Dil ve Konuşma Terapisinde Ne Olur?

Dil ve Konuşma Terapisinde Ne Olur?

Çocuğum bir dil ve konuşma terapisi için terapiye gittiğinde neler olur? Dil konuşma terapisti tam olarak ne yapar? Bunlar, birçok ebeveynin çocuklarına konuşma terapisi programına başlamaları önerildiği zaman sorduğu sorulardır. Beklentilerinizi ve çocuğunuzun beklentilerini belirleyebilmesi için, bir konuşma terapisi programından ne bekleyeceğinizin temellerini burada bulabilirsiniz. Elbette, her bir terapi seansı, çocuğunuzun konuşma bozukluğuna göre kişisel olarak düzenlenir. Burada,tüm süreç hakkında genel bir rehber niteliğinde bilgiler bulacaksınız.

 

Dil ve Konuşma Terapisi Nedir?

Dil ve konuşma terapisti kimdir?

Dil ve konuşma terapistleri; insan iletişimi, gelişimi ve hastalıkları konusunda eğitim almış profesyonellerdir. Dil ve konuşma terapistleri, konuşma sesi üretemeyen veya net bir şekilde üretemeyen insanlarla çalışırlar. Ayrıca, artikülasyon bozukluğu veya kekemelik gibi konuşma ritmi ve akıcılık sorunları, ses bozukluğu, dili anlama ve üretme problemi olan ve dikkat, hafıza ve problem çözme bozuklukları gibi bilişsel iletişim bozukluğu olan kişilerle çalışırlar. Ayrıca, yutma ve/veya çiğneme zorluğu çeken insanlarla da çalışırlar.

 

Konuşma terapisinde neler olur?

Çocuğunuz dil ve konuşma terapisi alırken terapistle çalıştığında, uzman onunla birkaç farklı şekilde çalışacaktır. Belirli bir konuşma bozukluğu ile ilgili zorlukların üstesinden gelmek için; birebir, küçük bir grupta veya doğrudan bir sınıfta çalışabilir. Bu terapiler birbirinden farklıdır. Terapi, her bireye farklı davranmak için özel olarak tasarlanmış olsa da, dil konuşma terapisinden aşağıdakileri içeren çeşitli stratejilerden yararlandığını görebilirsiniz:

  • Dil aktiviteleri:Bunlar, dil gelişimini teşvik etmek için resimlerin, kitapların, nesnelerin veya devam eden olayların kullanılmasını ve konuşulmasını içerir. Ayrıca, terapist doğru telaffuzu modelleyebilir ve konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için tekrarlama egzersizlerini kullanabilir.
  • Artikülasyon terapisi:Artikülasyon veya ses üretimi ve alıştırmalar, çocuğunuz için sıklıkla oyun etkinlikleri sırasında doğru sesleri ve heceleri çıkarmasını sağlar. Tüm egzersizler; hem yaşa uygun, hem de çocuğunuzun spesifik terapi ihtiyaçları ile ilgili olmalıdır. Dil konuşma terapisti, çocuğunuza “r” veya “t” sesi gibi belirli sesleri nasıl çıkaracağını ve belirli sesleri üretmek için dilini nasıl hareket ettireceğini gösterecektir. Bazen, bir ayna kullanımı bu aktivitede kullanılır.
  • Oral-motor / beslenme ve yutma terapisi:Çocuğunuz çiğnemek veya yutmak konusunda zorlanıyorsa, dil konuşma terapisti çocuğunuzun ağız kaslarını güçlendirmek için dil, dudak ve çene egzersizlerini içeren çeşitli oral egzersizler yapmasını sağlar. Ayrıca, çocuğunuzun yeme ve yutma sırasında sözlü farkındalığını artırmak için farklı gıdalar deneyebilir.
  • Öneriler ve takip beklentileri:Dil konuşma terapistiniz, profesyonel bulgularını sizinle birlikte gözden geçirecek ve konuşma terapisinin uzunluğu ve süresi için önerilerde bulunacaktır. Dil konuşma terapistiniz ev ödevi önermiyorsa, terapi seansları arasında çocuğunuzla nasıl çalışacağınız hakkında ipuçları, kaynaklar ve bilgiler aldığınızdan emin olun. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun en iyi öğretmeni olduğunuzu ve dil konuşma terapistinize tutarlı terapi aktiviteleri sağlamada yardımcı olmak için ne kadar çok şey yapabileceğinizi unutmayın. Böylece, çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimini arttırma olasılığınız yükselecektir.

