Çocukların Mizacını Anlamanın Önemi

Çocukların Mizacını Anlamanın Önemi

Neden bazı çocuklar kolay, bazıları daha zorlar? Neden kardeşler birbirinden bu kadar farklıdır? İşte her şey mizaçtan geliyor.

 

Mizaç doğuştan gelir, birlikte doğduğumuz bir şeydir. Her bireyin benzersiz olmasının bir parçasıdır. Çocuğunuz mizacını seçemez ve sizin yaptığınız ya da yapmadığınız bir şey yüzünden mizaç etkilenmez – ilk yıllardaki diğer insanlarla olan deneyimler ve etkileşimler onu değiştirebilse de.

 

Okul yıllarında, çocuğunuzun mizacı, onu tanıyanlar tarafından iyi tanımlanacak ve kolayca tespit edilebilecektir. Muhtemelen gelecekte çok fazla değişmeyecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu özellikler doğuştan gelir, çocuğunuzun doğumundan ve kendi ebeveynlik becerilerinizden ayrı bir şeydir. Ancak, çocuğunuzun çevresine uyum sağlama şekli, mizaca ve sizinle arasındaki etkileşime ve etrafındaki insanların ona nasıl tepki verdiğine çok bağlıdır. Bir çocuğun çevresi ve çevresindeki insanlar rahat ise o çocuk gelişir.

 

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, mizacı oluşturan dokuz temel özellik vardır.

 

Aktivite seviyesi: Çocuğunuzun günlük yaşamdaki fiziksel aktivite seviyesi nedir? Huzursuz mu yoksa daha mı sakin?

 

Düzenlilik: Beslenme, uyku ve tuvalet alışkanlıkları gibi temel fiziksel işlevler için tutarlı bir düzeni var mı?

 

Yaklaşım ve Geri Çekilme: Çocuğunuz başlangıçta yeni bir uyarana nasıl cevap veriyor? Hızlı mı, kendine güvenerek mi, yavaş mı yoksa ısınmakta tereddüt mü ediyor? İnsanlar, durumlar, yerler, yiyecekler, rutinlerdeki değişiklikler veya diğer geçişler bu uyaranlar olabilir.

 

Uyarlanabilirlik: Küçük çocuğunuz değişime veya yeni bir duruma ne kadar kolay uyum sağlar? Tepkilerini iyi değiştirebilir mi?

 

Yoğunluk: Çocuğunuz düzenli olarak olumlu veya olumsuz bir duruma hangi enerji seviyesinde yanıt veriyor?

 

Ruh hali: Çocuğunuz iletişim kurma ve davranışlar konusunda genellikle normal mi yoksa düşmanca mı? Genel ruh hali nasıl?

 

Dikkat süresi: Çocuğunuz dikkat dağıtıcı bir şey olmadan bir süre konsantre olabilir ya da bir görevde kalabilir mi?

 

Dikkat dağıtıcılık: Çevresel uyaranlar tarafından bir görev esnasında dikkati ne kadar kolay dağılabilir?

 

Duyusal eşik: Bir cevap için çocuğunuzun ne kadar uyarılması gerekir? Bazı çocuklar en ufak bir uyarana yanıt verirken, bazıları içinse yoğun çaba gerekir.

 

Mizacın bazı özelliklerinin farkında olarak, çocuğunuzu başka bir düzeyde anlayabilir, onu kabul etmeyi öğrenebilir ve daha da önemlisi, benzersizliğini takdir edebilirsiniz. Daha sonra, bu noktadan başlayarak, onunla daha duyarlı bir şekilde sorunları çözerek sağlıklı bir sosyal ve duygusal gelişimi teşvik edebilirsiniz.

 

Ebeveynlikle ilgili kararlar alırken çocuğunuzun mizacını göz önünde bulundurun. Amaç onu değiştirmek değil, adapte olmasına ve gelişmesine yardım etmektir. Sözlerinin ve eylemlerinin kendi yapısından dolayı onu olduğu gibi kabul ettiğinizi bildiğinden emin olun.

 

Kaynakça
https://blog.kinedu.com/the-importance-of-understanding-my-childs-temperament/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94