Dil ve Konuşma Terapistleri için İş Yerinde Rahatlamaya Yarayacak İpuçları

Dil ve Konuşma Terapistleri için İş Yerinde Rahatlamaya Yarayacak İpuçları

Yeşil Çay:Bitkisel Yeşil Çay (bir L-Theanine kaynağı) yudumlarken, öfkeniz hafifleyebilir. Çalışması zor olangrup terapilerinden sonrası için, oldukça iyi gelir. İşyerinde bir yerlere saklayın ve ihtiyacınız olduğunda bir bardak çay alın.

Stres Topu:Bir konferansta veya benzeri etkinliklerde stres topunu yanınıza aldığınızdan emin olun. Yakınınızda bir tane bulundurun ve öfke hissederseniz sıkın.

Çikolata:Beni doğru duydunuz. Çikolata! Bitter çikolata, kortizol (stres hormonu) seviyenizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Sadece bir ısırık gerekir; bu yüzden çekmecenizde biraz lezzetli bir çikolata bulundurun ve  stresli hissettiğiniz zamanlarda tüketin.

Çene:Çenenizdeki gerilimi serbest bırakın. Çoğumuz bilmeden stresi üzerimizde taşıyoruz. Bunu yapmanın kolay bir yolu; ağzınızı yaklaşık 30 saniye boyunca açmak, normal nefes almak ve sonra yavaşça kapalı bir konuma getirmektir.

Koku:Narenciye kokusu; stresten kaynaklanan bir hormon olan norepinefreni arttırabilir ve stresinizi azaltabilir. Ayrıca kahve aromasıyla dolmuş bir burun, stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur (Bunları yemek / içmek zorunda değilsiniz; sadece bir kez koklamak yeterli!).

Soğuk Su:Suya erişiminiz var mı? Harika! Bileğinize ve hatta kulak memenizin arkasına biraz soğuk su sürün. Başlıca arterler, bu bölgelerden geçer ve bunları soğutmak tüm vücudunuzu sakinleştirebilir.

Sakız çiğnemek:Birkaç dakika sakız çiğnemek kortizolü düşürebilir.

Nefes almak:Bu kadar basit! Bazı yavaş ve derin nefesler için, biraz zaman ayırın. Bu kalp atış hızını ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve her yerde yapılması kolaydır. Bunu yaparken gözlerinizi kapatmanız da size ekstra yardımcı olur.

Yürüyüşe çıkmak:Dışarı çık, biraz güneş gör; yalnız ve sessiz ol ve yürü. Sadece bir pist etrafında hızlı bir yürüyüş de yardımcı olabilir. Yürüyüşe çıkamıyorsanız sadece güneşin altında durun veya çevrenizdeki doğaya göz atın. Bunlardan herhangi biri stresin azalmasına yardımcı olabilir.

Müzik dinlemek:En sevdiğiniz şarkılardan birini dinlemek, stres atmanıza yardımcı olabilir. Rahatlamak gerekirse, biraz klasik müzik deneyin. Yeni ve eğlenceli bir pop şarkısı da deneyebilirsiniz. Sizi iyi hissettiren hangi müzik ise onu dinleyin.

Gülmek:Gülmek, kortizolü düşürür. Ayrıca, ruh halinizi aydınlatan endorfinleri de arttırır. YouTube’da çok sayıda harika komik video klip bulmak kolaydır.

Dağınıklığı Temizle:Evinizdeki yığınları düzenleyin. Gereksiz eşyaları gözönünden kaldırın ve herşeyin düzgün görünmesini sağlayın. Masanızda yalnızca en çok kullandığınız belgeleri saklayın ve kalanını bir çekmeceye veya klasöre taşıyın. Bu, ayrıca bilgisayarınızdaki masaüstüne de uygulanabilir.

Ayakkabılar:Ayakkabılarınızı çıkarmak ve hatta hızlı bir ayak masajı yapmak, esnetmek veya ayağını bir top üzerinde döndürmek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, size rahatsız eden ayakkabılar giyiyorsanız bir süre onları giymemek daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır!

Yukarı Bakın:Tavana bir göz atın ve 60’tan geriye doğru sayın. Yukarı bakmak, parasempatik sinir sisteminizi uyarır ve kan basıncını ve nefes oranını düşürür.

Başka Bir Kişiyi Destekleyin:Başkalarına odaklanmak ve onları desteklemek için birkaç dakika harcamak veya bir meslektaşınıza kısa bir not yazmak stresinizden başka bir şeye odaklanmanıza yardımcı olur. Muhtemelen başkalarının stres atmalarına da yardımcı olacaksınız.

Bu yüzden stres atmak için, kendinize birkaç dakika ayırın. Sadece daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda işinizde de daha iyi olacaksınız. Hayatınızı etkileyebilecek önemli bir iş! Stresten kurtulmaya çalışın ve işinizin tadını çıkarın!

Kaynakça: http://sublimespeech.com/2015/02/15-quick-and-easy-at-work-relaxation-tips-for-slps.html