Konuşma dili terapisi hakkında unutulmaması gereken en önemli şey, erken müdahalenin çok önemli olduğudur. Çocuğunuz için konuşma terapisine ne kadar erken başlayabilirseniz, o kadar başarılı olabilirsiniz!

Çocuklar genellikle doktorlar, öğretmenler veya diğer okul personeli tarafından değerlendirildikten sonra bir dil ve konuşma değerlendirmesi için dil ve konuşma terapistine yönlendirilebilir. Bu değerlendirmeyi takiben, çocuklar dil ve konuşma müdahale hizmetleri alabilirler veya almayabilirler. Eğer terapi için uygun değillerse, ebeveyn olarak bundan sonra ne yapacaksınız?

Çocuğunuz Dil ve Konuşma Müdahalesi İçin Henüz Uygun Olmadığında Yapabileceğiniz Şeyler

Çocuğunuzun hala hizmet alması gerektiğini düşünüyorsanız, ikinci bir görüş isteyin. Çocuğunuz terapiye uygun olmadığı zaman, bu durum çocuğunuzun yaşına veya yetenek seviyesine bağlı olabilir. Çoğu zaman, bir çocuğun zorluklarının şiddeti, yaşla eşleşen akranlar da hesaba katılarak, hizmet alabilme durumunu etkileyebilir.

  • İzleyin ve bekleyin. Bir çocuk şimdi dil ve konuşma müdahale hizmeti almak için uygun değilse, daha sonra alabilir. Çocuğun özel ihtiyaç alanlarına bağlı olarak, artikülasyon normları yaşlara bağlıdır, bu nedenle çoğu zaman terapistler belirli bir sesi hedeflemeden önce çocuğun beklenen yaş aralığında olmasını bekleyecektir. Örneğin, / r / daha sonralarda gelişen bir sestir, bu nedenle terapistler genellikle çocuk 5 veya 6 yaşına gelene kadar / r / sesinin üretimi üzerinde çalışmazlar.
  • Evde dil ve konuşma becerilerini geliştirin. Ebeveynler ve kardeşler, dil ve konuşma güçlüğü çeken çocuklar için büyük bir destek olabilirler. Ebeveynler kendi uygun dil ve konuşma becerilerini modelleyebilir ve bir çocuk bu sorunla mücadele ediyorsa yeniden düzenleyebilirler. Örneğin, yeniden şekillendirirken ebeveynler, uzunluğunu artırmak veya yetişkin ifadelerine daha fazla benzetmek için çocuklarının ifadelerini genişletebilirler. Eğer bir çocuk “top” derse, ebeveynler “Oh, topu istiyor musun?” diyebilir. Kardeşler aynı zamanda akran etkileşimleri, sıra alma, yön izleme ve uygun etkileşim ve oyun üzerinde çalışmak için de çok yardımcı olabilirler.

Çocuğunuz şu anda hizmet almaya uygun değilse, pes etmeyin. Dil ve konuşma terapisini direkt olarak alamasalarda yapılabilecek şeyler var. Bir dil ve konuşma terapisti bu konuda sizi aydınlatacaktır. Dil ve konuşma terapistleri zayıf alanları hedeflemeye yardımcı olmak için ev ödevleri sağlayabilir ve genellikle 6 ay veya bir yıl içinde yeniden değerlendirme yapar.

Kaynak

Bu makale Speech Buddy ve North Shore Pediatric Theraphy kaynak alınarak yazılmıştır.