Çocuğunuzun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olmanın 3 Yolu

Çocuğunuzun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olmanın 3 Yolu

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. İnternette arama yaparsanız, çocuğunuza kitap okumak, ona şarkılar ve tekerlemeler öğretmek ve birlikte yaratıcı bir şekilde oynamaya yönelik öneriler bulacaksınız. Bunlar harika aktivitelerdir, ancak konu konuşmayı öğrenmeye geldiğinde, sadece birlikte paylaştığınız oyunlar veya kitaplar yetmeyebilir. Tüm farkı yaratan, bu aktiviteler sırasında çocuğunuzla nasıl etkileşim kurduğunuz ve onunla nasıl konuştuğunuzdur. Çocuğunuzun konuşmayı öğrenmesine yardımcı olacak herhangi bir etkinlik sırasında yapabileceğiniz üç önemli şey vardır:

 

Çocuğunuzun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak 3 İpucu

Çocuğunuzun Etkileşimi Yönetmesine İzin Verin

Hepimiz söyleyecek bir şeyimiz olduğunda ve bu genellikle konuyla ilgilendiğimizde veya o anda dikkatimizi çeken bir şey olduğunda konuşma eğilimindeyiz. Çocuklar için de aynı şey geçerlidir büyük olasılıkla ilgi alanları hakkında iletişim kurmaya çalışıyorlar.

Çocuğunuzu ne yaptığını görmek için yakından izlediğinizde, neyle ilgilendiğini göreceksiniz. Sessizce bir an beklerseniz, size bir şey göstererek, bir jest veya eylem veya hatta bir kelime kullanarak liderlik edebilir. Ardından, dikkatini çeken şey hakkında konuşarak yanıt verebilirsiniz. Çocuğunuzun bu şekilde liderlik etmesine ve yanıt vermesine izin vermeye devam ederseniz, bu ilgi alanları hakkında size daha fazla mesaj göndermeye devam etmesi için onu teşvik eder.

Konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için çocuğunuzun etkileşime liderlik etmesine izin verin. Bu, sizinle iletişim kurmak için motive olmasını sağlar.

Çocuğunuzun etkileşime liderlik etmesine izin vermek, sizinle iletişim kurmaya motive olmasını sağlayarak etkileşimde kalma olasılığını artırır. Bir etkileşimde sizinle ne kadar uzun süre kalırsa, sizinle birlikte etkileşime girdikçe dili duymak için o kadar çok fırsat ortaya çıkacaktır. Bu ileri geri etkileşimler aslında erken konuşmalardır ve bu küçük sohbetlerden daha fazlasına sahip olan küçük çocuklar daha sonra daha iyi dil becerilerine sahip olma eğilimindedirler.

 

Çocuğunuzla Konuşurken Onun Seviyesinin Biraz Üzerinde Kelimeler ve Cümleler Kullanın

Çocuğunuzun konuşmasına yardım etmenin bir sonraki adımı, çocuğunuzun seviyesinin bir adım önünde olan bir dil kullanmaktır. Küçük bir adım öndeyseniz, çocuğunuza bir sonraki dil gelişimi seviyesine nasıl geçileceğine dair örnek vermiş olursunuz.

Bunu yapmak için, çocuğunuzun şu anda nasıl iletişim kurduğunun farkında olmanız gerekir. Örneğin, şu şekilde mesaj gönderiyor olabilir:

  • Size bakmak
  • Sesler çıkarmak
  • Jestler kullanmak (uzanmak veya bir şeyler vermek, işaret etmek, el sallamak, vb.)
  • Tek sözcükler kullanmak (her seferinde bir tane)
  • İki veya üç kelimeyi bir araya getirmek
  • Cümleler kuruyor olmak

Çocuğunuz kelimeler olmadan iletişim kuruyorsa (bakarak, sesler çıkararak veya hareketlerle), doğru dil bilgisi ile kısa, basit cümlelerle konuşarak seviyesinin biraz ilerisinde bir dil kullanın. Kelimeleri atlamaktan veya dilbilgisini basitleştirmekten kaçının çünkü bu, çocukların kelimelerin anlamını ve bunları bir cümle içinde nasıl kullanacaklarını öğrenmelerini zorlaştırır (örneğin, “Baba git” demekten kaçının ve bunun yerine “Baba gidiyor” deyin). Bazen tek tek kelimeleri de kullanabilirsin, ancak bunları kısa cümlelerle dengelediğinizden emin olun.

