Global Afazi Nedir?

Global Afazi Nedir?

Global Afazi, afazinin en şiddetli şeklidir ve çok az tanınabilir kelime üretebilen veya konuşulan dili çok az anlayan hatta hiç anlayamayan hastalar için kullanılan bir terimdir. Global Afazili kişiler ne okuyabilir ne de yazabilir. Diğer hafif afazi formlarında olduğu gibi, bireyler dil ve konuşma ile ilgisi olmayan entelektüel ve bilişsel yeteneklerini tam olarak koruyabilirler.

Global Afazi, Wernicke’s ve Broca bölgesi olarak bilinen alanlar da dahil olmak üzere beynin birden fazla dil işleme alanındaki hasar/ yaralanmalardan kaynaklanır. Bu beyin alanları, konuşulan dili anlamak, kelime dağarcığına erişmek, dilbilgisini kullanmak ve kelime ve cümle üretmek için özellikle önemlidir.

Global afazi, genellikle hasta felç veya beyin travması geçirdikten hemen sonra görülebilir. Hasar çok geniş değilse, inmeden sonraki ilk birkaç ayda semptomlar hızla iyileşebilir. Bununla birlikte, daha fazla beyin hasarı ile ciddi ve kalıcı sakatlık ortaya çıkabilir. Global Afazi teşhisi konulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla dil ve konuşma terapisti bulma konusunda konuşulması önemlidir.

 

Kaynakça

Bu makalenin orjinal versiyonunu National Aphassia Association yazmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.