Depresyon Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

Depresyon Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

 

Depresyon, gerçek ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Depresyon hakkındaki gerçekleri anlamak hayat kurtarabilir. İşte herkesin bilmesi gereken 7 gerçek.

 

1. Depresyonun Her Zaman Bir Sebebi Yoktur.
Bazen insanlar bir nedene sahip olarak depresyona girerler, belki işlerini kaybetmiş veya yakın bir arkadaşları vefat etmiş olabilir. Ancak klinik depresyonda, depresif hissetmek için mutlaka bir nedeniniz olmak zorunda değil. Beyindeki ruh hali kontrolünden sorumlu olan kimyasallar, hayatınızdaki her şey yolunda gitse bile, kendinizi kötü hissetmenize neden olabilecek kadar dengesiz olabilirler.

2. Depresyona Neden Olabilecek Birçok Şey Vardır.
Depresyonun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bunun için en iyi açıklamanın muhtemelen duruma yönelik genetik eğilim ve tetikleyici olarak etkileyebilecek belirli çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır.

3. Depresyon Sıradan Bir Üzüntüden Daha Fazlasıdır.
Üzülmek, insan olmanın bir parçasıdır, acı koşullara verilen doğal bir tepkidir. Hepimiz hayatımızın bir noktasında üzüntü yaşarız. Bununla birlikte depresyon, mutsuz bir ruh halinden çok daha fazla semptomu olan fiziksel ve psikolojik bir hastalıktır.

4. Çocuklar da Depresyondan Etkilenebilir.
Çocukluğun hayatımızda neşeli, kaygısız bir zaman olduğunu söyleyen bir efsane vardır. Çocuklar işle ilgili stres ya da finansal baskılar gibi yetişkinlerin yaşadığı sorunları yaşamıyor olsa da, bu onların depresyona giremeyecekleri anlamına gelmiyor. Çocukluk, zorbalık ve akranların kabul etme mücadelesi gibi kendine özgü stres dizisine sahiptir ve çocukluk çağında da depresyon görülebilir.

5. Depresyon Gerçek Bir Hastalıktır.
Depresyonda olanlar, zayıf kişiliği olan ya da delirmiş birileri değillerdir. Depresyon, bilim adamlarının beyninizdeki nörotransmiterler olarak adlandırılan bazı kimyasallardaki dengesizliklerin neden olduğuna inandıkları gerçek bir hastalıktır. Bu nörotransmiterlerin ruh halini düzenlemenin yanı sıra vücudunuzdaki diğer birçok fonksiyona dahil olarak önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

6. Depresyon tedavi edilebilir.
Depresyonunuz varsa acı çekmenize gerek yoktur. İlaçlar ve psikoterapi dahil olmak üzere birçok etkili tedavi seçeneği bulunmaktadır. Ek olarak, diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda etkili olduğu kanıtlanan her zaman yeni tedaviler geliştirilmektedir.

7. Tedavi Edilmeyen Depresyon İntihar Nedeni Olabilir.
Depresyonun doğru teşhisi ve tedavisi intiharları önlemede çok önemlidir. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri Derneği’ne (SAMHSA) göre, intihar edenlerin yüzde 90’ı bir psikolojik hastalığa sahiptir. Bu insanların çoğunun tanı konmamış, tedavi edilmemiş veya gerekli önlem alınmamış olan bir depresyonu vardır.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/depression-facts-you-should-know-1067617