Çocuk Yogasının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Çocuk Yogasının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Yoga bir çeşit terapi yöntemidir. Çocuk yogası, çocukların hareket, sosyal, bilişsel, dil ve duygusal gelişimlerini desteklemek için kullanılması gereken önemli bir yöntemdir. Çocuk yogası, yaş gruplarına göre uygulama şekli olarak farklılıklar gösterir. 3-6 yaş grubu çocuklar için yoga, oyun ve hikâyeler ile iç içe olup 20 dakikalık bir süreyi kapsarken, 7-11 yaş grubu için 25-45 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır.

Çocuk yogası, nefes çalışmaları ile başlar, ısınma egzersizleri ve asanalar (duruşlar) ile devam eder. Masaj (3-7 yaş grubu çocuklar için uygundur) veya yogi uykusu (8-14 yaş grubu çocuklar için uygundur) ile son bulur.

 

Yogada yapılan nefes çalışmaları ile doğru nefes alıp vermeyi öğrenebiliriz. Nefesi ne kadar doğru alıp verirsek, oksijenden o kadar çok faydalanabiliriz ve nefes ile birlikte alınan oksijen sayesinde bütün hücreler beslenir. Doğru kullanılan nefes ile akciğer kapasitesi artar, kan temizlenir, kan dolaşımı daha sağlıklı olur.

Yogada uygulanan duruşlar ile çocuklar, daha güçlü, esnek, dengeli bir bedene sahip olurlar. Bu duruşlar çocukların bağışıklık, dolaşım, sindirim, sinir ve solunum sistemlerinin gelişmesini ve daha sağlıklı olmalarını sağlar.

Dinlenme sırasında çocuklara sonu getirilmemiş masallar anlatılabilir ve çocuklar hayal güçleri ile masalları genişleterek arkadaşları ile paylaşırlar. Bu uygulama çocukların sosyal gelişimlerini ve duygusal gelişimlerini destekler. Çocukların duygu ve düşüncelerini anlamamıza yardımcı olur. Çocukların iletişim becerilerini güçlendirir. Çocuklara anlatılan masallar ile çocuklar, olaylara ve hayata olumlu bir bakış açısı kazanabilirler. Kendilerine, topluma ve çevreye saygılı bireyler olurlar. Temizliğin, doğruluğun, zarar vermemenin önemini kavrayıp, hoşgörülü, paylaşımcı, bulunduğu durumdan memnun ve huzurlu bireyler olurlar.

Çocuk yogası çeşitlendirilebilir bir alandır. Yoganın uygulanması sırasında basit düzeyde farklı yabancı diller de kullanır. Çocuk yogası çocukların akademik becerilerini desteklemek için de bir anahtardır. Çocuklar okula gidip, kurstan kursa koşturmakta ve birçok sınav stresi ile baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Çocukların bütün bu stres durumlarından kurtulmaları, kaygı ve endişelerden, zihinsel ve bedensel yorgunluktan arınmaları çocuk yogasına uygun hareketler ve nefes teknikleri ile sağlanabilmektedir. Yoga, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırır. Ayrıca, analiz ve karşılaştırma yeteneğini geliştirerek bilişsel gelişimine destek olur. Çocuklar, belirlenen bir hedefe ulaşmada, stresin değil sakin, huzurlu, dikkatli ve sistematik çalışmanın daha önemli olduğunun farkına varırlar. Fiziksel, zihinsel kapasiteleri artar.

Kısacası yoga; beden, ruh ve akıl bütünlüğünü sağlar. Çocukların fiziksel güç, esneklik, denge kazanmasını sağlarken; sağlıklı kimlik kazanımı oluşturmalarına da katkıda bulunur. Böylelikle çocukların hem motor hem de kişisel-sosyal gelişimleri önemli ölçüde desteklenir.

 

Çocuk Gelişim Uzmanı ve Çocuk Yogası Eğitmeni Çağla Duran

Çocuk Gelişim Uzmanı ve Çocuk Yogası Eğitmeni Çağla Duran’dan Randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94