Dağınık Oda Sorunu

Dağınık Oda Sorunu

 Çocuğunuzun Düzenli Kalmasına Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Bir Bakışta

  • Her yaştan çocuk için odalarının dağınık olması yaygındır.
  • Bazı çocuklar toplu olmak ister ancak organizasyon konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar.
  • Ondan ne beklediğiniz konusunda açık ve net olmak çocuğunuzun sizi takip etmesini kolaylaştırır.

Çocuğunuzun yatak odası oyuncak, kıyafet ve diğer şeylerin karmaşa ile doluysa korkmayın yalnız değilsiniz. Her yaştan çocuklar odalarını temiz tutmakta zorlanırlar. Bazı çocuklar odalarının dağınık olmasından hoşlanabilirler (“her şeyin nerede olduğunu biliyorum!”). Diğerler çocuklar için bu, bağımsızlık gösteren bir aktivitedir. Ama organizasyonla ilgili sorun yaşayan ve daha fazla yardıma ihtiyacı olan çocuklarda vardır.

Sebep ne olursa olsun, çocuğunuzu dağınık odasını temizlemeye teşvik etmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Çocukların odalarını temiz tutmaları için nasıl yardımcı olacağınız aşağıda açıklanmıştır.

“Dağınık oda” nın ne olduğu konusunda net olun

“Odan dağınık” demek, çocuklara bunu düzeltmek için ne yapmaları gerektiğini söylemez. Bazı çocuklar özel talimatlara ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun odası temiz olduğunda, birlikte yürüyün ve neyin temizlendiğine dikkat edin: “Yerde oyuncak yok çünkü onlar yerlerine yerleştirildi. Yatak düzenli. Giysilerin dolaba asılı, yere atılmıyor. Aferin." Çocuğunuzun tekrar bakabilmesi için düzgün olduğunda odanın bir resmini bile çekebilirsiniz.

Ne kadar dağınık olduğu konusunda net olun

Bazen çocuğunuzun odası biraz dağınıktır ve kaytarmasına izin verebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun neyi kabul etmeyeceğinizi bilmesi önemlidir. Legoları her yerde olduğunda buna dayanamıyorsanız, çocuğunuza karşı net olun: “Legolar ile işin biter bitmez ortadan kaldırılmalısın. Onları özel  lego kutusuna koyabilirsin. ”

Bunun neden bir sorun olduğunu açıklayın

Bazı çocuklar temizlik konusunu önemsemezler. Onlar için düzgünlüğün neden önemli olduğunu açıklamak için onlara şöyle şeyler söyleyebilirsiniz:

“Eğer Lego’ları almazsan, onlara basacaksın ve ayağını inciteceksin.”

“Giysiler yatağınıza buruştuğunda kırışıyor ve kötü görünüyorlar.”

“Bu yiyecek ambalajlarını atmazsan, böcek çekebilir.”

Bu uyarıları tekrar tekrar söylememeye dikkat edin çünkü çocuğunuz geri tepebilir.

Görsel hatırlatıcılar kullanın

Bazı çocuklar kitap rafı gibi alanların düzgünce nasıl görünmesi gerektiğini hatırlama konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Düzenlendiğinde kitap rafının bir resmini çekin ve duvara asın. Ayrıca şu notları da ekleyebilirsiniz: “Kitaplar bu sıralamaya göre dizilir.” Başka bir yararlı ipucu: Çocuğunuzun her işi tamamlandığında işaretleyebilmesi için bir ev işleri kontrol listesini kapıda tutun.

Önemsiz ve güncel olmayan şeylerden kurtulun

Çocukların odalarını temiz tutmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biri fazlalıklardan kurtulmaktır. Yılda bir kez, çocuğunuzun büyüdüğü için ona olmayan kıyafet ve ayakkabılardan kurtulmak için dolaba birlikte gidin. Eski oyuncaklardan, okul kâğıtlarından ve çocuğunuzun artık ihtiyaç duymadığı her şeyden de kurtulabilirsiniz. Bu odasını daha dağınık hale getirebilir.

Her şeyin ayrı yeri var

Eşyaların nereye yerleşeceği belli değilse, çocuklar odalarını temizlemekte zorlanabilirler. Çocukların kullandığı her şey için bir yer olduğundan ve bir şeyleri geri koymalarının kolay olduğundan emin olun. Bu kıyafetler, oyuncaklar, kitaplar, spor malzemeleri, müzik aletleri, sanat malzemeleri ve çok kullandıkları her şey için geçerlidir.

Çalışma alanına özellikle dikkat edin

Ev ödevi ve çalışma yapmak için düzgün ve düzenli bir yer, odak veya organizasyonla mücadele eden çocuklar için önemlidir. Yatak odasında olmasa bile, çocuğunuzun çalışma alanının temiz olduğundan emin olun. Çocuğunuza, her bir konu için ödevleri farklı klasörlerde nasıl organize edeceğini gösterin.

Rol model olun

Çocukların odalarını temiz tutmasını bekliyorsanız, kendi yatak odanızı da temiz tutmanız yeterlidir. Sizinkini siz yapmadığınızda çocuklardan yatağını yapmalarını istemek adil değildir. Odanızın mükemmel görünmesi gerekmez, ancak çocuğunuzun sahip olduğunuz standartlara uymaya çalışın.

Çocuğunuzun çabalarını övün

Çocuğunuzu toparladığı için neşelendirirseniz, bu davranışı daha fazla teşvik edersiniz. Çocuklar odalarını mükemmel bir şekilde temizlemeseler bile, çaba gösterdikleri için onları övmek iyidir. “Zemin şimdi çok daha temiz – oyuncaklarını kaldırdığın için teşekkürler. ”Çocuğunuzun odası hiçbir zaman lekesiz kalmayabilir. Ancak temizliğin neden önemli olduğunu açıklayarak ve çocuğunuzu destekleyerek, çocuğunuzun odasını çok daha iyi bir şekilde temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Önemli Çıkarımlar

  • Eski kıyafetler ve oyuncaklar gibi fazlalıklardan kurtulun, böylece çocuğunuzun organize edeceği daha az şey kalır.
  • Neyi hedefleyeceğinizi göstermek için odasının düzenli olduğu anda odasının bir resmini odasına asın.
  • Odanızı da temiz tutarak çocuğunuz için bir rol modeli olun.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/family/managing-everyday-challenges/daily-expectations-child/messy-room-how-to-help-your-child-keep-it-neat?_ul=1*l92w6c*domain_userid*YW1wLVlCU29jU0w5djJTLUJ3MWRqeFhpbFE