Ertelenmiş Taklidin Arkasındaki Bilim

Ertelenmiş Taklidin Arkasındaki Bilim

Ertelenmiş taklit tipik olarak gecikmeyle gelen ama sonra çoğalan modellenmiş bir dizi eylem olarak tanımlanır.

Ertelenmiş taklidin arkasındaki güzellik, bize çocuğumuzun gelişimi hakkında muazzam bir bilgi kazandırmasıdır. Temel bir karmaşık bilişsel süreci sembolize eder. Teorik olarak, taklidin erken sosyal öğrenme için de önemli bir kanal olabileceği düşüncesi vardır. Gözlemlerin beceri kazandırma üzerinde büyük bir etkisi olduğu ve bazı durumlarda bu etkinin koşullanma veya deneme yanılma durumlarındakinden daha fazla olduğu görülmektedir.

 

Bebeğiniz bir gün veya bir hafta önce sizde gördüğü şeyi taklit edebiliyorsa, sonraki dönemlerde bir rehber olmadan bilgiyi alma, geri çağırma ve bilgiyi çoğaltma yeteneğini edindiğini gösterir. Bir düğmeye basmak veya bir yetişkini gördükten sonra aynı şekilde nesneyi sallamak, bilişsel bir görev gösteren fiziksel eylemlerin yanı sıra basit eylemlerdir. Ertelenmiş taklit, tanıma yerine, hatırlama becerilerine daha fazla değinir. Bebeğiniz tanıdık ve bilinmeyen bir nesne arasında ayrım yapmaktan daha fazlasını yapmalı, daha önce gördüğü eylemi yeniden yapmak için motor becerilerini kullanmalıdır.

Ertelenmiş Taklitlerin Etkileri Nelerdir?

Ertelenmiş taklit, bebeğinizin gözlem yoluyla yeni becerileri veya davranış kalıplarını edinmesini sağlayan bir sünger olduğunu vurgulamaktadır. Bebeğiniz sizin özellikle düşkün olmadığınız bir davranışı savunduğunuzu veya bu davranışı sergilediğinizi görür ve erken dönemde bu davranışı yapmak ve tekrarlamak için tüm uyaranları kodlar. Çocuğunuzun 4 ay önce maruz kaldığı bir davranışı tekrar etme yeteneği mutlaka olacaktır. Tehlike ise, ertelenmiş taklitçinin düşük dürtü kontrolüne ve zayıf disiplin becerilerine sahip olduğu zamanlarda veya sürekli olumsuz davranış ve tepkilere (TV’de bile) maruz kalması durumunda ortaya çıkar.

Günün sonunda bebeğiniz davranışınızı ve çevresini 7 gün 24 saat izler. Neyi iletmek istediğinize ve ne tür bir örnek belirlemek istediğinize karar vermek ise size kalmıştır. Ertelenmiş taklit hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu linke bir göz atın: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652622/

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/the-science-behind-deferred-imitation/