Dizinizi Hareket Ettirirken Neden Ağrı Hissediyorsunuz?

Dizinizi Hareket Ettirirken Neden Ağrı Hissediyorsunuz?

Dizinizi burkmak sıklıkla ekleminizde ağrı oluşmasına neden olabilir. Bu tür yaralanmalar genellikle menisküs veya diz bağlarını etkilerken, aslında etkilenebilecek birçok farklı yapı vardır.

Bireysel semptomlarınıza ve konumlarına dikkat etmek, ağrınızın nedenini teşhis etmeye yardımcı olan önemli ipuçları sağlayabilir.

Diz Anatomisine Genel Bakış

Diz, dizinizi büktüğünüzde çoğu zarar görebilecek çok sayıda önemli yapıdan oluşur. Eklem, tibia (kaval kemiği) ve femurun (uyluk kemiği) birleştiği yerde bulunur ve patella (dizkapağı) onun üzerinde kemiksi bir oluk içinde durur. Femur ve tibia arasında, menisküs adı verilen ve bacağınızdan geçen kuvvetleri emmeye yardımcı olan C şeklinde iki kıkırdak parçası bulunur. Kemiklerin uçları da eklem kıkırdağı adı verilen ve şok emilimi ve eklem hareketine yardımcı olan pürüzsüz, kaygan bir örtü ile kaplanmıştır.

Birkaç önemli bağ, femurdan tibia kemiğine bağlanır ve siz hareket ettikçe dizinize stabilite sağlar. Bunlar şunları içerir:

 • İç tarafta medial kollateral bağ (MCL)
 • Dış tarafta lateral kollateral bağ (LCL)
 • Ön çapraz bağ (ÖÇB)
 • Eklemin ortasındaki arka çapraz bağ (PCL)

Birçok kas da diz çevresindeki bölgelere girer. Bunlar arasında uyluğun önündeki kuadrisepsler, uyluğun arkasındaki hamstringler ve uyluğun iç kısmındaki addüktör kaslar bulunur.

Bursa adı verilen çok sayıda sıvı dolu keseler de eklem boyunca dağılmıştır. Bu yapılar, kasları kemiklerden ayırmaya yardımcı olur ve hareketle ilişkili sürtünmeyi azaltır.

Lokasyona Göre Diz Burkulma Ağrısının Teşhisi

Nispeten küçük bir alandaki çok çeşitli anatomik yapılar nedeniyle, bir diz burkulmasından sonra hangisinin yaralandığını anlamak zor olabilir. Neyse ki, ağrınızın yeri, belirtilerinizin nedenini daraltmanıza yardımcı olabilir.

Diz İçi

Diz içindeki ağrının nedenleri;

 • Menisküs yırtığı: Bu, bükülme yaralanmasından sonra dizin iç kısmındaki ağrının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu tip akut kıkırdak yaralanması tipik olarak olaydan 24 ila 48 saat sonra gelişen şişlik ile birlikte medial diz ağrısına yol açar. Bu durum ayrıca dizin kilitlenmesine veya bükülmesine neden olabilir ve bacağınızı tam olarak düzleştirmenizi engelleyebilir.
 • MCL burkulması: Bunlara genellikle dizin iç kısmında ağrı ve kısa süre sonra şişlik eşlik eder. Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, bir patlama hissi ve bacak dengesizliği de mevcut olabilir.
 • Osteoartrit (OA): Dizinizi garip bir şekilde bükmek, OA gibi önceden var olan koşulları ağırlaştırabilir.

Dizkapağı

Patellayı döndürdükten sonra patellanızın yakınında ağrı hissediyorsanız, belirtilerinize aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç durum neden olabilir:

 • Patella çıkığı: Diz kapağının normalde içinde bulunduğu oyuktan kısmen veya tamamen dışarı kayması. Bu tür yaralanmalar en sık ergenlerde görülür ve genellikle dizin ön kısmında ağrıya, eğilirken veya düzleştirilirken şişme ve endişeye neden olur bacak.
 • Sinovyal plika sendromu (SPS): Bu durum, sinovyal plika (diz ekleminizi kaplayan dokudaki içe kıvrımlar) iltihaplandığında ortaya çıkar. Daha yaygın olarak aşırı kullanım durumu olarak düşünülse de, SPS bazen travmadan sonra ortaya çıkabilir ve tipik olarak diz kapağının iç kısmında ağrı ile sonuçlanır. Sendromun semptomları genellikle dizin tekrar tekrar bükülmesini veya düzleştirilmesini içeren aktiviteler (koşma veya bisiklete binme gibi) ile şiddetlenir.

Diz Dışı

Medial dizdeki karşılık gelen yapılar gibi, birkaç farklı dış (lateral) diz yapısı bir bükülme yaralanmasından etkilenebilir.

