Çocukların Ses Şiddetlerini Ayarlamalarına Yardımcı Olacak İpuçları

Çocukların Ses Şiddetlerini Ayarlamalarına Yardımcı Olacak İpuçları

Tüm ebeveynler, çocuklarının normal bir ses tonu kullanmalarını isterler ancak çocuklar sürekli dış mekân sesi dediğimiz yüksek şiddetli sesi kullanmayı tercih edebilirler. Sesin şiddetini değiştirebilme çocukların öğrenmesi gereken önemli bir beceridir. Çocuğunuzun çok yüksek şiddette bir ses kullanmamasına ve daha yumuşak bir perde ve şiddet ayarı bulmasına yardımcı olabilecek ipuçları için okumaya devam edin.

Çocuğunuz büyük heyecan veya hayal kırıklığı dönemlerinde çok mu yüksek şiddetli ses kullanıyor? Grup içinde? Yeni yerlerde?

Çocuğunuzun ses yüksekliği tahmin edilebilir ve belirli bir zaman, yer veya etkinlikle ilgili olma eğilimindeyse, ses yüksekliğinin bir amaca hizmet etmesi mümkündür. Dikkat çekmek, heyecanı yüksek enerjiyi atmak veya hayal kırıklığını ifade etmek için ses seviyesini daha uygun bir şekilde değiştirebilmesine yardımcı olmalısınız.

Çocuğunuz yüksek ve normal şiddetteki sesler arasındaki farkı söyleyebilir mi?

Bazı çocuklar çok yüksek sesin veya yumuşak sesin ne anlama geldiğini bilmiyor. Bunlar açıkça öğretilmesi gereken terimlerdir. Bu terimleri öğretmek gerçekten eğlencelidir. Öğretmek ve pratik yapmak için bir ses türleri listesi hazırlayın ve çocuğunuzla birlikte bu listeyi uygulayın (Canavar sesi, gıcırtılı ses, bebek sesi vb.).

Çocuğunuzun normal şiddette olmasını istediğiniz hedef ses türünü ve şu anda kullanmakta olduğu sesi de listeye eklediğinizden emin olun. Bu sesleri istediğiniz gibi adlandırın ve görsellerle destekleyin

Bu seslerin her birini birlikte yapmaya çalışın ve çocuğunuzun çıkardığınız bu sesleri yorumlamasını sağlayın. Hepsini yaptıktan sonra, her sesi nerede duyduğunuzu veya her sesin nerede kullanılması gerektiği hakkında konuşun. Ve çocuğunuzun bu sesler üzerinde çalışmasını sağlayın Ondan kütüphane, oyun alanı veya herhangi bir bağlam veya yer için bir uygun olan sesi kullanmasını isteyin.

Çocuğunuz sık sık ses kaybı veya ses kısıklığı yaşıyor mu?

Ses kaybı veya sık sık kalitesi düşen bir ses, ‘sesin kötüye kullanımı’ denilen terimi veya konuşurken ses sisteminin verimsiz kullanımını gösterir. Çocuğunuzla birlikte en kötü durumlarınızda ya da üşüttüğünüzde sesinizin nasıl çıktığını düşünün ve tartışın. Sık görülen ses kısıklığı veya ses kaybı, çocuğun vokal nodüller (ses tellerinde oluşan dokular) veya diğer vokal sorunlar için risk altında olabileceğini düşündürmektedir. Bu sorunlar çocuğun KBB’ye yönlendirilmesini veya riski en aza indirmek ve sağlıklı ses davranışlarını öğrenmek için bir dil ve konuşma terapistinin yardım etmesini gerektirebilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/what-to-do-when-your-kid-is-too-loud/