hayır” demiş oluyorsunuz.

Kendiniz için zaman planlayın. Tıpkı randevularınızı, kişisel bakımınızı ve aile üyeleriniz için diğer aktiviteleri planladığınız gibi, kendiniz için de aynısını yapın. Kadınlar genellikle kendilerini son öncelik haline getirirler. Egzersiz ve kişisel ilgi alanlarınıza zaman ayırın ve her gece en az yedi saat uyumayı deneyin.

Mantıksız standartlardan uzak durun. Her işi aynı anda yapamayacağınızı kabul edin. Başkaları yardım etmek için adım attığında, eleştiriden ziyade onlara takdirlerini gösterin. Çocuklarınızın yataklarını kendi yöntemleriyle yapmasına izin verin. Bir başkası bulaşıkları yerleştirdiğinde, onları yeniden düzenlemeyin. Ev için alışveriş yaptığında eşinize teşekkür edin.

Yardım Almak Zayıflık Belirtisi Değildir
Yoğun bir yaşam size göre dengeli bir yaşam olabilir. Ancak her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. En iyi şekilde kendinizi iyi hissetmek ve çalışmak istiyorsanız, yardım alın – ya da en azından teklif edildiğinde hoş karşılayın. Yardım almak, bir zayıflık işareti değildir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/ways-busy-women-can-prevent-burnout-4165959