 • Akut lateral menisküs yırtılması: Bu tip kıkırdak durumu genellikle dış eklemde ağrıya, dizin kilitlenmesine veya bükülmesine ve bacağın tam olarak uzatılmasında zorlanmaya neden olur. Şişme de genellikle bir yırtılmadan 24 ila 48 saat sonra görülür.
 • Bir bükülmeden sonra LCL burkulması veya yırtılması: Bu, bacak bir yay bacaklı veya varus pozisyonuna geçtiğinde meydana gelir. Bu durum genellikle eklemin dışında ağrı ve hassasiyete, daha ani şişmeye ve bacak üzerinden ağırlık taşırken dengesizliğe neden olur.
 • Dizin yan veya dış kısmındaki osteoartrit: Bu, insanların bir bükülmeden sonra durumlarının alevlenmesine neden olabilir. Medial diz OA’sı gibi, bu da yaygın diz ağrısına, hareketsiz kaldıktan sonra sertliğe ve uzun süreli aktiviteden sonra ağrı ve şişmeye neden olabilir.

Yansıyan Diz Ağrısı

Diz ağrısı genellikle eklemin kendisinde bir yaralanma belirtisi olsa da, bu her zaman böyle değildir. Nadiren, bükülme yaralanması daha uzaktaki bir yapıyı ağırlaştırabilir ve ağrının bu bölgeye yayılmasına neden olabilir. Örneğin;

 • Kalçada osteoartrit: Dizdeki OA gibi, bu durum akut bacak yaralanması ile alevlenebilir. Kalça artriti en sık kasıkta ağrıya yol açarken, diz, uyluk, popo ve hatta alt bacakta da ağrıya neden olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.4 Kalça OA’dan kaynaklanan diz ağrısı da olabilir. kalça ekleminin kendisinde sertlik eşlik edebilir. Bu durumun semptomları, genellikle ayakta uzun süre kaldığında veya oturma veya yattıktan sonra kalktıktan sonra daha da kötüleşir.
 • Omurgadaki yapılar: Alt (bel) sırtınızda omuriliğinizden çıkan sinirler, bacaklarınızdaki hareketi ve hissi kontrol eder. Nadiren, bükülme yaralanması bu sinirlerden birinin sıkışmasına veya tahriş olmasına neden olabilir ve diz bölgesinde yansıyan ağrıya neden olabilir. Bu durum lomber radikülopati olarak bilinir ve bacaklarda uyuşma veya karıncalanma eşlik edebilir. Daha ciddi vakalarda, kas zayıflığı veya bacak dengesizliği de ortaya çıkabilir.

Tedavi

Akut bir bükülme yaralanmasından sonra erken dönemde, ağrınızı ve iltihabınızı kontrol etmeye yardımcı olmak için RICE (Dinlenme-Buz-Baskı-Yükselme) ilkesi kullanılabilir:

 • Bacağınızı sık sık kalbinizin üzerine kaldırarak ve semptomların artmasına neden olan herhangi bir aktiviteye ara vererek başlayın.
 • Buz, etkilenen bölgeye bir seferde 10 ila 20 dakika ve her gün üç veya daha fazla kez tutarlı bir şekilde uygulanabilir.
 • Son olarak, mevcut herhangi bir şişliğin giderilmesine yardımcı olmak için diz üzerine sıkıştırıcı bir bandaj veya kol yerleştirilebilir.

Diz ağrınız bir doktor tarafından uygun şekilde değerlendirildikten sonra, birkaç konservatif tedavi yardımcı olabilir:

 • NSAID’ler veya asetaminofen gibi ilaçlar, ekleminizde yaşadığınız ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca bir osteoartrit alevlenmesinden kısa süreli ağrı kesici için bir kortizon enjeksiyonu veya bir bağ yaralanmasından sonra dizlik kullanımı önerebilir.
 • Fizik tedavi ayrıca bağ burkulmaları, menisküs yırtıkları, osteoartrit, SPS ve lomber radikülopati dahil olmak üzere birçok farklı durumla ilişkili ağrı ve sakatlığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Sıklıkla, diz ve kalça kaslarını güçlendirmeye ve dengeyi geliştirmeye odaklanan egzersizler, yaralı bölgeye destek ve stabilite eklemek için kullanılabilir. Bacaklarınızdaki hareket aralığını iyileştirmek için hafif germe egzersizleri de gerekebilir.
 • Daha ciddi bir yaralanma veya yukarıdaki tedaviler kullanılarak uygun şekilde ele alınamayan bir yaralanmanın ardından cerrahi müdahale gerekli olabilir. Menisküs yırtığı durumunda, bu tipik olarak kıkırdağın hasarlı kısmının onarılmasını veya çıkarılmasını içerir. Şiddetli bağ yırtıkları veya tekrarlayan patellar çıkıklar için, yaralı bölgeye stabilite kazandırmak için bir greftin artroskopik olarak yerleştirilmesi gerekebilir. Son olarak, ileri osteoartrit vakalarında, eklemin hasarlı kısmını çıkarmak ve değiştirmek için total diz replasmanı yapılabilir.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Akut bir diz yaralanmasından sonra, mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım almak önemlidir. Bu, özellikle dizinizdeki ağrı veya şişlik giderek kötüleşiyorsa veya buna bacakta güçsüzlük veya dengesizlik eşlik ediyorsa geçerlidir. Durumunuzu doğru bir şekilde teşhis etmek için kapsamlı bir muayene ve bazen bir X-ışını veya MRI gerekli olabilir. Bu adımların ardından, doktorunuz mevcut olan çeşitli müdahaleleri özetleyebilecek ve uygun bir tedavi planı geliştirebilecektir.


Kaynakça

Bu makale Tim Petrie tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.