Çocuğumun Ergoterapiye İhtiyacı Var mı?

Çocuğumun Ergoterapiye İhtiyacı Var mı?

Ergoterapi Nedir?
 

Ergoterapi, bireylerin günlük aktiviteleri yapma yeteneklerini geliştirmelerine, iyileştirmelerine veya sürdürmelerine yardımcı olmaya adanmış bir meslektir. Önleyici olabilir ve bireylerin üretken ve tatmin edici yaşamasına yardımcı olacak düzeltici bir önlem olabilir.

Ergoterapinin Yardımcı Olabileceği Günlük Etkinliklere Bazı Örnekler:
 

  • Öz bakım- giyinmek, yemek yemek ve evin etrafında dolaşmak
  • Üretken olmak- işe veya okula gitmek, topluluğa katılmak
  • Boş zaman aktiviteleri- spor, bahçe işleri ve sosyal aktiviteler.

Çocuğunuzla ilgili olarak, bir ergoterapist duyusal bilgilere uygun şekilde yanıt vermelerine yardımcı olmak için terapi değerlendirebilir ve sağlayabilir. Ergoterapi çocuğun farklı ortamlarda çalışma şeklini etkileyebilecek psikolojik, sosyal ve çeşitli çevresel faktörleri ele alabilir. Bir çocuk, kalem tutuşu veya bilgisayar yazılımı gibi basit bir şey gibi sınıfta özel ekipman kullanarak veya yardımcı bir cihaza sahip olarak yapabilir.

Çocuklar günlerini çevrelerindeki dünyada oynayarak ve keşfederek geçirirler; bu, başkalarıyla nasıl etkileşime girileceğini ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmeyi öğrenmek için önemlidir. Bu, genel gelişimlerinin önemli bir parçasıdır, bu nedenle çocuğunuzun ilerlemesini ve ortaya çıkabilecek aksaklıkları not etmek önemlidir.

Çocuğunuzun Pediatrik Ergoterapiden Yararlanmasını Gerektiren Belirtiler:

Kaba Motor Becerilerde Sorun
 

Çocuğunuz dengesi, gücü, dayanıklılığı veya koordinasyonu ile ilgili zorluk yaşıyorsa, Ergoterapi  bu motor becerilerin güçlendirilmesinde faydalı olabilir. Terapi, çocuğun yürüme, merdiven çıkma, atlama ve diğer günlük aktivitelere yardımcı olabilir. Daha sonra yaşamda, bu tür açıklar çocukların spora katılmalarını veya tatilde oynamalarını engelleyebilir, bu da benlik saygısını etkileyebilir. Bu sorunları bir pediatrik ergoterapist yardımıyla erken çözmek önemlidir.

Yaşa Uygun Kilometre Taşlarına Ulaşmada Zorluk
 

1 yaşındaki çocuğunuzun henüz tarama yapmadığından mı, yoksa 2 yaşındaki çocuğunuzun kendi başına düzenli olarak yürümediğinden mi endişeleniyorsunuz? Ergoterapi, gelişimsel gecikmeler belirtileri gösteren çocuklara yardımcı olabilir.

İnce Motor Becerileri İle İlgili Sorunlar
 

Çocuk Zihin Enstitüsü’ne göre, ince motor becerileri ile sorun yaşayan çocuklar çizim, makas kullanma, hatta basit çoğu görevlerde zorlanırlar.

Duyu İşleme Sorunları
 

Çocuğunuzun dokunma, tat alma, ses veya kokulara aşırı tepki verme eğiliminde olduğunu fark ederseniz, bunlar duyusal işleme sorunlarının olabileceğinin yaygın işaretleridir. Ergoterapi, farklı egzersizler kullanarak bu duyulara duyarlılık konusunda yardımcı olabilir.

Çocuklar İçin Ergoterapi Hizmeti Nasıl Bulunur?
 

Pediatrik ergoterapinin amacı çocukların yaşamın her alanında bağımsız olmalarına yardımcı olmaktır. Ergoterapi hizmetleri klinik veya ev ve okul ortamı gibi çeşitli ortamlarda sağlanabilir. İlk adım, çocuğunuzun gelişimi ile ilgili endişeleriniz hakkında aile doktorunuzla konuşmaktır. Oradan, doktorunuz ailenizin ihtiyaçlarına uyacak bir pediatrik ergoterapist önerebilir.

Ergoterapi ve fizyoterapi hizmetleri kamuya açık veya özel olarak finanse edilebilir. Koordinasyon güçlüğü çeken çocuklar için toplum temelli hizmetler kapsamında olabilir. Öte yandan, özel hizmetler genişletilmiş sağlık kapsama planları ile karşılanabilir.

Kaynakça: https://www.closingthegap.ca/blog/does-my-child-need-occupational-therapy/