Çocuğunuz Dil ve Konuşma Konuları İle Nasıl Başa Çıkıyor?

Çocuğunuz Dil ve Konuşma Konuları İle Nasıl Başa Çıkıyor?

Çocuklarda dil gelişimi için rehber nedir? Çocuğumun belirli bir yaşta bilmesi gereken belirli sayıda kelimeler var mı? Gelişim aşamaları nelerdir? Çocuğum normal gelişim aşamalarının gerisinde ise ne olur? Bu dil ve konuşma terapisine ihtiyacı olduğu anlamına mı gelir?

Bu önemli sorular bir ebeveynin merakıyla tetiklenebilir. Genellikle ebeveynler bu soruları sorarlar, çünkü benzer yaştaki diğer çocuklarla kendi çocuklarını karşılaştırmış ve çocuklarının olması gerektiği gibi gelişmemiş olabileceğini hissetmişlerdir. Bazı zamanlarda ise, çocuklarını biraz daha hızlı gelişen bir kardeşle karşılaştırırlar. Ayrıca ebeveynin dil ve konuşma bozukluğu öyküsü de olabilir, bu da gelişimdeki farklılıklar hakkında biraz daha endişe duymasına neden olur.

Çocukların gelişimde farklılık göstermesinin tipik olduğunu ve belirli bir dil veya konuşma gelişiminin karşılanması gereken kesin yaşın olmadığını anlamak önemlidir. Bununla birlikte, normal dil ve konuşma gelişimi tipik olarak gelişimsel bir ilerlemeyi takip ettiğinden, kılavuzlar, normal gelişim için ölçütleri içermelerinin yanı sıra potansiyel bir dil veya konuşma bozukluğunu gösterebilecek özellikleri sağlamak için de çok yararlıdır.

Konuşma, sözlü iletişim yoludur. Bir çocuk, dil ve yaşa uygun cümle uzunluğu ve dilbilgisi hakkında iyi bir anlayışa sahip gibi görünse de anlaşılabilirliğin zayıf olması, bir artikülasyon bozukluğu, kas zayıflığı veya motor planlama eksikliklerinden kaynaklanabilir.

Dil, aşağıdakileri içeren sosyal olarak paylaşılan kurallardan oluşur: kelime bilgisi, dilbilgisi, cümle yapısı. İfade edici dil, dilin gerçek kullanımını ifade eder, alıcı dilin ise dil anlayışı ile ilgisi vardır.

Çocuklarının dil ve konuşma gelişimi konusunda endişeli olan ebeveynler içgüdülerini takip etmelidirler. Sorularınız ve gözlemleriniz hakkında çocuk doktorunuzla veya bir dil ve konuşma terapistiyle konuşmak akıllıca olacaktır.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/plano-speech-therapy-discusses-language-development/