Çocuğunuza Kendi Başına Nasıl Giyineceğini Öğretin

Çocuğunuza Kendi Başına Nasıl Giyineceğini Öğretin

Çocuğunuz büyüdükçe, daha bağımsız olmasını sağlayacak beceriler kazanacaktır. Bu aşamada, her yeni öğrenme deneyimi onun için çok önemlidir çünkü onu çevreleyen dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olur. Çocuklar ilk doğum günlerinin ardından, kendilerine biraz daha güvenmelerini sağlayacak yeni beceriler edinmeye başlarlar. 24 ay civarında edinilen bu becerilerden bir tanesi de kendi kendilerine giyinmeleridir. Her çocuk kendi hızında gelişir, bu nedenle bazı çocuklar daha erken başlayabilir, bazıları daha sonra başlayabilir. Çocukların çoğu, dört yaşına geldiklerinde çoğu gelişimsel dönüm noktasını edinmiş olur.

Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, ona nasıl giyineceğini öğretmeye başlamanın tam zamanıdır. Bu zorlu bir görevdir ve çocuğunuzun tek başına giyinmesi biraz zaman alabilir, ancak uygulamada yavaş yavaş düzelerek bu beceriye hâkim olacaktır. Annesi ve babası gibi giyinmek ona özerklik duygusu verir bu yüzden giyinmek çocuğunuz için heyecan verici bir zamandır. Önemli olan sadece kıyafet giymesi değildir, daima onu övmeyi unutmayın; bu onun için çok önemlidir! Aynı şekilde, eğer çocuğunuz ayakkabılarını yanlış yere koyarsa, bunların hepsi öğrenme sürecinin bir parçasıdır, şaşırmayın. Her zaman doğru yaptığı şeylere yönelerek, kendisine en kısa sürede nasıl giyineceğini öğretmeye başlayın.

 

Beceriyi öğretmek için kullanılabilecek en iyi kıyafetler:

 

 • Belden lastikli pantolon,
 • Cırt cırtlı ayakkabı,
 • Giysilerde cırt cırt,
 • Önünde resim olan gömlekler, böylece kıyafetin yönünü kolay çözebiliyorlar.

Yürümeye başlayan çocuğunuzun kendi kendine nasıl giyineceğini öğrenmesine yardımcı olacak ipuçları:

 • Her zaman elde ettiği başarıları övün, küçük başarılar olsa da. Çocuklarımız için her şey çok önemlidir ve öğrenmeye devam etmeleri için onları motive edecektir.
 • Çocuğunuzun iki ya da üç giysi arasında seçim yapmasına izin verin, bu ona daha fazla özerklik duygusu verecektir.
 • Giymesi kolay giysiler arasında seçim yapmayı unutmayın.
 • Çocuğunuza gömleklerin üzerindeki etiketleri bulmayı ve bunların her zaman arkada olması gerektiğini söyleyin. Pantolon için de aynısını yapın, büyük ceplerin arkada olması gerektiğini açıklayın.
 • Çocuğunuz gömleğini iliklemeye başlarsa, ona alttan üste doğru başlamayı öğretin, böylece herhangi bir düğmeyi atlamayacaktır.
 • Ayakkabılar için iki mutlu yüz çizebilir ve çocuğunuza yüzleri birbirine bakacak şekilde giymesini söyleyebilirsiniz.
 • Bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu rutin banyo, pijama giyme ve akşam yemeği zamanlarını içerebilir.
 • Eğlenceli hale getirebilirsiniz. Giyinirken özel bir şarkı açabilirsiniz. Giyinmenin ne kadar sürdüğünü görmek için de çocuğunuza güvenebilirsiniz, birçok çocuk zamana karşı yarışmayı sever.
 • Giyinme pratiği yapmak için de iyi ve rahat bir zaman yakalayın ve çocuğunuza karşı sabırlı olmayı unutmayın.

Acelem olduğunda ne yapmalıyım?

Çocuğumuzun her zaman kendi başına giyinmesini istememize rağmen, dünyanın hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve zamanımızın her zaman yeterli olmadığını biliyoruz. Bunu akılda tutarak, çocuğunuza onu sizin giydirmeniz gereken günlerin olacağını açıklamanız önemlidir. Pijamalarıyla başka bir zamanda pratik yapabileceğini anlatın. Ayrıca talimatları birçok kez tekrar etmeniz gerekeceğini unutmayın. Çocuklar hızlı öğrenir ancak özellikle giyinmek gibi zor bir beceri için pratik gerekir

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/teaching-my-toddler-how-to-get-dressed/