Dışarıda Yemek Yemek ve Sağlıklı Seçimler

Dışarıda Yemek Yemek ve Sağlıklı Seçimler

Sağlıklı Yiyecek Seçimlerini Teşvik Etmek

Çocuğunuzun yemekle ilgili inanç ve tutumlarının yanı sıra yeme alışkanlıkları da evde ve yaşamın erken yaşlarında başlar.

Sağlıklı beslenmeyi modelleyerek ve evde çok çeşitli besleyici besinler sağlayarak ortamı sağlıklı yiyecek seçenekleri için ayarlayabilirsiniz. Yemeğin sizi nasıl sağlıklı tuttuğunu ve çocuğunuzun oynaması, büyümesi ve öğrenmesi için enerji kazanması gerektiği hakkında bilgi edinmek, çocuğunuz için sağlıklı seçimler yapmanın neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

 

Ayrıca çocuğunuzun yemek dışı aktivitelerde de sağlıklı seçimler yapmasını sağlayabilirsiniz. Alışveriş listesine yardım etmesini ve alışverişe giderken yanınızda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Öğle yemeğine ya da aperatiflere başvurun. Sonunda, buzdolabından birlikte seçtiğiniz farklı sağlıklı seçenekleri kullanarak çocuğunuz okulu için kendi öğle yemeğini ve atıştırmalıklarını hazırlayabilecektir.

Çocuğunuzun aile yemeğinde bir şey söylemesine izin vermek, iyi seçimler yapma konusunda pratikler sağlar. Bu pratikler daha büyüdüğünde ve evde ya da dışarıda yemek yerken kullanışlı olacaktır.

Dışarda Yemek Yerken Sağlıklı Seçimler Yapmak

Çocuğunuz veya aileniz, dışarda bir sürü yemek yiyerek aktif bir sosyal hayata sahip olabilir.

Çocuğunuz ayrıca okul kantininden veya dışarıdayken ve ailenizle birlikte iken herhangi bir yerden aperatif almak isteyebilir. Daha büyük çocuklar okuldan eve giderken sık sık bir şeyler atıştırmak veya içmek için mola vermeyi severler.

Bunların hepsi çocuğunuzla iyi yemek seçme pratiği yapmak için harika fırsatlardır, ancak bazen çocuğunuzun bazı yiyecekleri çok seveceği zamanlar da olabilir. Bu durumlarda çocuğunuzun sağlıklı yiyecek seçimleri yapmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Dengeyi Sağlayın

Yiyecekler arasında cipsler, çikolatalar, şekerlemeler, kekler, hamur işleri, içecekler, meyve suları ve paket yiyecekler bulunur. Bunlar, temelde şeker, tuz veya yağ oranı yüksek ve sağlık açısından düşük olan besinlerdir. Çocuğunuzun bazen yiyeceklere dengeli bir yaklaşımda bulunmasına yardımcı olabilirsiniz:

 

  • Bu yiyecekleri bazen saklayarak,
  • Yemeyi bırakmayı öğreterek,
  • Yiyecekleri iyi veya kötü olarak etiketlememeye çalışmak yerine sağlıklı beslenme ile ilgili tüm iyi şeylere odaklanmasını sağlayarak,
  • Bazen yiyeceklerin ne kadar lezzetli olduğu konusunda olayı büyütmeyerek,
  • Bazen yiyecekleri iyi davranış için ödül olarak kullanmamaya çalışarak,
  • Bazen yiyecekleri aşırı sınırlandırmamaya çalışarak yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun acıkabileceği zamanları biliyorsanız okuldan veya spordan sonra hızlı atıştırmalık yiyecekler için seçenekleri öğrenmeye çalışın. Örneğin, meyve, peynir veya sebze çubukları hızlı ve kolaydır ve evden bir su şişesine dolduracağınız meşrubat, spor içeceği veya meyve sularından daha ucuz ve iyidir.

Bu şekilde ne sizin ne de çocuğunuzun sağlıksız seçenekler için otomatlara veya fast-food dükkanına girmesi gerekmeyecek ve hem de paradan tasarruf edeceksiniz.

Yemek Yerken Sağlıklı Seçimler Yapmak

Restoranlarda yemek yemek, genellikle evde aldığınızdan daha fazla yağ ve şekerli yiyecekleri yemek anlamına gelir. Dışarıda yemek yerken çocuğunuzu sağlıklı seçimler konusunda yönlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Çocuğunuzla farklı menü seçenekleri hakkında konuşun ve dengeyi teşvik edin. Örneğin, çocuğunuz bir burger sipariş ederse, cips yerine yanına salata isteyebilir.
  • Çocukların yemekleri kızartılmışsa ve salata veya sebze yoksa yetişkin menüsünden yemekler önerin.
  • Çocuğunuza tabağındaki her şeyi bitirmesi gerekmediğini söyleyin. Restoranlardaki porsiyonlar genellikle çocuğunuzun evde yediğinden daha fazladır.
  • Çocuğunuz tatlı isterse, onu bir tatlıyı paylaşmaya teşvik edin.

Dışarıda Yemek Yiyen Gençler

Çocuğunuz büyüdükçe artan bağımsızlığı, muhtemelen arkadaşlarıyla daha sık yemek yiyeceği anlamına gelecektir.

Gençler genellikle kendi harçlıklarına sahiptir ve hangi yemekleri yedikleri konusunda kendi kararlarını vermeye başlar. Gençler genellikle çok fazla sağlıklı seçeneğe sahip olmayan dükkanları seçerler çünkü bu seçenekler ucuz, kolay veya popülerdir.

Çocuğunuzun daha sağlıklı seçimler yapma yollarını bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, arkadaşlarıyla dışarı çıktığında, daha sağlıklı seçeneklere sahip yerler önerebilirsiniz. Böylece mevcut yiyecekler arasından daha iyi seçimler yapabilir ve sağlıksız yiyecek ve içeceklerden kaçınabilir.

Hızlı ve Kolay Yemekler

Herkes dışarıda yemek yemekten hoşlanır. Bazen de evde yemek yapmak için üşenebilirsiniz.

Ama başka seçenekleriniz de vardır. Buzdolabınızda sağlıklı malzemeler bulundurduğunuz sürece, bir yemek sipariş etmek için gereken sürede evde hızlı, sağlıklı yemekler yapabilirsiniz.

Örneğin, siz ve çocuğunuz birlikte bir pizza yapabilir, bunun için domates, sebze ve az yağlı peynirle beraber pide ekmeğini kullanabilirsiniz. Ton balığı ve sebzeli makarna ise başka bir fikirdir.

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/school-age/nutrition-fitness/healthy-eating-habits/eating-away-from-home