Çocuğunuzun Okulda İyi Olmasına Yardımcı Olmak İçin Basit İpuçları

Çocuğunuzun Okulda İyi Olmasına Yardımcı Olmak İçin Basit İpuçları

Çocuğunuz okuluna devam ettiği süre boyunca, onun ne kadar iyi durumda olduğuna dair bir fikriniz vardır. Pek çok çocuk okula ilk başladığı zaman birkaç konu hakkında sorunlar yaşabilir. Çocuğunuzun okulu ya da sınıfı ile ilgili sorunlar yaşadığını fark ederseniz, ona yardım etmenin yollarını düşünün. Çocuğunuza yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz şeylerden biri, çocuğunuzu okuması için cesaretlendirmektir.
 

Küçük bir çocuk okumayı öğrendiğinde, bu beceri kesinlikle diğer ders alanlarında ona yardımcı olacaktır. Bu da ona sadece şimdi yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda büyüdükçe ilerlemesine de destek olacaktır. Sade ve basit bir şekilde, nasıl iyi okunacağını bilmek, çocuğunuzun yaşam boyu iyi bir öğrenci olmasını sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzu Okumaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?
Çocuğunuzu okumaya teşvik etmenin birçok farklı yolu vardır. Bebeklik yıllarında, ebeveynler olarak çocuklarınıza günde bir kaç kez okuma yapabilirsiniz. Çocuğunuz büyümeye başladığında ve öğretim yöntemleri söz konusu olduğunda durumlar biraz daha karmaşık hale gelebilir. Çoğunlukla, çocuklar hikâye zamanınızın daha uzun süre olmasını istediklerinde, bunu size söyleyeceklerdir. Sözel becerileri artacak ve onlara okunan şeyler hakkında sorular sormaya başlayacaklardır. Birlikte hikâyelerin içeriğinden bahsederek, hatta çocuğunuza hikâyenin aralarında neler olup bittiğini sorup okumaya devam ederek bile yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzdan sonra neler olacağını tahmin etmesini isteyebilirsiniz. En sonunda, çocuğunuzun kendi başına okumaya hazır olduğunu hissedeceksiniz.

Okuma Materyallerine Erişim
Çocuğunuz için gerekli olan okuma materyallerini birçok yerde bulabilirsiniz. Çocuğunuzun için sayısız okuma seçeneğine sahip olması, zaman içindeki okuma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun okumayı öğrenmesi için okuma materyallerinizi zaman zaman değiştirmek ve geliştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Kitapları tekrarlı okumak faydalı olsa da, her zaman aynı kitabı tekrar tekrar okumak çocuğun okumayı öğrenmek yerine kelimeleri ezberlemesine yol açabilir. Bu sebeple, bazen aynı kaynağın tekrar okumasını yaparken, bazen farklı kaynaklardan da okumalar yapabilirsiniz.

Çocuğunuza Okumayı Bilmenin Değerini Gösterin
Kendi boş zamanlarınızda okumanız, çocuğunuza okumanın değerli bir beceri olduğunu gösterir. Ayrıca onun için iyi bir rol model olmuş olursunuz. Kendi ilgileriniz için okurken, kısa bir bilgi okurken veya hatta mutfakta yemek yaparken tarifleri okurken bile çocuğunuza okumanın herkes için gerekli olduğunu ve yarar sağladığını göstermiş olursunuz.

Kaynakça
https://www.firstclasschild.com/blog/private-school-houston/simple-tips-to-help-your-child-do-better-in-school/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94