Çocuğunuzun bir adım önünde kalarak, ona daha fazla kelimeyi nasıl birleştireceğine ve daha uzun cümleleri nasıl kullanacağına dair birçok örnek verebilirsiniz.

Çocuğunuz kelimeleri kullanıyorsa veya kelimeleri kısa cümleler halinde birleştiriyorsa, çocuğunuzun cümlelerinden biraz daha uzun cümlelerle konuşarak genişlemeler yapabilirsiniz. Çocuğunuzun her zaman bir adım önünde kalarak, ona daha fazla kelimeyi nasıl birleştireceğine ve daha uzun cümleleri nasıl kullanacağına dair birçok örnek vermiş olursunuz. Bir adım önde olmanın yararlı bir yolu, çocuğunuzun söylediklerini biraz daha uzun bir cümle içinde kullanarak genişletmektir. Örneğin, çocuğunuz büyük bir topu kaldırıp “top” derse, “Ooo evet bu büyük bir top!” Diyerek sohbeti devam ettirebilirsiniz. Çocuğunuz “kurabiye istiyorum” derse, “Sen kurabiye istiyorsun” ya da “Kurabiyeleri seviyorsun” diyerek cevap verebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun Anlamasını Geliştiren Şeyler Hakkında Konuşun

Çocuğunuza yardım etmenin son anahtarı, onu düşündüren şeyler hakkında konuşmak ve alıcı dilini inşa etmektir. Bahsettiğiniz şeyler, çocuğunuzun ilgi alanlarının yanı sıra dil gelişimi aşamasına da bağlı olacaktır:

Henüz konuşmaya başlamamış veya birkaç kelime kullanan çocukların günlük aktiviteleri sırasında gördükleri ve deneyimledikleri şeyler hakkında konuştuğunuzu duymaları gerekir. Bu tür bir dil çok somuttur ve o anda neler olduğunu anlatır. Örneğin, çocuğunuz bloklarla bir kule inşa etmeye çalışıyorsa ve bloklar düştüyse, o anda neler olduğunu “Aa hayır! Bloklarınız düştü ” diyerek ifade edebilirsiniz.

Çocuklar daha fazla kelime ve kısa kelime öbeği kullanmaya başladıkça, yakın geçmişte olan veya yakın gelecekte olacak şeylerle ilgili basit yorumları ve soruları (“Bugün Büyükannemin evine gidiyoruz”) veya açıklamaları anlamaya başlarlar. O anda olan şeylerle ilgili açıklamalar yapabilirsiniz (örn. “Tekerleği kırıldığı için vagonu kullanamıyoruz”).

Çocuklar cümleleri kullanmaya başladıklarında, daha soyut konular (göremedikleri, dokunamadıkları veya o anda deneyimlemedikleri şeyler) hakkında konuşarak anlayışlarını geliştirmeye devam edebilirsiniz. Bu tür konular çocuğunuzun düşüncesini genişletir ve deneyimlerini soyut dil ve fikirlerle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Bazı örnekler şunları içerir:

  • Daha uzun açıklamalar ve ifadeler (“Kekler hala yapışkan görünüyor. Sanırım biraz daha pişirmek için onları tekrar fırına koymalıyız”)
  • Geçmişteki veya gelecekteki şeyleri tanımlayan dil (“ Kızakla kaymaya gittiğimizde ve babam düştü”)
  • Sorunları tahmin etmek veya çözmek için kullanılan dil (“ Peri tüm peri tozunu kullandı, bu nedenle prensi kurtaramaz. Şimdi ne yapacak sence?”)
  • İnsanların düşüncelerini ve duygularını tanımlayan dil (“Yeni oyuncağını kaybettiği için üzgün olduğunu düşünüyorum ”).

Yukarıdaki üç ipucu, çocuğunuzla konuşmayı öğrenmesine yardımcı olacak şekilde etkileşimde bulunmanıza ve onunla konuşmanıza yardımcı olacak anahtarlardır. Bu ilkeleri çocuğunuzla kahvaltı yapmak, kitap okumak veya oyuncakla oynamak gibi herhangi bir aktivite sırasında kullanabilirsiniz.  Çocuğunuzun etkileşimler sırasında başı çekmesine izin vererek, onun düşüncesini ve anlamasını geliştiren konular hakkında konuşarak, çocuğunuza iletişim potansiyeline ulaşması için tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamış olacaksınız. Çocuğunuzun konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için dil ve konuşma gelişimi destekleyici ürünlerimizden faydalanın.

 

Kaynakça

Bu makale Lauren Lowry tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.