Çocuklar için Oyun Hamuru ile Oynanabilecek Aktiviteler

Çocuklar için Oyun Hamuru ile Oynanabilecek Aktiviteler

Çocuklar için bu oyun hamuru aktiviteleri, ince motor becerilerini geliştirmenin ve oyun sırasında yaratıcılığın ortaya çıkmasının mükemmel bir yoludur!

1.Krep Yapın

Bu aktivite propriyoseptif duyusal girdi sağlamanın basit bir yoludur. Anı zamanda görsel bir motor aktiviteye dönüşebilen bu aktivitede oyun hamurlarını top haline getirip krep yapmak için elleri kullanarak düz bir şekilde ezilmesini sağlayın. Evdeki kürek gibi aletler ile bu oyuna kurgu katarak bir restoran işletmecisi gibi davranmasını isteyebilirsiniz.

2.Pizza ya da Gözleme

Bu başlığı sadece sizin iştahınızın tetiklenmesi için yazdım. Kötü biri değilim. Bu aktivitede öncelikle kalın köşeli bir pizza hamuru açın. Ufak hamur parçalarını yuvarlayarak, ezerek ya da yuvarlak yapıp ortasını delerek çeşitli malzemeleri hazırlayın. Hazırladığınız pizzanın nasıl olacağını yine restoran kurgusunda sipariş vererek yapabilirsiniz. Bu konuda çocuğunuzun verdiği siparişlere uyarak hazırladığınız pizza çocuğunuza aktivite için bir rol model olacaktır.

3.Spagetti Yapın

Sürekli yemekler üzerinden gittiğimin farkındayım ama anlatmak zorundayım. Bu aktiviteye ince erişteler açarak başlayabilirsiniz. Erişteyi çok fazla düzleştirmemeye özen gösterin. Sonrasında servis tabağınıza peynir ve köfte gibi alternatifler ekleyebilirsiniz.

4.Pasta Yapın

Tatlılar ile devam ediyoruz. Krep aktivitesine benzer şekilde kat kat hamurunuzu açıp içine malzemeleri koyarak çocuğunuzun pastasını süslemesine izin verin. Mum olarak kürdan kullanabilirsiniz ya da kendi mumunuzu yapabilirsiniz.

5.Elma Ağacı

Bu kadar yemek sonrası sağlıklı bir meyveyi ihmal etmeyelim. Bu aktivitede bir ağaç görselini çıktı almanız çok önemli. Ağacın şeklini hamurlara şekil vererek kopyalayın. Hamurları kağıt üzerine de yerleştirebilirsiniz. Ağacınız tamamlandıktan sonra elmalarınızı da ağaca dizebilirsiniz.

6.Kartopu

Ne yapılacağı ismi ile belli olan bu aktivitede kardan adam yapabilirsiniz. Çeşitli boncuklarla kardan adamınızı süsleyebilirsiniz.

7.Yılan Düzleştirme

Bu aktiviteye uzunca bir yılan yaparak başlayabilirsiniz. Çocuğunuzdan bu yılanı parmaklarınız ile boğum boğum gözükecek şekilde ezmesini söyleyebilirsiniz. İlk tur bittiğinde ikinci turda oluşan boğumları tekrar ezerek dümdüz bir yılan oluşturunuz. Yılanın yediği bir besini sindirmesine yardım ediyor gibi yaklaşabilir, oyuna anlam katabilirsiniz.

8.Elinde ne kadar kaldı?

Bu aktivitede büyük bir hamuru avuç içinize alın ve hamur avucunuzdan taşana kadar sıkın. Aktivitedeki temel oyun elinizi açtığınızda kimin elinde daha az hamur kaldığıdır. Kaybeden elindeki hamurla bir şekil/hayvan ya da obje yapmalıdır. Oyunu hamur bitene kadar sürdürebilirsiniz.

Buna benzer kuralları kendi belirlediğiniz birçok aktiviteye uyarlayabilirsiniz. Çocuğun oyun hamurunu eğlenerek oynaması için ve çocuğun doğru becerileri kullanarak kendini geliştirmesi için bu aktiviteler oldukça anlamlıdır.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.