Ev Ödevi Yapmaya Yardımcı Olacak İpuçlar

Ev Ödevi Yapmaya Yardımcı Olacak İpuçlar

Ödev zamanı, çocuğunuzla paylaşmak için stressiz bir günlük etkinlik olma potansiyeline sahiptir. Pek çok ailenin hazırladığı yapılacaklar listesinin üstesinden gelmek sıkıcı bir görev olmak zorunda değildir. Eğer çocuğunuzun okuma bozukluğu varsa, bu daha da önemli bir durumdur. Bu yüzden hazırlıklı olmanız gerektiğini ve bu okul sonrası gereksinimi yönlendirmek için kendinizi geliştirmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Ödev Öncesi
 

Başlamadan önce bir oyun planı oluşturmak için yapılması gereken ödevleri birlikte gözden geçirin. Bu şekilde yapılacaklara bir an önce başlaması için açık bir planı olacaktır. Çocuğunuzun ne yapması gerektiğini gözden geçirdikten sonra, nasıl yapması gerektiğine bir bakın. Örneğin, ev ödevlerini ve dinlenme aralarını parçalara bölün. Çocuğunuza, ödevde ihtiyaç duyabileceği eğitimsel diyalog başlatma fikirlerini bulma konusunda yardımcı olun.

Ödev Esnası
 

Çocuğunuz bilgisayar kullanabilecek kadar büyükse, ona yazım denetimini nasıl kullanacağını öğretin, böylece işini yaparken daha bağımsız hissedecektir. Soruları için hazır bulunduğunuzdan emin olun, ancak onun adına ödevleri siz yapmayın. Ödevlerini tamamladığı için onu övmeyi unutmayın. Bir sonraki okul günü öğretmenlerine sormayı hatırlayabilmesi için anlamadığı konularla ilgili küçük notlar almasını teşvik edin.

Ödevi Sonrası
 

Çocuğunuzun her ders için notlarını ayrı bir klasörler halinde düzenlemesine yardımcı olun, renk kodlaması önerilir, ancak gerekli değildir. Ödevlerini planlayıcısına yazıp yazmadığını kontrol edin, eğer ödevlerini yapmazsa, okulda başarılı olmanın ne kadar önemli olduğunu ona açıklayın. Sabahları stresi en aza indirgemek için sırt çantasını bir gece önceden hazırlayın, böylece sınıfa tedirgin bir şekilde girmez.

Bildiğiniz gibi, akademik çalışma yaparken her zaman yanında olmayacaksınız, bu yüzden bağımsız bir öğrenci olmasına yardımcı olun. Bireysel bir sorun üzerinde sıkışırsa, görevi tamamlayabilmesi için birden fazla doğru yolu düşünmesini teşvik edin. Çocuğunuza kalitenin miktardan daha önemli olduğunu hatırlatın, bu yüzden acele etmelerine gerek yoktur.

Kaynakça: https://www.lexercise.com/blog/homework-tips