Dil ve Konuşma Becerilerini Desteklemek İçin Yemek Yapma Rutini Etkinlikleri

Dil ve Konuşma Becerilerini Desteklemek İçin Yemek Yapma Rutini Etkinlikleri

Dil ve Konuşma Becerilerini Desteklemek İçin Yemek Yapma Rutini Etkinlikleri

Tatil yaklaşıyor! Bu dönem aile, eğlence, tatiller ve çok fazla boş zaman demektir. Ve yüzleşelim; büyük olasılıkla evde çok yemek yapacaksınız. Peki, bu zamanları neden eğlenceli bir dil ve konuşma aktivitesi haline getirerek çocuklarınıza yardım etmiyorsunuz?

 

Tarifler, çeşitli dil ve konuşma hedeflerini eğlenceli, yapılandırılmamış bir şekilde hedeflemenin harika bir yoludur. Mükemmel bir tarif uygulamak ve bununla yüzleşmek için çok fazla planlama ve işleme gerekiyor, yetişkinler bile her zaman doğru kıvamı bulamıyorlar.

 

İşte çocuğunuzla mutfaktayken kullanabileceğiniz dil ve konuşma etkinliklerinin bir listesi:

 

Sıralama: Tarifi okuyun ve çocuğunuzun hangi adımın ilk veya son olduğunu belirlemesini sağlayın. Önceki ve sonraki gibi kavramları dâhil edebilirsiniz. Örneğin, “Yumurtalardan sonra ne yapacağız?” Çok karmaşık değilse, çocuğunuzun talimatları tekrar etmesini de sağlayabilirsiniz. Bu görevi yaparken bir görsel kullanmaktan çekinmeyin, her adımı desteklemek için basit bir resim çizin (yani bir karıştırma kabı, kaşık, yemek kitabı vb.).

 

Kelime hatırlama: Çocuğunuza yemekte olması gereken malzemeleri okuyun ve birkaçını hatta hepsini tekrar etmesini sağlayın. Bu, kelime alma ve kısa süreli bellek becerilerini hedeflemek için harika bir yoldur. Bunu market için bir liste hazırlayarak genişletebilirsiniz. İhtiyacınız olan öğeler hakkında konuşun ve not alın.

 

Sınıflandırma: Gıda maddelerini gruplara ayırın – süt, meyve, şekerleme, vb. mağazanın hangi bölümlerinde bulabileceğinizi ve neden orada olduklarını konuşun. Örneğin, “Elma arıyoruz, bunları nerede bulabiliriz? Et bölümünde mi, meyve sebze bölümünde mi?

 

Artikülasyon: Çocuğunuz için içinde hedef ses olan kelimeleri seçin ve tarifi yaparken bunları uygulayın. Örneğin, çocuğunuz /ç/ sesi üzerinde çalışıyorsa, her seferinde bu sesi olan kelimeleri vurgulayın. Örneğin, “Ah! Çikolata zamanı! Evet, sen de söyle çikolata! ”

 

İşitsel Bilgileri Geri Çağırma: Sınıflandırmaya çok benzer – tarifi okuyun ve çocuğunuzun içerik, adım veya belirli görevlerin nasıl yapılacağına dair bazı ayrıntıları hatırlamasını sağlayın. Çocuğunuz dil işleme becerileri üzerinde çalışıyorsa bu harikadır.

 

Okuduğunu Anlama: Çocuğunuz okumayı biliyorsa tarifi okumasını isteyin. Ardından, birkaç soru ile bilgisini test edin. Örneğin, “Unu ne zaman koyuyoruz?” veya “Fırının ne kadar sıcak olması gerekiyor?

 

Unutmayın, çocuklarınızla yemek pişirmek eğlencelidir! Tarifinize dâhil etmeniz için bir veya iki etkinlik seçmeye çalışın, bunu yapılandırılmış bir öğrenme görevi haline getirmeye çalışarak kendinizi veya çocuğunuzu zorlamayın. Bu, öğrenmek, dil ve konuşma hedefleri üzerinde çalışmak ve ailenizle aynı anda eğlenmek için harika bir yoldur.

 

 

https://www.nspt4kids.com/parenting/holiday-cooking-for-speech-and-language-development/