Diskalkuli Nedir?

Diskalkuli Nedir?

Bir öğrenme güçlü olan diskalkuli, aritmetik düşüncenin bozulmasıdır. Anaokulu çağında çocuklar sayı ve miktarlar hakkında bir anlayış geliştirirler. Bu bilgi ilkokulda genişletilir. Bu nedenle temel aritmetik yöntemler öğrenilir ve matematiksel mantığın temeli damgalanır. Tüm öğrenme adımları öncekiler üzerine inşadır. Diskalkuli, bu öğrenme sürecini yüksek derecede inhibe eder. Etkilenen çocuklar sayıları miktar göstergesi olarak değil, semboller olarak anlarlar.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) diskalkuliyi bir okul gelişim bozukluğu olarak görmektedir. Uluslararası Hastalıklar ve İlgili Sağlık Sorunları İstatistiksel Sınıflandırması’nda (IDC-10) bu konuda durmaktadır: “Bu bozukluk, sadece genel bir zihinsel engellilik veya uygunsuz okullaşma ile açıklanamayan sayısal becerilerin bozulmasını ifade eder. Açık esas olarak toplama, çıkarma, çarpma ve bölünme gibi temel aritmetik becerilerin ustalığı ile ilgilidir”

Hesaplamalı bir zayıflığın sözde diskalkuli ile karıştırılmaması önemlidir. Diskalkuli, olguların rakamlarla sunulamamasını veya sayısal olarak sunulan gerçekleri anlayamamasını ifade eder. Bazen sayıca okuma yazma bilmeyen kişilere “imalar” denir

Diskalkulinin Nedenleri

Kural olarak, sayısal beceriler zekadan ve dil becerilerinin kazanılmasından büyük ölçüde bağımsızdır. Bilişsel yeteneklerimizin özerk bir alanıdır. Bilimde hesaplama bozukluğunun somut nedenlerinin farklı açıklamaları vardır. Birkaç faktörün de hesaplama zayıflığının geliştirilmesini destekleyebileceği varsayılır. Hesaplamalı bir bozukluktan etkilenen çocukların çoğunluğu, diğer çocuklara kıyasla hafif aritmetik görevleri çözme girişimi sırasında set ve sayı işleme sinir ağına ait beyin bölgelerinde önemli ölçüde azalmış aktivite göstermektedir. Genellikle, bir rakam okunurken miktarı anlamak için bu bölgenin otomatik bir aktivasyonu gerçekleşir. Diskalkülisi olan çocuklarda bu aktivasyon birçok durumda eksiktir. Sayılar onlar için “boş, anlamsız kelimeler” gibidir.

Diskalkuli Belirtileri

Okul Öncesi Yaş Belirtileri

5 yaşındaki çocuklarda matematiksel problemler ortaya çıkar. Örneğin, miktar ve oran hakkında bilgi atamada zorluklar gibi.

 1. Öğeleri sayma sorunları
 2. Sayılara miktar atama sorunları
 3. Ölçü ve ölçü birimlerindeki belirsizlikler (ağırlık, uzunluk ölçüsü, zaman, para)

İlkokul Çağı Belirtileri

 1. Sayıları adlandırma ve yazmada zorluk yaşanır.
 2. Hesaplama adımlarının anlaşılmaz. Bu nedenle genellikle ezberlenir ve değiştirilen görevlere uyarlanmaz.
 3. Matematik problemleri sadece sayma (parmaklar veya sayım yardımcıları) ile çok daha yavaş ve kalıcı olarak çözülür.
 4. Sayılar temel miktar göstergesi olarak atanamaz, her sayı yeniden ve yeniden sayılır.
 5. Ondalık sistemle ilgili zorluklar yaşanır.
 6. Görevlerin hesaplama türlerinde karışıklık yaşanır.
 7. Metin görevleri sayılara çevrilemez.
 8. Büyük çocuklar bazen temel aritmetik yollarda ustalaşırlar. Ancak basit aritmetik görevlerin sonuçları kalıcı olarak depolanamadığından ortalamanın üzerinde bir zamana ihtiyaç duyarlar.

Diskalkuli’nin Sonuçları

Sayısal zekası zayıf olan çocuklar, özellikle yüksek düzeyde psikolojik strese maruz kalırlar. Çünkü temel matematiksel anlayış eksikliğinden dolayı, belirli bir aritmetik problemini anlamaları veya çözmeleri kesinlikle mümkün değildir. Ancak okul dışında da kendilerini sürekli olarak saati hesaplamak veya parayla uğraşmak gibi utanç verici durumlarda bulurlar. Bu stresler ve okulda çalışmak için ek baskı genellikle daha fazla soruna neden olur.

 Belirgin Matematik Korkusu

 • Göze çarpan matematik korkusu
 • Kaçınma davranışı
 • Baş ağrısı, karın ağrısı veya mide bulantısı gibi psikolojik olarak ilişkili fiziksel şikayetler
 • Özgüven kaybı, suçluluk duygusu, yalnızlığa çekilme
 • Ebeveynlerle çatışmalar (ödevlere karşı direnç), motivasyon kaybı ( “Bunu zaten yapamam, çok aptalım. ” )
 • Okula gitmeyi tamamen reddetmek ( “Artık oraya gitmiyorum. ” )

Diskalkuli Tanısı

Mümkün olduğunca erken tanı özellikle önemlidir. Çünkü matematiksel beceriler birbirinin üzerine inşa edilir. Zayıflıklar erken bir aşamada ortadan kaldırılırsa, ilerlemeyi öğrenmek daha iyidir. Hesaplamalı bozukluk tanısı genellikle uzman çocuk doktorları, çocuk ve ergen psikiyatristleri veya okul psikologları tarafından konur.

Standartlaştırılmış nöropsikolojik testlerin uygulanmasına ek olarak, merkezi görme ve işitme işlemlerinin tıbbi muayenesi, bilişsel yeteneklerin testi önemlidir. Bununla birlikte dikkat etme ve konsantre olma yeteneği de önemli noktalardır. Öğretim kalitesi ve aile yükleri de ele alınmalıdır.

Diskalkuli Tedavisi

Yetkinlikler ve tam olarak nerede destek ihtiyacının olduğu belirlendikten sonra, her çocuk için ayrı bir eğitim planı hazırlanır. Bunu zihinsel istikrarı, motivasyonu ve konsantrasyonu da güçlendiren hedefli öğrenme eğitimi takip eder.

Destek sırasında sürekli bir takip de uygundur. Bu nedenle hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı ve bunlara dayalı gereksinimlerin bir sonraki çocuğu hangi gereksinimleri beklediği belirlenebilir. Bir tedavinin süresi öngörülemezdir. Ancak uzmanlar daha uzun sürelerden (yıllar) bahsederler.

 

KAYNAK :  

Bu makale DİLGEM stajyeri ve Almanya Potsdam Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi Buket Temel tarafından yazılmıştır. Bu makalede faydalanılan kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.