Çocuğunuza Sabrı Öğretmek İçin 3 İpucu

Çocuğunuza Sabrı Öğretmek İçin 3 İpucu

Birçoğumuz, ebeveynlerin çocuklarına sabretmeyi ve isteklerini erteletmeyi öğretmelerinin ne kadar zor olduğunu biliriz. Aslında, gecikmiş memnuniyet ve sabır birçok yetişkinin dahi zorlandığı durumdur, bu yüzden bunu okul öncesi dönemde çocuğunuza öğretmeye başlamak çok önemlidir. Peki nasıl?

 

Örnek Olun

Çocuğunuz sizle trafikte beklerken, kıyafetini giydirmek için zorlandığınızda sabırlı olmanız ve ona teşekkür etmeniz, onlara sadece sabrı değil, gerçek hayat derslerini de öğretecektir. Uzmanlar, sabrı modellemenin en önemli öğretim aracınız olduğunu söylüyor.

Oyunu ve Eğlence Aktivitelerini Kullanın

Sabrı öğretmenin başka bir yolu da çocuğunuzun adımları takip etmesini veya sırasını beklemesini gerektiren aktiviteler yapmaktır. İşte bazı fikirler:

 

  • Masa oyunları oynayın. Bu oyunalar sıralarını beklemeyi ve oynarken eğlenmeyi öğretir.
  • Kurabiye hazırlayın. Adımları uygulayın ve kurabiyelerin hazır olmasını bekleyin.
  • Birlikte bahçecilik yapın. Çocuğunuzun havuç, marul, soğan veya turp gibi tohumları ekmesine ve sebze yetiştirmesine izin verin. Onları izlemek ve büyümelerini beklemek sabrı öğretir.
  • Temizleyin ve Organize Olun: Çocuğunuzun, çamaşırları katlamak, bir yere koymak ya da oyuncaklarını düzenlemek gibi, sabır ve sıra gerektiren günlük işler yapmasına yardımcı olun.

Kitap Okuyun

Öğretmenler çocuklara karakter özellikleri hakkında bilgi vermek için iyi çocuk edebiyatı eserlerini tercih ederler. Ebeveynler de bunu yapabilir. Kitaplardaki sabırlı karakterler hakkında konuşmak iyi olabilir.

Ayrıca kitaplar, gelişmiş sabrın mümkün olduğunu hatırlatırken, aynı zamanda gelişim sürecine de yardımcı olur. Çocuklar büyüdükçe zaman ve sıra hakkında daha fazlasını anlayacaklar ve daha fazla bekleyebileceklerdir.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/3-tips-for-teaching-your-preschooler-patience