Duygularınızı Daha İyi Tanımanın 5 Yolu

Duygularınızı Daha İyi Tanımanın 5 Yolu

Okumaya devam etmeden önce bir an duraklayın. İsterseniz gözlerinizi kapatın ve birkaç sakin nefes alın. Kendinize sorun- şu anda nasıl hissediyorsunuz?

Nasıl hissettiğinizi anlatan tek kelimelik cevaplar düşünün.

Aklınıza hangi kelimelerin geldiğine dikkat edin. Bir duygu öne çıkıyor mu? Yoksa birkaç tane var mı? Aynı anda zıt duygulara bile sahip olabilirsiniz. Örneğin, heyecanlı ve gergin. Bu normal.

Sadece o anda hissettiğiniz duyguları fark edin. Doğru ya da yanlış cevap yok.

Bunu yapmak, duygularınızın farkında olmanın basit bir yoludur.

Bazen duygularınızın farkında olmak kolaydır. Belki sizin için güçlü ve açık olan bir duygu vardır. Diğer zamanlarda, nasıl hissettiğinize fazla dikkat etmeyebilirsiniz. Ama duygularınız orada. Ve hepsi normal.

Duygular, kendimizi anlamamıza ve doğru kararlar vermemize yardımcı olan bedenden gelen sinyallerdir. Örneğin, trafikte karşıdan karşıya geçerken korku hissetmek, güvende kalmak için faydalı bir işarettir.

Duygularınızın daha fazla farkında olmak size yardımcı olabilecek bir beceridir:

  • kendinizi daha iyi tanıyın
  • bir şeyler hakkında daha iyi hissedin ve daha iyi başa çıkın 
  • daha az öz-eleştirel olun
  • zor duygular üzerinde hareket etmek yerine duraklayın
  • nasıl davranacağınıza ve durumlarla nasıl başa çıkacağınıza karar verin
  • başkalarıyla daha iyi geçinin

Duygularınızın daha fazla farkında olmak için pratik yapmanın beş yolu:

1. Duygularınızı fark edin ve adlandırın. Başlamak için, olaylar olurken nasıl hissettiğinize dikkat edin. Duygunun adını kendinize söyleyin. Bir şeyler iyi gittiğinde gurur duyabilirsiniz. Ya da bir sınavda başarılı olmazsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Öğle yemeğinde arkadaşlarınızla otururken rahatlamış hissedebilirsiniz. Ya da bir testten önce gergin.

2. Bir duyguyu takip edin.  Bir duygu seçin- mutlu hissetmek gibi. Bütün gün takip edin. Bunu ne sıklıkta hissettiğinize dikkat edin. Belki iyi bir şey olduğunda sevinirsiniz ya da bir arkadaş ortaya çıktığında sevinirsiniz. Belki biri size yardım ettiğinde ya da kibar bir söz söylediğinde sevinirsiniz. Ya da sadece Cuma olduğu için mutlu. Kendinizi her mutlu hissettiğinizde, kendinize bir not alın veya yazın. Duygu hafif mi, orta mı yoksa güçlü mü?

3.Duygular için yeni kelimeler öğrenin. Kaç tane duygu kelimesi sayabilirsiniz? Daha fazlasını düşünmeye çalışın. Kızgınlık için kaç kelime var? Örneğin, sinirli, üzgün veya kızgın olabilirsiniz. Kızgın, dumanlı ve öfkeli olabilirsiniz.

4.Duygu günlüğü tutun. Nasıl hissettiğinizi ve nedenini yazmak için her gün birkaç dakika ayırın. Duygularınız hakkında yazmak, onları daha iyi tanımanıza yardımcı olur. Hissettiğiniz bir duyguyu ifade etmek için sanat yapın, şiir yazın veya müzik besteleyin.

5. Sanat, şarkı ve filmlerdeki duyguları fark edin. Sanatçının bu duyguları göstermek için ne yaptığına odaklanın. Buna karşılık nasıl hissediyorsun?

Duygularınızı daha iyi tanımak için zaman ayırın. Sadece nasıl hissettiğinize dikkat edin. Kendinizi yargılamadan nasıl hissettiğinizi kabul edin. Kendinize biraz nezaket gösterin.

Kendinize tüm duygularınızın normal olduğunu hatırlatın. Ancak duygular üzerinde nasıl davrandığınız çok önemlidir. Duygularınızı bildiğiniz zaman-ne hissettiğiniz önemli değil– nasıl davranacağınız konusunda daha akıllıca seçimler yapabilirsiniz.

Zor veya bunaltıcı gelen duygularınız varsa, destek alın. Güvendiğiniz bir yetişkin, uğraştığınız her türlü zor duyguyu konuşmanıza yardımcı olabilir. Bazen insanlar günlük yaşamı etkileyen zor duygularla baş edebilmek için bir terapistten yardım alırlar.

Makalenin orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.