Gelişimsel Dil Bozukluğu Hakkında Bilmediğiniz 4 Şey

Gelişimsel Dil Bozukluğu Hakkında Bilmediğiniz 4 Şey

Gelişimsel Dil Bozukluğu

Bazı küçük çocuklar konuşmaya başlamak için geç kalırlar, ancak yaşıtları diğer çocuklara yetişiyor  gibi görünürler. Bununla birlikte, diğer çocuklar dil öğrenimi ile mücadele etmeye devam eder ve bu zorluk erken çocukluğun ötesinde devam edebilir ve daha sonra okuma, yazma ve matematik becerilerini etkileyebilir.

Bir çocuğun dille ilgili zorlukları başka bir şeyle açıklanamadığında (Sendrom veya fiziksel zorluk gibi) ve okul çağındaki yıllara kadar devam ederse, bu Gelişimsel Dil Bozukluğu (GDB) olarak bilinir.

Gelişimsel dil bozukluğu hakkında bilmediğiniz bazı şeyler şunlardır:

1. Gelişimsel dil bozukluğunu tanımlamak için birçok isim kullanılmıştır.

Yıllar geçtikçe, araştırmacılar ve profesyoneller, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çocukluk dilindeki zorlukları tanımlamak için birçok terim kullandılar:

-Özel dil bozukluğu.

-Dil bozukluğu.

-Dil gecikmesi.

-Dil öğrenme bozukluğu.

  Aynı şeyi tanımlamak için bu kadar çok isme sahip olmak kafa karıştırıcıydı, çünkü bunların farklı zorluk türleri olduğunu öne sürdü. Birkaç yıl önce uzmanlar, erken çocukluğun ötesinde devam eden dil öğrenme güçlüğünü tanımlamak için bir terim kullanmayı kabul ettiler ve o zamandan beri Gelişimsel Dil Bozukluğu terimi kullanıldı.

2. Gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklar telaffuz konusunda zorluk çekebilir veya çekmeyebilir.

 Gelişimsel dil bozukluğu, çok çeşitli kelimeler kullanma, doğru dilbilgisi kullanma, talimatları anlama veya hikaye anlatma gibi dille ilgili sorunları içerir. Bu, kelimeleri telaffuz etmekte zorluk çeken konuşma becerilerindeki gecikmeyle aynı şey değildir. Gelişimsel dil bozukluğu olan bazı çocukların hem konuşma hem de dil ile ilgili zorlukları vardır, ancak konuşma ile ilgili sorunlar Gelişimsel dil bozukluğunun gerekli bir parçası değildir.

3. Dil gelişimi ile ilgili sorunlar düşündüğünüzden daha yaygındır.

Çocukların yaklaşık % 7’sinde gelişimsel dil bozukluğu olduğu tahmin edilmektedir. Bu, 30 çocuktan oluşan bir sınıfta, iki çocuğun gelişimsel dil bozukluğuna sahip olmasının mümkün olduğu anlamına gelir. Gelişimsel dil bozukluğu otizm spektrum bozukluğundan neredeyse 7 kat, çocukluk çağı işitme bozukluğundan 46 kat daha yaygındır.

Gelişimsel Dil Bozukluğu nadir olmamakla birlikte, pek çok çocuğun güçlükleri tespit edilmemekte ve ihtiyaç duydukları yardımı almamaktadır. Bir çalışmada 245 çocuğa bakılmış ve 85’inde Gelişimsel Dil Bozukluğu olduğu tespit edilmiştir. Bu 85 çocuktan sadece yarısı dil becerileri konusunda yardım için sevk edilmiştir.

4. Çocuklar ihtiyaç duydukları yardımı ne kadar erken alırlarsa, sonuçları o kadar iyi olur. 

   Gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklara yardım etmek için yapabileceğimiz birçok şey var. Ebeveynlerin çocuklarına mümkün olduğunca erken yardım almaları önemlidir. Konuşma dili patologları, çocuğun gelişmiş dil becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olacağına dair bir plan geliştirmek için çocuğun ebeveynleri ve öğretmenleriyle birlikte çalışır. Ebeveynlerin müdahaleye katılımı, çocuklarına yardım etmenin anahtarıdır ve çocuklar ne kadar erken yardım alırlarsa, okulda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğrenme şansı o kadar artar.

  Bir çocuğun dil gelişimi konusunda endişeleriniz varsa, yapılacak en iyi şey sizi bir konuşma dili patoloğuna yönlendirebilecek bir doktora başvurmak veya doğrudan bir konuşma dili patoloğuna başvurmaktır.

 Gelişimsel dil bozukluğu hakkında daha fazla bilgi için lütfen gelişimsel dil bozukluğu hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan aşağıdaki iki internet sitesine bakın:

dldandme.org

radld.org

Hanen Sertifikalı SLP ve Klinik Personel Yazarı

Lauren Lowry tarafından yazılmıştır.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.