Çocuğumun Okuma Güçlüğü Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Çocuğumun Okuma Güçlüğü Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Okuma güçlüklerinin tüm güçlükler arasında % 5-10’luk bir yaygınlık oranıyla ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Erken teşhis ve müdahale olmadan okuma ile daha kronik bir mücadeleye dönüşen bu güçlük, normal gelişim eğrisine bakıldığında okuma gelişiminin daha yavaş bir süreç gösterdiği çocuklarda ayırt edilmelidir. Bu güçlük, tekrarlanan uygulamalar, ekstra dikkat çalışmaları veya zaman geçişleri ile çözülmez. Aşağıda, gerçekten bir güçlük olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verilmiştir.

Çocuğunuzda Okuma Güçlüğü Olabileceğini Gösteren İpuçları:

  • Çocuğunuz temel kafiye becerileri ile ilgili zorluklar yaşayabilir
  • Çocuğunuz alfabeyi ve sayıları öğrenme konusunda yavaş ilerleme kaydedebilir.
  • Çocuğunuz ses-harf ilişkisi ile ilgili zorluklar yaşayabilir.
  • Çocuğunuzun yazıları okunaklı olmayabilir.
  • Çocuğunuz okumayı sever ama asla okumak istemeyebilir.
  • Çocuğunuz, tekrarlanan uygulamalara rağmen, görselleri kolayca unutabilir.

Bazen, bir güçlük ve diğer faktörler (örneğin dikkat, motivasyon ve ilgi veya davranış) arasında ayrım yapmak doğru tanılamayı zorlaştırabilir. Kapsamlı bir değerlendirme, çocuğunuzun başarısını etkileyebilecek ilgili faktörlerin tanılama sürecinde elimine edilmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun okuma gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, hastanelerdeki nöropsikoloji servisinden bir değerlendirme yapılmasını isteyebilirsiniz. Okuma bozukluklarının tanı ve değerlendirilmesi konusunda uzman kişiler vardır ve çocuğunuza en iyi şekilde yardımcı olmak için size etkili öneriler sunabilirler.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/how-do-i-know-if-my-child-has-a-reading-disorder-north-shore-pediatric-therapy/