Demansta Bilişsel Rezerv

Demansta Bilişsel Rezerv

Niki Chimberg anlatıyor:

Biri bana Amerikan Geriatrik Psikiyatri Derneği tarafından yayınlanan ve çok güzel bulguları olan bir çalışma gönderdi. Çalışmaya göre, “bilişsel rezerv”, insanları ileride demansa karşı korumaya yardımcı oluyor. Adamın ifadesine göre, bir insanın beyninde daha sağlam bağlantılara sahip olması, yaşlandıkça bunama belirtileri gösterme ihtimalinin daha düşük olmasını sağlayabilmektedir.

Bilişsel rezervleri hayatın başlarında izlemek için, araştırmacılar, bir yaş kohort çalışması ile İsveçli bir grubu birkaç on yıl boyunca takip etmişlerdir. Genel kayıtları kullanarak, katılımcıların ortaokul notlarını bulmuşlardır. Buradan, ortaokulda akademik olarak daha iyi olan kişilerin yaşlandıkça bunama belirtileri gösterme ihtimalinin daha az olduğu sonucuna varmışlardır.

 

Neden böyle olabilir? ‘Demansta Bilişsel Rezerv Çalışması – Çocukluktan Yaşlılığa’ isimli makale iki olası neden öne sürmüştür:

 

  1. “Çocukluk çağı okul performansı, muhtemelen yaş ile ilişkili düşüş oranını etkileyebilecek ve patolojinin, demansın, klinik gelişimi üzerindeki etkisini azaltabilecek işlem hızı ve kapasitesi gibi merkezi sinir sisteminin özelliklerini yansıtmaktadır.” Daha güçlü bir beyne sahip olanlar, yaşlılık düşüşüne karşı daha iyi korunurlar ve çocukluk çağı sınıfları bir kişinin beyin gücünün güçlü bir göstergesidir.
  2. “Zayıf okul notlarına sahip bireyler, sağlık hizmetlerine erişmekte güçlük çekebilir, kendilerini kalp hastalığı ve felç gibi önlenebilir koşullara maruz bırakabilirler.” Bu, eğer zayıf bir okul notunuz varsa, diğer sağlık sorunlarına sahip olma ihtimalinizin daha yüksek olduğu ve yaşlılıkta demans olasılığınızın arttığı anlamına gelir.

Peki bu neden önemli? Çocuğunuzun okul notları, beyin işlem hızı ve kapasitesi, ilk yaşam yıllarındaki kelimelerin sayısı ile yüksek oranda tahmin edilebilmektedir.

Küçük bir çocuğa konuştuğunuz her kelimenin kalıcı yararları vardır. Çocuğunuzun söylediğiniz kelimeleri 80 – 90 yıl boyunca kullanacak olmasından daha kalıcı bir gösterimi yoktur.

Kaynakça: https://getstarling.versame.com/impact-of-cognitive-reserve-on-dementia/