Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Çocuğunuzla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek, sıradan günlük yaşamınızdan daha fazla ve farklı şeyler yapmaktır. Çocuğunuzun gelişimi ve gelecekteki ilişkileri için gerekli olan yatak hikayeleri ve aile yemekleri, hem basit hem de anlamlı etkileşimlerdir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzla kaliteli zaman geçirerek, onu akademik başarıya ve iyi bir kariyere hazırlamış, ayrıca doğru arkadaş seçiminde de ona yardımcı olmuş olursunuz.

 

Vaktiniz kısıtlı olsa ve evde/ofiste işleriniz yoğun olsa dahi, kaliteli zamanı günlük rutinlerinize dahil ettiğinizde aslında ne kadar çok fırsatınız bulunduğuna şaşırabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek için bu fikirlerle başlayabilirsiniz:

1. Otantik olun: Aile bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun aktivitelere odaklanmak çocuklarınız için daha iyidir. Çocuklar basit olan aile aktivitelerinin tadını çıkarır ve takdir ederler. Aktivitelerin abartılı olmaları gerekmez.

2. Önem Verin: Çocuğunuza ne kadar önem verdiğinizi onun bilmesini sağlayın. Söyleyeceklerini dikkatlice dinleyin. Beraber olduğunuzda, telefonunuza bakmak yerine onu dinlemek için tamamen hazır olmaya çalışın.

3. Takdir edin: Çocuğunuza bol bol övgü ve olumlu bir destek verin. Özellikle zorlu bir konuda notlarını yükselttiklerinde onları takdir edin.

4. Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedin: Ne yapmaktan hoşlandıklarını öğrenin, böylece bu aktivitelere siz de katılabilirsiniz. Örneğin, birlikte hem video oyunları oynamaktan hem de rock müzik dinlemekten zevk alabilirsiniz. İkinizin de birlikte zevk alabileceği yeni şeyler denemeye açık olun.

5. Gereksinimlerini karşılayın: Çocuğunuzun gereksinimlerinin zamanla değişeceğini unutmayın. Çocuklar büyüdükçe daha fazla bağımsızlık beklerler.

6. Ulaşılabilir olun: Kaliteli zaman her yerde ve her zaman geçirilebilir. Çocuğunuz için ulaşılabilir olduğunuz sürece bunu sağlamış olacaksınız.
 

 

{!GALLERY}