Çocuklar için Yemek Masasında Oynanabilecek 1O Aktivite Önerisi

Çocuklar için Yemek Masasında Oynanabilecek 1O Aktivite Önerisi

AKTİVİTE ÖNERİLERİ

  1. Masanın ortasına masa örtüsü yerine geçecek büyük beyaz ya da kahverengi bir kağıt yerleştirin, kağıdın üzerine birçok kalem koyun. 
  2. Boş bir kağıdı masanın üzerine yerleştirin. Kağıdın üzerine bir hayvan şekli çizin ve ortaya kağıt parçalar, çakıl parçaları, yapay tüyler, çıkartmalar ve makarna ve mercimek gibi bakliyatlar yerleştirin. Çizdiğiniz hayvanı bu eşyalar ile süslemesini sağlayın.
  3. Bir karalama defteri çıkarın ve karalamaların içinde bir obje ya da canlıya benzettiğiniz şekiller üzerinden hikâyeler kurun. Eski aile fotoğrafları da bu hikayeler için güzel bir örnek oluşturabilir.
  4. Masaya bir torba mini şekerleme (jelibon vb. yumuşak şeker) ve kürdan koyun. Çocuğunuzun bu iki eşya ile bir şekil, bir bina ve belki de bir harf çıkarmasını isteyebilirsiniz. 
  5. Mutlaka boyama kitabı ya da nokta birleştirmeli resim kitaplarını kullanın.
  6. Legoları, oyun arabalarını, parmak kuklalarını kullanabilirsiniz.
  7. Ufak köpük toplarını pipetler kullanarak masada belirli rotalarda ve yarış alanları gibi rekabeti öne çıkaracak unsurlar içinde değerlendirebilirsiniz.
  8. Birbirinizi kopyalayacağını bir oyun planlayın. Bu oyunda bu yazıda belirtilen tüm aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Taklit yapma kontrolünü çocuğunuza da bırakmayı unutmayın.
  9. Çocuğunuzun masanın üstüne bir örtü koyup altına sakladığınız objeleri örtünün üstünden eli ile bulup tanıması üzerine bir oyun planlayın. Her boyutta, şekilde, dokuda ve kokuda objeyi kullanabilirsiniz.
  10. Çeşitli insan pozlarının yer aldığı resimleri masanın üzerine yazıcınızdan çıktı alıp koyun. Çocuğunuzun tercih ettiği pozu önce taklit edin ve sonra hamur, undan yapılmış hamur ve bakliyat gibi malzemelerle heykelini yapmaya çalışın.

Yemek masasında aktivite gerçekleştirmenin yemek yeme aktivitesi için önemi büyüktür. Böylece yemek masası çocuklarınız için vakit geçirmekten mutluluk duydukları bir alan olacaktır. Bu memnuniyet de yemek masasında zorlandığınız diğer aktivitelerde (Yemek seçme, yemek masasında geçirilen sürenin uyumsuzluğu, masa başı dikkat süresi vb.) sizlere yardımcı olacaktır. 

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.