Çocuklarda Okuma ve Yazma Becerisi Nasıl Desteklenir?

Çocuklarda Okuma ve Yazma Becerisi Nasıl Desteklenir?

Okuyabilmek ve yazabilmek çok getirisi olan faaliyetlerdir ve çocukların kendilerini ifade etmelerini ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarını sağlayacak kapılar açarlar. Ancak okuma ve yazmayı öğrenmek karmaşık bir beceridir.
 

Çocuklar ihtiyaç duydukları işaretleri yapmak için kurşun kalemleri ve boya kalemlerini kullanmaya başlamadan önce kaba motor ve kas becerilerini geliştirmek zorundadırlar. Kaba motor becerileri (büyük kas grupları) olmadan, ince motor becerileri (küçük kas grupları) gelişemez. Bunu, çocuğunuza birçok fiziksel aktivite sağlayarak destekleyebilirsiniz. Tırmanma aktivitesi, çocuğunuzun yazı yazabilme sürecine yardımcı olmak için bu önemli kaba becerileri geliştirmenin iyi bir yoludur.

 

Bir uygulayıcı olarak, bu kaba motor becerilerini, çocukların üst bedenlerini dans etmeye ve kullanmaya teşvik ederek, özellikle de kollarını müzikle birleştirerek geliştirebilirsiniz. Çocukların dans ederek harf ve sayı hareketlerini yapmayı öğretebilirsiniz. Sadece eğlendiklerini düşünürler ancak fark etmeden harflerin ve sayıların nasıl oluştuğunu da öğrenmiş olurlar.

İşte çocukların ince motor becerilerini geliştirmek için bazı aktiviteler:
 

 

  • Çocukları kum veya köpük içindeki desenleri takip etmeleri için parmaklarını ve ellerini kullanmaya teşvik edin.
  • Çocukları bu ince motor becerilerini geliştirmek için mandalları, cımbızı ve lego parçalarını kullanmaya teşvik edin

 

İnce motor becerileri geliştirme konusunda, şunları da göz önünde bulundurabilirsiniz:
 

 

  • Çocukların kendileri için yeterli olabilecek çok sayıda yüksek kaliteli malzemeleri sağlayın. Odalarınızı tükenmez kalem, kurşun kalem, boya kalemi, beyaz tahta ve kâğıtlarla doldurun. Çizme özgürlüğü ve fırsatı olan çocukların yazma sürecine daha erken dönemde başlamaları daha muhtemeldir.
  • Çocuklara sık sık ve coşkuyla yüksek sesle okuyun. Okuma, çocukların çeşitli metin ve türlere aşina olmalarına yardımcı olur. Sesinizin tonunu ve yüksekliğini değiştirirseniz, karakterlere bürünürseniz ve onunla eğlenirseniz, okuma çocuğunuz için daha eğlenceli ve ilgi çekici hale gelir. Çocukların harflerin nasıl oluştuğunu görebilmesi için aktivite içinde ve dışında harflerin ve rakamların gösterilmesi de önemlidir.
  • Çocuğun belirli bir düzeyde ilgili olabileceği kitapları seçin. Çocuk ana karakter veya diğer karakterlerle ilişki kurabiliyorsa, bu empatiyi teşvik eder ve duygusal yönden zengin kelime dağarcığını arttırmaya yardımcı olabilir.
  • Olanları yansıtmak / tartışmak için kitabın en önemli anlarında duraklayın. Çocuklara ilk tepkilerini, tahminlerini ve konuya karşılık fikirlerini sorarken, onlara cevaplarını açıklama veya tartışma fırsatı verin.
  • Çocukların okuryazarlık gelişiminde ebeveynlerin olarak kendinizin gelişimine de önem verin. Çocuklar etkileyici, dil açısından zengin bir çevreye maruz kalırlarsa daha fazala gelişim göstereceklerdir. Ortamınızdaki okumayı önemli bir günlük aktivite olarak modelleyin ve çocuklarınızla evde okuma ve yazma becerilerini destekleyen aktiviteler yapın.

 

Kaynakça
https://www.parenta.com/2017/11/09/how-to-encourage-young-writers/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94