‘Çocuğum Depresyonda Mı?’ Sorusuna 4 Aşamalı Cevap

‘Çocuğum Depresyonda Mı?’ Sorusuna 4 Aşamalı Cevap

Araştırmalar Ne Diyor?

Yapılan araştırmalar sonucu çocukların, hatta bebeklerin bile depresyon yaşayabileceği verilerle önümüze serilmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bebeklerin %1’i, okul öncesi eğitimdeki çocukların %4’ü, okul çağındaki çocukların %5’i, ergenlik çağındaki çocukların ise %11’inde depresyon görülebildiği tespit edilmiştir. Çocuğunuzun gerekli terapötik müdahaleleri alabilmesi için çocukluk çağındaki risk faktörlerini ve semptomlarını bilmek ve anlamak önemlidir. Depresyonda erken teşhis önemli olduğu kadar hayat kurtarıcıdır da.

1) Çocukluk Çağındaki Depresyonun Semptomları

Yetişkinlikte olduğu gibi çocuklar da ruh hallerinde değişiklik yaşayabilir, olumsuz düşüncelere kapılabilir. Bunların yanında çocukların depresyon belirtileri gösterme olasılığı yetişkinlere göre daha yüksektir. Bunlar fiziksel belirtiler olabilir. Örneğin; mide ve baş ağrıları, sinirlilik, iştah ve uyku problemleri gibi.

Bu fiziksel semptomların bilinen tıbbi sebeplere bağlı olmaması şikayetlerinin olmadığı anlamına gelmez, ciddiye alınması gereken bir durumdur.

2) Ebeveynlerin Bu Konuda Bilmesi Gerekenler

Eğer çocuğunuzda depresif belirtiler gözlemliyorsanız ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir.

  • Depresyon hakkında çocuğunuzla konuşun. İletişim kurmak çocuğunuzun duygularını ifade etmesine yardımcı olur ve kendisini daha rahat hisseder. Çocuğunuzla açık bir iletişim halinde olmak çocuğunuzun yalnız olmadığı, sevildiğini ve anlaşıldığını bilmesine sebep olur.
  • Çocuğunuzun doktoru ile görüşün. Fiziksel sağlığın yanında ruh sağlığının da ne derece önemli olduğunu göz ardı etmeyin. Doktorunuz bu konuda en doğru bilgilendirmeyi sizlere yapacak ve tedavi için sizleri yönlendirecektir.
  • Görmezden gelmeyin! Depresyon ciddiye alınması gereken ve çocuğun gelişimine doğrudan etki eden bir hastalıktır. Çocuğunuzun depresyonunu görmezden gelmek, üstesinden gelmesi için ihtiyaç duyduğu tedaviyi almasına yardımcı olmaz.

3) Tedavi Yöntemleri

Depresyon, terapötik müdahale alan çocuklar ve ergenler için %80’e varan başarı oranları ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diğer %20’lik kısım ise geleneksel terapiyle birlikte tıbbi müdahalelere olumlu yanıt verebilir. Depresyon tedavisinde önerilen terapiler arasında oyun terapisi, aile terapisi ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) dahil olmak üzere çocukların olumsuz düşünce kalıplarını yeniden çerçeveleyerek kendi algılarını değiştirmelerine ve dolayısıyla ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olan bireysel konuşma terapisi yer alır. Bilişsel davranışçı terapi, problem çözme odaklıdır ve depresyon tedavisinde en sık kullanılan müdahalelerden biridir.

Depresyon tedavisinde terapiler haricinde kullanılan başka bir tedavi de tıbbi seçeneklerdir. Antidepresan kullanan çocukların çoğu depresyon semptomları düzeldiğinde çocuk doktorları ve psikiyatristlerin yardımıyla ilaçlarını bırakmalıdırlar. Çocuk ve ergenler için antidepresan ilaç kullanımı intihar düşüncelerini açısından yüksek risk taşıdığını belirtmek önemlidir. İlaç kullanan çocukların sürekli gözlemlenmesi gerekmektedir.

4) Çocuğumun Depresyonda Olduğunu Düşünüyorum, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun depresyon yaşıyor olabileceğini düşünüyorsanız profesyonel destek almalısınız. Endişelerinizi doktorunuzla paylaşın, teşhis ve değerlendirme süreci için tıbbi bir değerlendirme gerekmektedir. Tıbbi testler, genellikle yorgunluk, mide ve baş ağrıları, uyku düzensizliği, iştah bozuklukları veya depresif duygu durum için başka bir neden göstermiyorsa en uygun tedavi planı için ruh sağlığı uzmanına danışın.

Kaynakça

Bu makale Sağlık Bilimleri Üniversitesinden mezun Sosyal Hizmet Uzmanı Şeyda Karadayı tarafından yazılmıştır. Faydalanılan kaynak Is My Child Depressed? What You Should Know About Childhood Depression’ isimli makaledir.