Fizyoterapistler Yaşlılar İçin Hareketlilik Egzersizlerini Nasıl Geliştirebilir?

Fizyoterapistler Yaşlılar İçin Hareketlilik Egzersizlerini Nasıl Geliştirebilir?

Yaşlı hastalara tedaviyi sağlamak, bunu bazen onların yeni şeyler denemek istemedikleri için zor olabilir biliyorum. Bununla birlikte, sık sık sert, ağrılı ve eskiden olduğu gibi bükülüp ulaşamadıklarıyla mücadele ettiklerini de biliyorsunuz. Bu yüzden yaşlılar için hareketlilik egzersizleri çok önemlidir.

Hastalarınıza hareketliliklerini artırmaya yardımcı olabilecek bu altı esnemeyi gösterin

Yaşlılar için Hareketlilik Egzersizleri Neden Bu Kadar Önemli?

Yaşlılar için hareketlilik egzersizleri önemlidir, çünkü daha sert hale geldikçe daha az hareket ederler. Yaşlılar sertleştiklerinde hareketler onlara daha fazla acı verir ve kendilerini yaralama olasılıklarını artırabilir. Ayrıca, günlük aktiviteleri genellikle zorlaştırır.

 Yaşlı Hastalarınıza  Bu 6 Hareketlilik Egzersizini Öğretin

Boyun

Boynunu germek için hastalara çenelerini yavaşça göğsüne doğru getirmeleri ve bu pozisyonda kalmaları için talimat verin. Ardından, boyunlarını sol tarafa, pozisyonda tutarak ve sonra sağ tarafa çevirin.

Üst kollar ve omuzlar

Üst kollarını ve omuzlarını güvenli bir şekilde germek için, onlara havlu numaralarını öğretin. Bir eliyle bir havlu tutmasını sağlayın, başlarının arkasına ve arkasına düşmesine izin verin. Daha sonra havluların sarkan ucuna ulaşmalı ve gerginliği hissedene kadar yavaşça aşağı çekmelidirler. Sonra diğer kolu ve omuzu aynı şekilde gerin.

Göğüs

Hastalarınız ilk kez yaptıkları zamana kadar göğüs ihtiyaçlarının gerilmiş olduğunu fark etmeyebilirler. Her iki kolunu da avuç içi öne bakacak şekilde yana uzatın. Ardından, göğsünde ve kollarının yazı tipinde bir gerginlik hissedene kadar ellerine geri dönmelerini sağlayın. Kollarını tutmakta zorlanıyorlarsa, yardım için bir duvar kullanmasını önerin.

Ayak bileği

Göğüs germe gibi, ayak bileği germe gerçekten hissedinceye kadar gerekli olmayabilir. Ayak bileği germe ile ilgili en iyi şey, hastalarınızın oturarak yapabilmesidir. Bir sandalyeye oturmasını sağlayın ve her pozisyonu en az 30 saniye tutarak ayaklarını yavaşça yukarı aşağı ve sonra yan yana hareket ettirin. Sonra diğer ayağında tekrar edebilirler.

Kalça

Kalça germe, özellikle kalçalarında daha fazla gerginlik eğilimi gösteren kadınlar için yararlıdır. Onlara sırtlarına uzanmaları ve bir dizini vücutlarının yanlarına yerleştirmelerini söyleyin. Dizleri dışarıdayken, ayakları karşı bacağa dayanmalıdır. Daha sonra, elini tutabilir ve esnediğini hissedene kadar bükülmüş dizini hafifçe itebilirler. Yine, bunu diğer tarafla tekrarlayabilirler.

Alt sırt

Alt sırtlarını germek de kolaydır. Onların dizleri bükülmüş ve ayakları bir araya getirin. Ayakları yerde düz olmalıdır. Dizlerini bir arada tutarak, bir stres hissedene kadar gövdelerini bükerek bacaklarını bir tarafa indirmelidirler. Tutun ve diğer tarafta tekrarlayın.

Yaşlı hastalarınıza bu denemeleri evde denemeyi öğretirken, önce onlara güvenli bir ipucu verdiğinizden emin olun.

Güvenli Esneme İpucuları

  • Nefesinizi tutun ve gerilirken yavaşça nefes verin.
  • Her esnemeyi en az 30 saniye tutun, böylece kasların gevşemesi için yeterli zamanları olur.
  • Kaslarınızı esnetirken veya sarsarken zıplamamaya çalışın.
  • Acı çekecek kadar uzamayın. Ne kadar gerinirseniz, zamanla o kadar esnek olursunuz.
  • Kaslarınızı gevşetmek için bir yürüyüş veya bir şeyle germeden önce her zaman ısının.

Kaynakça: https://www.alliedtravelcareers.com/blog/elderly-and-energized-how-pts-can-promote-senior-mobility/