Çocuklarla Para Hakkında Konuşmak

Çocuklarla Para Hakkında Konuşmak

 

Hayatınıza şöyle bir baktığınızda pişman olduğunuz bazı finansal kararlar var mı? Çocuğunuza öğrendiklerinizi aktarıyor musunuz yoksa bazı hatalar yaptığınızı bildiğiniz için onlarla para konusunu konuşmaktan çekiniyor musunuz? Çocuklarınızla para konusunu konuşmasanız bile sizden ipuçları alacaklar, böylece onlarla bazı yaşam derslerini de paylaşabilirsiniz.

 

“Ebeveynler herhangi bir çocuğun hayatındaki en etkili kuvveti sağlarlar ve çalışmalar bunun para yönetimine de yayıldığını gösteriyor. Yine de, para konusunun konuşulması hala tüm ev halkının yarısında bile gerçekleşmiyor. ”

Harcayacakları paralar üzerinde onlara kontrol sağlama imkânı verin:
Finans uzmanı Jonathan Clements, çocuklara bir kez izin verirseniz ve fazla harcamaları halinde daha fazla paraya sahip olmalarına izin vermezseniz, çocukların finansal sorumluluklarını öğrenmeye başlayacaklarını söylüyor.

Onlara finansal sorunları olan aile hikâyelerini anlatın:
Bu, çocuklarınıza bir aile üyesinin iyi harcama alışkanlıklarını uyguladığı zamanları ve aile üyelerinin doğru harcama yapmadıkları zamanları, her ikisinde de ders olduğu için anlatmak anlamına gelir. Onlar iç çekseler ve sıkılsalar bile, çocuğunuza kendi mali mücadelelerinizi anlatın, böylece kendi doğru yaşam tarzlarını kazanmaları gerektiğini anlarlar.

Finansal bir rol model olun:
Time.com, “Finansal yönetim konusunda şanslı ve yetenekli biri olamasanız bile, faturalarınızı zamanında ödeyerek ve borç sıkıntılarından uzak durarak çocuklarınıza iyi bir örnek oluşturabilirsiniz.” diyor. Böylece çocuğunuza para konusunda iyi bir rol model olabilirsiniz.

Fazla ödün vermeyin:
Clements, çocuklarına kolej ve düğünler için gerekli finansal desteği vermeye istekli olduklarını söylüyor, bu yüzden çocukları bu alanlarda aileye finansal olarak dayanarak yaşayabileceklerini bilerek büyüdüler. Çocuklarınıza kendi finansal özgürlüklerini kazanmaları ve para konusunu erken dönemde iyi anlamaları için fazla taviz vermeyin.

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/297448/Teaching-Your-Children-About-Money

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94