Global Afazi Nedir?

Global Afazi Nedir?

Global Afazi, afazinin en şiddetli şeklidir ve çok az tanınabilir kelime üretebilen veya konuşulan dili çok az anlayan hatta hiç anlayamayan hastalar için kullanılan bir terimdir. Global Afazili kişiler ne okuyabilir ne de yazabilir. Diğer hafif afazi formlarında olduğu gibi, bireyler dil ve konuşma ile ilgisi olmayan entelektüel ve bilişsel yeteneklerini tam olarak koruyabilirler.

Global Afazi, Wernicke’s ve Broca bölgesi olarak bilinen alanlar da dahil olmak üzere beynin birden fazla dil işleme alanındaki hasar/ yaralanmalardan kaynaklanır. Bu beyin alanları, konuşulan dili anlamak, kelime dağarcığına erişmek, dilbilgisini kullanmak ve kelime ve cümle üretmek için özellikle önemlidir.

Global afazi, genellikle hasta felç veya beyin travması geçirdikten hemen sonra görülebilir. Hasar çok geniş değilse, inmeden sonraki ilk birkaç ayda semptomlar hızla iyileşebilir. Bununla birlikte, daha fazla beyin hasarı ile ciddi ve kalıcı sakatlık ortaya çıkabilir. Global Afazi teşhisi konulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla dil ve konuşma terapisti bulma konusunda konuşulması önemlidir.

 

Kaynakça

Bu makalenin orjinal versiyonunu National Aphassia Association yazmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.

Global afazi en şiddetli afazi türüdür. Global afazide, konuşma, anlama, okuma ve yazma, kısacası tüm dil alanları etkilenmiştir.

Global afazi, beyinde Broca alanı ve Wernicke alanı dahil olmak üzere birden fazla dil merkezinde oluşan hasardan kaynaklanmaktadır. Global afazi, inme veya beyin hasarından hemen sonra ortaya çıkmaktadır. Global afazi, vakada iyileşmeler görüldükten sonra farklı bir afazi türü olarak yeniden sınıflandırılabilir.

Dil ve konuşma terapisi, global afazisi olan insanlar için yararlı olabilir. Bir dil ve konuşma terapisti (DKT) iyileşme üzerinde çalışmak adına terapi teknikleri sağlayabilir. Ek olarak, Dkt, basit resimler ve çizimler kullanmak gibi iletişimi iyileştirmenin yollarını belirleyebilir. Resim ve çizimleri anlamak ve tanımlamak, Global afazi sahibi bir kişi için daha kolaydır.

 

Global Afazi’nin Özellikleri

  • Çok az konuşma veya hiç konuşmama
  • Kelime çıktıları varsa, tek bir kelime olması muhtemeldir ve parafaziler (kelime ve ses karışıklığı) gibi hataları içerebilmektedir.
  • Kelimeleri tekrarlamakta zorluk yaşanmaktadır.
  • Konuşma dilini anlama konusunda zorluklar vardır
  • Yazma yeteneği büyük olasılıkla yoktur.
  • Okuma becerisinde tipik olarak ciddi bir şekilde bozulmalar görülmektedir.

 

Diğer Afazi Türleri 

 

Kaynakça

Bu makale Lingraphica tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.